Domowy chleb – jak upiec smaczny bochenek? Jak przygotować zakwas na chleb? Przepis na chleby: na zakwasie, bezglutenowy, razowy i inne

Czytaj dalej
Fot. pinkyone/123RF
Anna Rokicka-Żuk

Domowy chleb – jak upiec smaczny bochenek? Jak przygotować zakwas na chleb? Przepis na chleby: na zakwasie, bezglutenowy, razowy i inne

Anna Rokicka-Żuk

Domowy chleb może być nieporównanie zdrowszy od tego ze sklepu. Niezbędny jest jednak dobry przepis, a w przypadku najbardziej polecanego pieczywa na zakwasie – również pewna doza cierpliwości. Nagrodą jednak będzie rumiany i pachnący bochenek o smaku, który przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Wypróbuj przepis na chleb na zakwasie, bezglutenowy, razowy, żytni, orkiszowy, graham i inne!

Dlaczego warto piec chleb w domu?

Pieczenie chleba nie jest aż tak trudne, a domowy bochenek może być znacznie zdrowszy niż ten ze sklepu. To dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami – domowe pieczywo można zrobić z mąki ze zbóż bezglutenowych i ekologicznych, wzbogacając je w cenne dodatki bogate w związki mineralne, witaminy i białko.

Jak zrobić domowy chleb w najbardziej cenionych wersjach? Wypróbuj 10 sprawdzonych przepisów!

Kluczem do zrobienia smacznego i zdrowego wypieku jest wybór dobrych składników i staranne przygotowanie. Bo chociaż ciasto na prosty chlebek sodowy można zrobić w parę minut, nie jest to zalecany rodzaj pieczywa.

Najzdrowszy chleb to ten na zakwasie, choć tak naprawdę mało który rodzaj jest wolny od drożdży. Nawet jednak w wypieku z mąki bezglutenowej ich dodatek łatwo zmniejszyć do minimum.

Podczas gdy fermentacja z udziałem drożdży piekarniczych może stawać się źródłem składników nasilających nadwrażliwość pokarmową i nie wpływa istotnie na strawność zbóż, fermentacja mlekowa z udziałem bakterii z zakwasu ułatwia nie tylko trawienie białek, ale też uwalnia z nieprzyswajalnych kompleksów błonnikowych niezbędne składniki mineralne. Tylko tak przygotowane pieczywo może być ich dobrym źródłem.

Poświęcając więcej czasu na fermentację i odpowiedni wypiek chleba otrzymamy bochenek nie tylko bardziej wartościowy pod względem odżywczym, ale też o pięknym zapachu, bogatym smaku i apetycznym wyglądzie.

Sprawdź: Najgorsze dodatki do kanapki

Do przygotowania domowego pieczywa można używać rozmaitych bogatych odżywczo składników, takich jak m.in.:

[polecane]19960971,19996975;1;Sprawdź także:[/polecane]

Jak zrobić chleb? To warto wiedzieć!

Domowy chleb można przygotować w maksymalnie nagrzanym piekarniku, choć aby zapewnić warunki panujące w profesjonalnych piecach, a zwłaszcza tych chlebowych, warto sięgnąć po ceramiczną płytę, którą nagrzewa się w kuchence – taką, jak ceniony przez smakoszy kamień do pieczenia (albo do pizzy). Pracę znacznie ułatwi mikser planetarny, który zwolni nas z konieczności długiego wyrabiania ciasta za pomocą dłoni.

Warto pamiętać też o kilku innych ważnych wskazówkach:

[polecane]19948787,19658059;1;Zobacz też:[/polecane]

Jak zrobić zakwas na chleb?

Najlepszy zakwas to ten przygotowany w domu. Potrzeba do tego jedynie wagi kuchennej oraz razowej mąki żytniej wymieszanej w równych proporcjach z wodą – jednak w sposób stopniowy i wymagający zaplanowania.

Przepis na zakwas z 225 g mąki i takiej samej ilości wody:

Chociaż dojście do perfekcji jak w każdej dziedzinie wymaga tu nieco wprawy, warto zacząć już dziś, wypróbowując sprawdzone przepisy. Pomogą w tym proponowane przez nas receptury zaczerpnięte z kultowej książki Tomasza Dekera „Chleb” (Burda Książki).

Wypróbuj 10 przepisów na chleb, m.in. na zakwasie, bezglutenowy, razowy, pełnoziarnisty, żytni, orkiszowy, graham, bez mąki i inne!

[polecany]26142067[/polecany]

Anna Rokicka-Żuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.