Dom Autysty: To będzie pierwsze takie miejsce w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Dom Autysty: To będzie pierwsze takie miejsce w Poznaniu

Marta Danielewicz

Rodzice dzieci autystycznych w obawie o to, co stanie się z ich pociechami chcą zbudować dla nich Dom Autysty. Z tej okazji założyli kilka lat temu fundację, a w sobotę organizują aukcję charytatywną obrazów znanych malarzy.

Mają po kilkanaście lat, a niektórzy już osiągnęli pełnoletność. Potrafią się ubrać, umyć, jednak wciąż, i już do końca życia, nie będą mogli nigdy samodzielnie funkcjonować. Nie znajdą pracy, nie założą rodziny. Wiedzą o tym ich lekarze, terapeuci, a przede wszystkim - rodzice dzieci autystycznych. Dlatego kilka lat temu założyli Fundację Dom Autysty.

- Teraz nasze dzieci chodzą do szkoły im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu, ale po zakończeniu edukacji nie ma dla nich żadnej oferty - ani edukacyjnej, ani na rynku pracy. Mamy świadomość, że gdy nas zabraknie nie będzie miał kto się nimi zaopiekować. Dlatego chcemy zbudować dla nich dom, w którym będą pod stałą opieką, gdzie będą mogli trenować samodzielne życie, gdzie będzie też działał ośrodek zajęć dziennych - mówi Hanna Barełkowska, wiceprezes fundacji Dom Autysty.

- Są oczywiście w Polsce domy opieki społecznej, ale one nie są przystosowane do osób autystycznych.

Dzieci, o których mowa, są mocno zaburzone, mają głęboki autyzm i nie potrafią funkcjonować bez pomocy innych osób. A i sama pomoc jest specyficzna - zajmować się nimi mogą osoby przeszkolone. Autyści potrzebują ciągłego wsparcia, potrafią działać, ale tylko w małych grupach, zdarza się, że działają impulsywnie, reagują emocjonalnie, są często nieprzewidywalni. Opieka nad takimi osobami trwa 24 godziny na dobę.

Licytacja obrazów na budowę domu dla osób dorosłych z autyzmem odbędzie się w sobotę w Sali Wystaw CK Zamek o godz. 16. Już dziś jednak można zobaczyć
Adrian Wykrota 3 grudnia o godz. 16 w Centrum Kultury Zamek odbędzie się licytacja obrazów na Dom Autysty

- Pomysł by założyć fundację zrodził się z lęku, o to co się stanie z naszymi dziećmi, gdy nie będziemy sami w stanie im pomóc. Mamy szansę starać się o unijny grant na budowę Domu Autysty, który miały powstać w ciągu pięciu najbliższych lat w Poznaniu dla 11 osób, a także na finansowanie jego działalności przez najbliższe trzy lata - tłumaczy Adam Kompowski, prezes fundacji.

By jednak było to możliwe fundacja potrzebuje 300 tysięcy złotych wkładu własnego. Sama budowa takiego domu może wynieść nawet 2 miliony złotych. Fundacja już stara się pozyskać działki od miasta na ten cel. Jednak wsparcie jest potrzebne.

Licytacja obrazów na budowę domu dla osób dorosłych z autyzmem odbędzie się w sobotę w Sali Wystaw CK Zamek o godz. 16. Już dziś jednak można zobaczyć
Adrian Wykrota Na licytację trafi 85 obrazów

Dlatego też 3 grudnia o godz. 16 w Centrum Kultury Zamek odbędzie się licytacja obrazów na ten cel, organizowana przez Fundację Dom Autysty.

- Już teraz można w Sali Wystaw zobaczyć wszystkie obrazy. Wśród tych, które można będzie kupić podczas naszej aukcji są m.in. prace Jana Berdyszaka, Honzy Zamojskiego, Piotra C. Kowalskiego, Małgorzaty Szymankiewicz i Wojciecha Mullera. Dwie prace tego ostatniego artysty przekazali na aukcję ze swojej kolekcji Jacek i Joanna Jaśkowiakowie - opowiada Adam Kompowski.

Łącznie wylicytować będzie można 85 obrazów. Cena wyjściowa to około 100 złotych. Kuratorem aukcji jest Karolina Leśnik, a licytację poprowadzi Maciej Narożny.

Takich domów, jak ten który miałby powstać w Poznaniu jest w Polsce niewiele. Inspiracje rodzice dzieci autystycznych czerpią więc z innych krajów.

- Podobne domy funkcjonują jedynie w Warszawie czy Gdańsku - jednak problemem jest też systemowe finansowanie ich działalności. Także o to walczy nasza fundacja

- mówi Hanna Berełkowska.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.