Dworczyk: Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Uber odpowiada, że płaci podatki - najwyższe w Polsce. Co z protestem taksówkarzy?

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
MW

Dworczyk: Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Uber odpowiada, że płaci podatki - najwyższe w Polsce. Co z protestem taksówkarzy?

MW

Nie milkną echa zapowiedzianego na kwiecień protestu taksówkarzy w Warszawie. W rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM, Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapowiedział, że nowe prawo zostało już przygotowane i po jego wprowadzeniu Uber zacznie płacić w Polsce podatki. Z kolei przedstawiciele Ubera, kilka dni temu, w rozmowie z "Głosem" zapewniali, że płacą podatki w kraju. Co więcej - najwyższe spośród firm przewozowych.

- W zeszłym tygodniu Stały Komitet Rady Ministrów przyjął rozwiązania administracyjne, które doprowadzą m. in. do tego, że Uber zacznie płacić podatki w Polsce. Teraz płacił wyłącznie w Holandii

- mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bartek Syta W rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM, Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera zapowiedział, że nowe prawo zostało już przygotowane i po jego wprowadzeniu Uber zacznie płacić w Polsce podatki.

Dodał, że zanim to się stanie, ustawę muszą jeszcze przyjąć Rada Ministrów i Sejm oraz Senat. Według Dworczyka ma ona wejść w życie jeszcze w tym roku.

Co do zapowiadanego na kwiecień protestu taksówkarzy w Warszawie, o którym pisaliśmy w zeszłym tygodniu, Dworczyk zapewnił, że przed powstaniem ustawy, odbyły się konsultacje z taksówkarzami.

- Szereg przepisów, również ważnych dla taksówkarzy, zostało zmienionych

- mówił w RMF FM, szef kancelarii premiera.

Co na to Uber? Już ostatnio rzecznik Uber Polska, komentowała dla nas, że firma płaci podatki w Polsce - co więcej, są one najwyższe spośród wszystkich firm przewozowych.

Czytaj więcej: Protest taksówkarzy w Warszawie. Są przeciwni kierowcom z Uber i Taxify

- Według analizy finansowej Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, w 2017 r. Uber Polska uzyskał 8,8 mln zł zł przychodu netto, a zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych wyniósł 1 675 mln zł - tłumaczyła nam Iwona Grzywińska-Lartigue, dyrektor komunikacji Ubera w tej części Europy

Michał Dworczyk dodał też, że kierowców Ubera mają objąć specjalne wymogi, w tym testy psychofizyczne.

Z kolei Uber tłumaczył: - Od września minionego roku licencja wymagana jest od wszystkich partnerów Ubera: albo jest to licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym, albo licencja taksówkarska. Ponadto każdy kierowca korzystający z aplikacji musi posiadać kasę fiskalną, z uwagi na wprowadzenie przez firmę Uber możliwość płatności gotówką. Każdy przejazd z Uberem jest też osobno fakturowany.

Co z hulajnogami elektrycznymi?

Dworczyk odniósł się też do hulajnóg elektrycznych, które obecnie można wypożyczyć m. in. w Poznaniu i Warszawie. Problem jest taki, że można je zostawić w dowolnym miejscu i zdarza się, że powodują one zagrożenie. Szef KPRM powiedział, że w ministerstwie infrastruktury toczą się prace nad uregulowaniem ich funkcjonowania i dotyczące ich prawo wejdzie w życie do końca obecnej kadencji.

Zobacz: Poznań: Hulajnogi miejskie niebezpieczne dla niewidomych? Użytkownicy pozostawiają je, gdzie popadnie

MW

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.