Dwa duże remonty dróg. Będzie się jeździć lepiej?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Dwa duże remonty dróg. Będzie się jeździć lepiej?

Mikołaj Woźniak

Niebawem rozpocznie się drugi etap przebudowy ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach. Całkowicie zakończy się także modernizacja ulicy Poznańskiej w Skórzewie. Koszt tych dwóch inwestycji to ponad 11 milionów złotych.

Ponad 11 milionów złotych będzie kosztować przebudowa dwóch dróg powiatowych. Na remonty udało się pozyskać sześć milionów dofinansowania od państwa.

- Przeprowadzone prace z pewnością przyczynią się nie tylko do poprawy komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i kierowców

- mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. I dodaje, że w naszym regionie powiat poznański należy do liderów w pozyskiwaniu dotacji na podobne inwestycje.

- Dzięki temu możemy przebudowywać kolejne kilometry dróg - cieszy się Łubiński.

O których drogach mówimy? Zmodernizowane zostaną dwie - ulica Grunwaldzka w Plewiskach i Poznańska w Skórzewie. W przypadku pierwszej będzie to drugi etap przebudowy. Z kolei Poznańska była sukcesywnie remontowana od kilku lat i teraz rozpocznie się ostatni etap prac.

Lepszy dojazd z Poznania do Komornik

Ulica Grunwaldzka prowadząca z Poznania do Plewisk była już częściowo przebudowywana.

Przypomnijmy, że w kwietniu ubiegłego roku rozpoczęła się modernizacja tej drogi na odcinku od ulicy Wołczyńskiej do przedszkola w Plewiskach. Wyremontowano około kilometra drogi. Zmiany dotyczyły jezdni oraz pobocza, na którym stworzono chodniki dostosowane nie tylko do pieszych, ale także rowerzystów.

Poza tym powstały zatoczki autobusowe, miejsca postojowe, przebudowano skrzyżowania i wykonano kanalizację deszczową. Na niektórych odcinkach trzeba było zamontować też sygnalizację świetlną.

Wtedy koszt pracy wynosił ponad 5 milionów złotych. Rozpoczynająca się niebawem modernizacja pochłonie podobną kwotę. Tym razem również zostanie wyremontowane około kilometra jezdni.

Prace obejmą teraz odcinek od ostatnio wyremontowanego fragmentu do ulicy Szkolnej.

Zakres planowanych robót jest taki sam jak podczas pierwszego etapu. Do tego w planach jest m. in. budowa zjazdów i azylu dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Szkolną.

- Drogowcy nie planują całkowitego zamknięcia drogi na czas robót. Ruch z Poznania ma się odbywać jedną stroną jezdni, a z kierunku Komornik objazdem prowadzącym przez ulicę Fabianowską i Wołczyńską

- tłumaczy Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Było wąsko, będzie bezpiecznie

- Powiat od kilku lat otrzymywał dofinansowania na przebudowę ulicy Poznańskie w Skórzewie. Dzięki temu teraz do wyremontowania został nam dwukilometrowy odcinek od ulicy Zakręt do węzła S5 Dąbrówka - przypomina Łubiński.

Ostatni etap modernizacji powinien się zacząć w kwietniu, a zakończyć we wrześniu tego roku.

W tej części robót zaplanowano poszerzenie i wzmocnienie starej drogi, ułożenie nowej nawierzchni, stworzenie ciągu pieszo-rowerowego, czy budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z Kozierowskiego. Ten ostatni element ma uspokoić ruch w miejscowości.

W poprzednich etapach prac powstały już dwa ronda: na wlocie do Poznania i w centrum Skórzewa.

- Cieszymy się, że ten fragment zostanie zmodernizowany. Tam było bardzo wąsko, asfalt tragiczny, jednym słowem: niebezpiecznie. Aż mnie ciarki przechodziły, kiedy tamtędy przejeżdżałem

- komentuje Walenty Moskalik, sołtys Skórzewa. I dodaje: - Do tej pory piesi i rowerzyści nie mieli się jak poruszać na tym odcinku. Teraz to się zmieni. Pojawi się też trzecie rondo. Dwa poprzednie wpłynęły na ruch bardzo korzystnie. W Skórzewie dzieje się coraz lepiej.

Sołtys ma nadzieję, że uda się też stworzyć porządną drogę od poznańskiej Ławicy do ronda Malwowa.

Zanim w Skórzewie zajdą pozytywne zmiany, przez kilka miesięcy mieszkańcy będą się musieli liczyć z utrudnieniami drogowymi, przed którymi ostrzega starostwo.

- Zaprocentują one jednak nowoczesną i bezpieczną drogą, taką z jakiej teraz można korzystać od ronda Malwowa do ulicy Zakręt

- obiecuje Katarzyna Wozińska-Gracz.

Obydwa remonty sfinansuje państwo, starostwo i zainteresowane gminy.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.