Dr Szymon Bednarek: "Dziś kobietom chce się zabrać prawo wyboru"

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne Szymona Bednarka
Paulina Błaszkiewicz

Dr Szymon Bednarek: "Dziś kobietom chce się zabrać prawo wyboru"

Paulina Błaszkiewicz

Z Szymonem Bednarkiem, dr n. medycznych, specjalistą położnictwa i ginekologii oraz perinatologii, koordynatorem Centrum medycznego Nowa Ginekologia Lecznic Citomed w Toruniu wraz z Poradnią Badań Prenatalnych i koordynatorem Sal Porodowych wraz z Położnictwem Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy rozmawia Paulina Błaszkiewicz

Co dla lekarzy położników-ginekologów oznacza wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje terminacji ciąży gdy mamy do czynienia z ciężkimi uszkodzeniami płodu?

To oznacza, że lekarz będzie prowadził ciążę, która zakończy się zgonem w okresie prenatalnym lub okołoporodowym. To m.in. zespół Pataua, Edwardsa. Aktualna diagnostyka prenatalna wskazuje też wiele schorzeń, przez które dziecko nie może żyć po urodzeniu.

Ale dobrze, jeśli ciężarna wie o nich wcześniej?

Oczywiście. Ideą badań prenatalnych jest wczesne wykrywanie nieprawidłowości płodu. Podam przykład z mojej praktyki. Na etapie 13. tygodnia ciąży pacjentka dowiedziała się, że jest duże ryzyko zespołu genetycznego i wady serca pod postacią niedorozwoju lewej części serca. Diagnoza została potwierdzona. Pacjentka była w stanie przygotować się na dalsze leczenie, znalezienie odpowiedniego ośrodka, gdzie dziecko będzie leczone, a co najważniejsze – miała czas, by zebrać pieniądze potrzebne na operację, co w tym akurat przypadku było bardzo kosztowne. Nie wiem, czy byłoby to możliwe i czy dziecko by przeżyło, gdyby dowiedziała się o tym w późnych tygodniach ciąży. Mogła też przygotować bliskich na swoja dłuższą nieobecność, bo tego wymagało leczenie dziecka. Życie rodzinne ulega gruntownej przemianie. Tak samo jest w przypadku, gdy dziecko rodzi się z zespołem Downa. Są to dzieci często z towarzyszącymi wadami i schorzeniami, które wymagają bardzo często całkowitego poświęcenia przynajmniej matki.

Ale są schorzenia, których leczyć nie można?

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.