Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Domy dziecka mają przypominać prawdziwe domy, a nie instytucje

Czytaj dalej
Fot. Joanna Labuda
Marta Żbikowska

Domy dziecka mają przypominać prawdziwe domy, a nie instytucje

Marta Żbikowska

O likwidacji dużych domów dziecka i umieszczeniu ich podopiecznych w rodzinach zastępczych oraz małych placówkach rodzinnych mówi się w Polsce od 2011 roku. Na wprowadzenie zmian samorządy mają czas do 2020 roku. W Poznaniu wiele już w tej sprawie zrobiono, ale ciągle działają tu placówki, które nie spełniają nowych wymogów.

Likwidacja domu dziecka to delikatny proces. W tym roku udało się go sfinalizować w Łodzi. 25 podopiecznych jednej z placówek znalazło miejsca w rodzinach zastępczych, zarówno zawodowych, jak i spokrewnionych. Niektórzy wrócili do swoich rodzin biologicznych. Dla Łodzi to spory sukces na drodze dostosowywania realiów do przepisów, choć w mieście działa jeszcze 20 domów dziecka, w których mieszka 530 podopiecznych.

W Poznaniu sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, choć tak jak Łódź i pozostałe miasta, stolica Wielkopolski boryka się ze stałym brakiem kandydatów na rodziny zastępcze.

Czytaj też: Winogrady: Tu pięknieją niechciane dzieci

- Na koniec grudnia 2018 roku mieliśmy w Poznaniu 411 rodzin zastępczych, w których przebywa 547 dzieci

- mówi Marek Oziemkowski, kierownik Działu Opieki Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Poznaniu. - Zawodowych rodzin mamy obecnie 26.

Choć na tle Łodzi Poznań nie wypada źle, to ciągle mamy w placówkach instytucjonalnych 172 miejsca, a kilka placówek nie spełnia wymogów nowych przepisów i dysponuje większą liczbą miejsc niż 14.

- Ustawa, która wprowadzała nowe normy dla pieczy zastępczej, pochodzi z 2011 roku - przypomina Krystyna Gniatkowska, zastępca dyrektora w Centrum Wspierania Rodzin Swoboda. - Przepisy dawały samorządom czas na przygotowanie nowych warunków, ale my w Poznaniu nie czekaliśmy na te terminy. Zaczęliśmy działać w tym kierunku zdecydowanie wcześniej, bo już w 2007 roku.

Które domy dziecka w Poznaniu czeka przeprowadzka? Dla ilu dzieci w Poznaniu brakuje rodziców zastępczych? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.