Działkowcy chcą wycinać drzewa bez zezwolenia. Sprzeciwia się temu Koalicja ZaZieleń Poznań

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Działkowcy chcą wycinać drzewa bez zezwolenia. Sprzeciwia się temu Koalicja ZaZieleń Poznań

Marta Danielewicz

Działkowcy apelują do ministra środowiska o zwolnienie ich z konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew, ewentualnie również obowiązku informowania o tym. Takim planom sprzeciwia się poznańska Koalicja ZaZieleń, która uważa, że wycinka na ogródków działkowych to krok do ich likwidacji i późniejszej zabudowy tych terenów zieleni w miastach.

Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców wystosowała do Henryka Kowalczyka, ministra środowiska wniosek o zainicjowanie zmian w ustawie o ochronie przyrody. Działkowcy chcą zostać zwolnienie z konieczności uzyskania zezwolenia w sprawie wycinki drzew na ogródkach działkowych.

Jak tłumaczy PZD gęsto posadzone drzewa uniemożliwiają prowadzenie upraw ogrodniczych.

- Problem jest taki, że działkowcy sami sadzą drzewa, dbają o nie. Jednak grunt ogródków działkowych nie jest ich własnością, a jedynie jest dzierżawiony. Dlatego też w przypadku ewentualnej wycinki za każdym razem musimy składać odpowiednie wnioski i czekać na pozwolenie także z gminy. To uciążliwa biurokracja i zupełnie niepotrzebna, bo większość wniosków rozpatrywana jest i tak pozytywnie

- tłumaczy Zdzisław Śliwa, prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

Dlatego działkowcy wnoszą o to, by być traktowani jak właściciele gruntów, które użytkują.

Działkowcy chcą wycinać drzewa bez zezwolenia. Sprzeciwia się temu Koalicja ZaZieleń Poznań
Sławomir Kowalski Działkowcy apelują do ministra środowiska o zwolnienie ich z konieczności uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew, ewentualnie również obowiązku informowania o tym.

- Chcemy, tak jak normalny właściciel działki móc wycinać drzewa i krzewy ozdobne bez zezwoleń. Zwłaszcza, że drzewa posadzone kilkanaście lat temu tak się dziś rozrosły, że zabierają przestrzeń pod uprawy ogrodnicze i wypoczynek - dodaje Zdzisław Śliwa.

Petycja działkowców do ministra środowiska nie podoba się poznańskiej Koalicji ZaZieleń. Zdaniem jej przedstawiciele to jeden krok do ich likwidacji i późniejszej zabudowy tych terenów zieleni w miastach. Koalicja także wysłała pismo do ministra z prośbą o odrzucenie w całości wniosku działkowców.

Uważamy, że wniosek KR PZD, o niekontrolowaną i nieuzasadnioną wycinkę drzew ozdobnych przez działkowców jest wręcz kuriozalny. Właśnie duże drzewa są naszym największym skarbem w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu. PZD powinien zająć wręcz odwrotną pozycję – namawiać działkowców do maksymalnego wykorzystania terenów wspólnych i działek pod uprawę drzew i krzewów ozdobnych – miododajnych i przyjaznych ptakom, z zachowaniem również starych, okazałych odmian drzew owocowych, tak cennych z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności w miastach.

Zdzisław Śliwa odpiera te argumenty. - Działki to zawsze była oaza zieleni w miastach - mówi.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.