Norbert Kowalski

Drag queen imitowała poderżnięcie gardła lalce z maską abp. Jędraszewskiego. Prokuratura postawiła zarzuty

Drag queen usłyszała zarzuty po tym jak imitowała poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Fot. facebook Punto Punto Drag queen usłyszała zarzuty po tym jak imitowała poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Norbert Kowalski

Marek M., czyli drag queen Mariolkaa Rebell, który w ubiegłym roku imitował poderżnięcie gardła kukle z wizerunkiem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, usłyszał zarzuty prokuratury. Śledczy postawili mu zarzuty zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego, nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenia wyznawców kościoła katolickiego.

- Prokurator przedstawił zarzuty Markowi M., który podczas gali finałowej Mr Gay Poland symulował podcięcie gardła arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Podejrzany usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego i nienawiści na tle różnic wyznaniowych, a także znieważenia wyznawców Kościoła katolickiego - informują przedstawiciele Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

W sierpniu 2019 roku głośno zrobiło się o wyborach Mr Gay Poland, które organizowane były w poznańskim klubie Punto Punto. W trakcie gali finałowej drag queen Mariolkaa Rebell wystąpiła z lalką, do której przyklejona była podobizna arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W pewnym momencie drag queen zaczęła imitować poderżnięcie gardła lalce.

- Przy słowach odtwarzanej piosenki „Lola, zabiłam go” zasymulował podcięcie nożem gardła arcybiskupa, a dla większego efektu rozlał sztuczną krew - informują przedstawiciele warszawskiej prokuratury.

O sprawie krytycznie wypowiedział się m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Od takiego zachowania drag queen odcinali się także organizatorzy wyborów Mr Gay Poland i Grupa Stonewall, która w Poznaniu zajmuje się działaniami wspierającymi środowisko LGBT.

W zachowaniu drag queen nic złego nie widział za to właściciel klubu.

- To było show jednego z artystów. Cenzura już dawno się skończyła, więc nie cenzurujemy występów, tym samym nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co dany artysta zaprezentuje. Ten występ spotkał się z zadowoleniem ze strony publiczności

- mówił Sergiusz Wróblewski, właściciel klubu Punto Punto.

Czytaj też: "Czyściciel" kamienic walczy o uniknięcie więzienia. Chociaż został skazany, to jest na wolności i nie przychodzi na swój proces

Śledztwo w sprawie wydarzeń z klubu Punto Punto z urzędu wszczęła poznańska prokuratura. Jednak na początku 2020 roku decyzją Prokuratury Krajowej, sprawa została niespodziewanie przeniesiona do Warszawy. Chociaż wysłaliśmy maila z pytaniem do Prokuratury Krajowej, dlaczego śledztwo przeniesiono do Warszawy, nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi.

Tymczasem w ostatnim czasie prokuratura w Warszawie postawiła Markowi M. zarzuty publicznego nawoływania do zabójstwa duchownego, nienawiści na tle różnic wyznaniowych i znieważenia wyznawców kościoła katolickiego.

- Materiał dowodowy dał podstawy do przedstawienia mężczyźnie zarzutu popełnienia przestępstwa: publicznego nawoływania do zbrodni (art. 255 par. 2 kodeksu karnego), nawoływania do nienawiści na tle różnic wyznaniowych (art. 256 par. 1 kodeksu karnego) i znieważania z powodu przynależności wyznaniowej (art. 257 par. 1 kodeksu karnego) - podaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Kilka miesięcy wcześniej, po zdarzeniu, Marek M. przeprosił na facebooku za swoje zachowanie. "Chciałabym przeprosić wszystkich, którzy poczuli się urażeni charakterem mojego występu w sobotę dnia 10.08.2019 r. na Gali Mr. Gay Poland w klubie Punto Punto Club. Emocje jakie mną targały po wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego zostały przeze mnie przedstawione w sposób, którego żałuję. Kukła użyta w performancie była metaforą nie osoby arcybiskupa lecz poglądów i wypowiedzi, które w ostatnim czasie zostały przez niego wyrażone. Nie mniej jednak rozumiem, iż występ przybrał kształt przekraczający granice wyrażania siebie. Wszystkie otrzymane uwagi wzięłam do serca" - pisał wtedy.

Premier Morawiecki o kontrowersyjnym występie drag queen w Poznaniu - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Czytaj więcej o sprawie:

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.