Domy dziecka mają przypominać prawdziwe domy, a nie instytucje

Czytaj dalej
Fot. Joanna Labuda
Marta Żbikowska

Domy dziecka mają przypominać prawdziwe domy, a nie instytucje

Marta Żbikowska

O likwidacji dużych domów dziecka i umieszczeniu ich podopiecznych w rodzinach zastępczych oraz małych placówkach rodzinnych mówi się w Polsce od 2011 roku. Na wprowadzenie zmian samorządy mają czas do 2020 roku. W Poznaniu wiele już w tej sprawie zrobiono, ale ciągle działają tu placówki, które nie spełniają nowych wymogów.

Likwidacja domu dziecka to delikatny proces. W tym roku udało się go sfinalizować w Łodzi. 25 podopiecznych jednej z placówek znalazło miejsca w rodzinach zastępczych, zarówno zawodowych, jak i spokrewnionych. Niektórzy wrócili do swoich rodzin biologicznych. Dla Łodzi to spory sukces na drodze dostosowywania realiów do przepisów, choć w mieście działa jeszcze 20 domów dziecka, w których mieszka 530 podopiecznych.

W Poznaniu sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, choć tak jak Łódź i pozostałe miasta, stolica Wielkopolski boryka się ze stałym brakiem kandydatów na rodziny zastępcze.

Czytaj też: Winogrady: Tu pięknieją niechciane dzieci

- Na koniec grudnia 2018 roku mieliśmy w Poznaniu 411 rodzin zastępczych, w których przebywa 547 dzieci

- mówi Marek Oziemkowski, kierownik Działu Opieki Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - Zawodowych rodzin mamy obecnie 26.

Choć na tle Łodzi Poznań nie wypada źle, to ciągle mamy w placówkach instytucjonalnych 172 miejsca, a kilka placówek nie spełnia wymogów nowych przepisów i dysponuje większą liczbą miejsc niż 14.

- Ustawa, która wprowadzała nowe normy dla pieczy zastępczej, pochodzi z 2011 roku - przypomina Krystyna Gniatkowska, zastępca dyrektora w Centrum Wspierania Rodzin Swoboda. - Przepisy dawały samorządom czas na przygotowanie nowych warunków, ale my w Poznaniu nie czekaliśmy na te terminy. Zaczęliśmy działać w tym kierunku zdecydowanie wcześniej, bo już w 2007 roku.

Które domy dziecka w Poznaniu czeka przeprowadzka? Dla ilu dzieci w Poznaniu brakuje rodziców zastępczych? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.