Drożeją leki dla osób po przeszczepach

Czytaj dalej
Fot. K.Jaworski
Agata Flak

Drożeją leki dla osób po przeszczepach

Agata Flak

Nowa lista refundacyjna opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia zacznie obowiązywać od 1 września. Zmiany najmocniej dotkną osoby po przeszczepach. Podrożeć mają m.in. leki immunosupresyjne, które pacjenci po transplantacji muszą zażywać już do końca życia.

Chorych nie przekonuje fakt, że każdy z medykamentów, którego cena może wzrosnąć od 1 grosza do nawet 510 zł, będzie miał swój tańszy odpowiednik. Jak twierdzą, każda zmiana może negatywnie odbić się na przeszczepionym narządzie.

Aby nie zaprzepaścić szansy na lepsze życie

Tańszych zamienników, z obawy o swoje zdrowie i życie, nie chce przyjmować Henryk Kulikowski, przedsiębiorca z Makowiska koło Jarosławia. Przez lata walczył z cukrzycą. Ta w końcu doszczętnie zniszczyła mu nerki i trzustkę. W 2012 roku doczekał się przeszczepu narządów. Operacja na szczęście zakończyła się pomyślnie. I choć teraz ma się bardzo dobrze, jego codzienna walka o życie toczy się nadal.

Chory każdego dnia musi odpowiednio się odżywiać, szczególnie dbać o higienę osobistą i co ważne, przyjmować leki immunosupresyjne, czyli takie, które obniżają odporność pacjenta po przeszczepie. To jedyny sposób, aby jego organizm nie odrzucił transplantowanych narządów.

- Przyjmuję CellCept, który od 1 maja podrożał. Chcąc żyć tak jak teraz, czyli być aktywnym zawodowo, móc uprawiać sport czy być blisko rodziny, nie mam innego wyjścia, jak płacić za niego więcej

- mówi Henryk Kulikowski.

Odebrana szansa na utrzymanie narządu

Osoby po przeszczepie każdą kolejną podwyżkę cen medykamentów traktują jak odebraną szansę na utrzymanie organu.

- Takim działaniem zmusza się pacjentów do zażywania tańszych zamienników. Nikt jednak nie mówi o tym, że mogą one doprowadzić do odrzucenia przeszczepionego narządu, marnując tym samym nie tylko dobry organ, ale i pracę osób zaangażowanych w przeprowadzenie chorego przez długotrwałe badania kwalifikujące go do transplantacji, samą operację, a następnie długą rekonwalescencję - stwierdza Henryk Kulikowski.

- Znam przypadki osób, które ze względów finansowych musiały przejść na tańsze zamienniki. Niestety kończyło się to odrzuceniem transplantowanego organu

- dodaje.

Stracony czas i pieniądze

Oprócz pracy wielu osób, marnowane są również pieniądze z budżetu państwa, bo jak twierdzi pan Henryk, za jego operację NFZ zapłacił ok. 250 tys. zł. Gdyby teraz jego organizm odrzucił przeszczepione narządy, ten musiałby wrócić na dializy, a to wiąże z kolejnymi kosztami.

- Jeszcze pięć lat temu miesięczny koszt dializowania pacjenta wynosił między 16 a 20 tys. zł - mówi.

Osoby po przeszczepach mocno zaniepokojone są obecną sytuacją. To już trzecia w tym roku podwyżka cen leków.

Agata Flak

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

SPRZEDAM LEKI PASOZYTY GRZYBICE PRAZYKWANTEL IWERMEKTYNA ANTYBIOTYKI YOMESAN ZENTEL VERMOX ORUNGAL METRONIDAZOL TYNIDAZOL FLUKON

Sprzedam leki ampicylina amikacyna cefaleksyna ampicillin unasyn biodacyna amikacin amikacina amikin cefalexin keflex ceporex oracef palitrex sporidex zecef

Jest to lista antybiotyków skierowana głównie do lekarzy i weterynarzy, którzy szukają tych leków dla swoich pacjentów. Poniżej jest tylko kilka pierwszych z alfabetycznej listy, mogę szukać dowolnych innych.
Są to silne i trudno dostępne antybiotyki, które powinny być stosowane pod kontrolą, nie do stosowania samodzielnego. Dlatego, generalnie, nie mam ich na stanie (lub tylko niewiele), natomiast mogę sprowadzić na zamówienie w dowolnych ilościach bezpośrednio z Tajlandii, gdzie mam do nich dostęp w hurtowni farmaceutycznej.

dziekuje
Jan Krongboon
massagelondon gmail com
0066994403698

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.