Droga S5 Poznań - Wrocław: Drogowcy wracają na budowę. Podpisano umowy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Grzegorz Okoński

Droga S5 Poznań - Wrocław: Drogowcy wracają na budowę. Podpisano umowy

Grzegorz Okoński

Droga ekspresowa S5 na odcinkach Poznań - Wronczyn i Wronczyn – Kościan będzie dalej budowana. Dokończona będzie też droga zbiorcza nr 1 do drogi ekspresowej S5 i węzeł Konarzewo. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w poniedziałek dwie stosowne umowy z firmą Colas Polska. Kiedy droga S5 na tych odcinkach będzie przejezdna?

Dokończenie drogi ekspresowej S5 Poznań – Wronczyn nie jest jedynym zaplanowanym zadaniem, koniecznym do oddania do ruchu tego odcinka jeszcze w tym roku. Trzeba jeszcze rozstrzygnąć przetargi m.in. na wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz na montaż ogrodzenia.

Budowa drogi S5: prace mają zakończyć się w tym roku

- Zadaniem Colas Polska będzie dokończenie budowy drogi zbiorczej nr 1 i węzła Konarzewo

– informuje GDDKiA. - Wartość umowy to 3 194 933,12 zł. Prace mają rozpocząć się jeszcze we wtorek 3 września, a wykonawca ma na nie 61 dni. Druga umowa obejmuje wykonanie robót drogowych dla połączenia dwóch odcinków drogi S5 (Poznań - Wronczyn i Wronczyn - Kościan). Wartość umowy to 4 234 660,79 zł. Przekazanie placu budowy jeszcze w tym tygodniu, natomiast prace rozpoczną się od 9 września po przełożeniu ruchu na drogę zbiorczą nr 2 – czas realizacji to 57 dni.

Czytaj też: Droga S5: budowa odcinka S5 Poznań Wronczyn - będą kolejne przetargi na dokończenie. GDDKiA podpisała też umowę z wykonawcą

Także jeszcze w tym roku, w czwartym kwartale, mają być oddane dla ruchu dwa pozostałe wielkopolskie odcinki S5 – czyli droga od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o łącznej długości około 35 kilometrów. Jeśliby do tego doszło, to Wielkopolska wejdzie w nowy rok już z ekspresowym połączeniem drogowym z Wrocławiem.

Budowa S5: opóźnienie inwestycji

Zawarcie umów cieszy tym bardziej, że jeszcze w lipcu wielkopolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informował o otwarciu ofert w przetargu na dokończenie drogi ekspresowej S5 na 15,5-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej od węzła na autostradzie A2 w Poznaniu do Wronczyna. Wówczas żadna z trzech złożonych propozycji nie była zgodna z budżetem zamawiającego: Budimex zaproponował 23,621 mln zł, Strabag – 25,78 mln zł, a MBS Budownictwo – 14,971 mln zł, przy czym inwestor chciał przeznaczyć na przeprowadzenie prac kwotę 12,010 mln zł.

Budowa tej drogi została przerwana w czerwcu, gdy wykonawca, firma Toto Construzioni Generali, zszedł z budowy, a po kilku dniach, gdy nie reagował na wezwania do powrotu ze strony GDDKiA, ta wypowiedziała mu umowę.

- Na początku lipca ogłoszono przetarg na uzupełnienie robót na jezdni lewej niewykonanych przed oddaniem do ruchu w dniu 29 grudnia ub. roku drogi ekspresowej S5 na odcinku Poznań – Wronczyn. Wykonanie prac będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy ruch zostanie przełożony na jezdnię prawą, na której prace mają się wkrótce zakończyć, a sierpniu ma nastąpić przełożenie ruchu – informowała w lipcu GDDKiA Poznań.

W czasie pierwszego etapu prac inwestor planował m.in.: odtworzenie trasy i punktów wysokościowych, pomiar powykonawczy zrealizowanych obiektów inżynierskich, oznakowanie poziome w ciągu głównym S5 oraz na drogach poprzecznych w ciągu obiektów inżynierskich, oznakowanie pionowe wraz z elementami bezpieczeństwa ruchu drogowego, montaż barier ochronnych, wykonanie przeciwspadków na obiektach inżynierskich, a także ekranów przeciwolśnieniowych.

Czytaj też: Budowa drogi ekspresowej S5: dlaczego inwestycja jest opóźniona?

Na drugim etapie prac – ujętym w planie 90-dniowym - przewidziano zbudowanie ogrodzenia drogowego wraz z bramami i furtkami, ekranów akustycznych, płotków herpetologicznych, kanalizacji (teletechnika) na potrzeby utrzymania drogi oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.