Do Swarzędza pojedziemy za darmo!

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Norbert Kowalski

Do Swarzędza pojedziemy za darmo!

Norbert Kowalski

Władze Swarzędza podpisały umowy na dofinansowanie budowy dwóch węzłów przesiadkowych w Swarzędzu i Kobylnicy oraz zakup czterech autobusów hybrydowych.

W przyszłości chcą też zachęcać mieszkańców gminy, by częściej korzystali z komunikacji publicznej, żeby dostać się do Poznania. Dlatego też od początku przyszłego roku dojazd autobusami miejskimi do centrów przesiadkowych w Kobylnicy i Swarzędzu ma być darmowy.

– Zależy nam na tym, żeby mniej mieszkańców dojeżdżało do Poznania samochodami, dzięki czemu drogi byłyby mniej zatłoczone. Dojazd do stolicy Wielkopolski trwa coraz dłużej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Chcemy dać mieszkańcom Swarzędza alternatywę w postaci komunikacji publicznej i kolei metropolitalnej, której pociągi będą kursowały co pół godziny

– opowiada Marian Szkudlarek, burmistrz Swarzędza.

Władze gminy już w listopadzie ubiegłego roku złożyły wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych budowy dwóch centrów przesiadkowych w Swarzędzu i Kobylnicy oraz zakup czterech autobusów. Wszystkie inwestycje pochłoną ponad 13 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 9 mln zł.

– To bardzo potrzebne inwestycje. Węzły przesiadkowe w Swarzędzu oraz Kobylnicy są oczekiwane od lat, a tabor naszej komunikacji autobusowej wymaga uzupełnienia

– mówi Marian Szkudlarek.

I dodaje, że wszystkie inwestycje powinny zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Władze Swarzędza już podpisały umowę na zakup czterech autobusów hybrydowych, które powinny zostać dostarczone najpóźniej w grudniu.

Podpisana jest także umowa na budowę węzła przesiadkowego obok dworca kolejowego w Kobylnicy, gdzie ma zostać wykonana pętla autobusowa z dwoma peronami i drogą dojazdową do ul. Swarzędzkiej, parking typu „Park and Ride” dla 22 samochodów oraz parking „Bike and Ride” dla 20 rowerów. Budowa już się rozpoczęła i powinna być zakończona w czwartym kwartale tego roku.

Ponadto zakończony jest już przetarg na budowę centrum przesiadkowego obok dworca w Swarzędzu, które ma być gotowe do końca roku. Powstaną tam dwa parkingi „Park and Ride” dla 94 samochodów oraz dwa parkingi „Bike and Ride” dla 30 rowerów. Szybkie zakończenie prac jest istotne przede wszystkim ze względu na dalsze plany gminy.

– To umożliwi nam wykonanie kolejnego kroku, czyli wprowadzenie bezpłatnej komunikacji do centrów przesiadkowych

– opowiada Marian Szkudlarek.

Darmowe autobusy do węzłów w Swarzędzu i Kobylnicy miałyby zacząć kursować od początku przyszłego roku. Przypomnijmy, że już teraz za darmo z komunikacji miejskiej w Swarzędzu mogą korzystać studenci, młodzież, seniorzy i rodziny wielodzietne.

– Wszystkie inwestycje splatają się w jeden duży projekt, który służy poprawie komunikacji w Swarzędzu. Chcemy, żeby ruch samochodowy przestał narastać, zwłaszcza biorąc pod uwagę szybki rozwój naszej gminy i coraz większą liczbę osób, które się do niej przeprowadzają. Dlatego mieszkańcy muszą mieć wybór jak dotrzeć do Poznania – wyjaśnia Marian Szkudlarek.

Jednocześnie ujawnia, że władze gminy już przygotowują wniosek o dofinansowanie budowy węzła przesiadkowego w Paczkowie.

– Chcielibyśmy stworzyć tam podobne centrum jak w Swarzędzu i Kobylnicy z parkingami dla samochodów i rowerów

– mówi burmistrz.

I dodaje: – Budowa węzłów przesiadkowych oraz sprawna komunikacja autobusowa i kolejowa to nasz cel i warunek harmonijnego rozwoju gminy.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.