Daria Kubiak

Dłużnicy stracą sprzęt RTV i trafią poza miasto

Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy  stosowane są środki  radykalne Fot. Michał Gaciarz Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy stosowane są środki radykalne
Daria Kubiak

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu poszukuje coraz skuteczniejszych metod windykacji, aby zlikwidować olbrzymie zadłużenie lokatorów niepłacących czynszu. Obecnie należności lokatorów budynków komunalnych wynoszą ponad 31,6 mln zł. W rzeczywistości zadłużenie jest jednak dwa razy większe.

- Poza zadłużeniem bieżącym, wynoszącym 31,6 mln zł jest jeszcze kwota należności przekazanych do komornika. wynosząca 30,4 mln zł. Tak więc długi lokatorów wobec MZBM w Kaliszu wynoszą ponad 60 mln zł - wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu.

Kaliski MZBM radzi sobie z dłużnikami z pomocą komornika, Wobec odrzucających współpracę stosuje metody radykalne

Sytuacja jest niezwykle trudna, gdyż bardzo wielu lokatorów nie płaciło i nadal nie płaci czynszu. Wśród najemców mieszkań 667 osób ma dług wynoszący powyżej 30 tys. zł a 44 osoby mają do spłacenia powyżej 100 tys. zł. Dług jednego z lokatorów osiągnął ponad 160 tys. zł.

MZBM podejmuje rozmaite działania, aby odzyskać należności, od miękkiej windykacji aż po kroki bardziej zdecydowane.

- Staramy się rozkładać dług na raty oraz umożliwiamy odpracowanie należności. Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy, co powoduje, że nie są w stanie spłacić ogromnego zadłużenia działamy radykalnie. Są to zajęcia komornicze na przykład sprzętu RTV i AGD.

W ostateczności występujemy do sądu z wnioskiem o eksmisję

- dodaje Marzena Wojterska.

Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy  stosowane są środki  radykalne
Daria Kubiak Marzena Wojterska (z lewej) zapewnia, że MZBM skutecznie odzyskuje długi. Prezydenci Grzegorz Sapiński i Karolina Pawliczak mówią, że ich celem jest odzyskanie długów i skrócenie kolejki oczekujących

Ostatnio MZBM w porozumieniu z firmą zewnętrzną przeprowadził eksperymentalne eksmisje do pomieszczeń tymczasowych znajdujących się w miejscowości Petryki w gm. Stawiszyn. Zastosowano je wobec 6 osób z wyrokami eksmisyjnymi bez prawa do lokalu socjalnego. Jednak żadna z nich nie została tam przeprowadzona.

Eksmitowani, przerażeni wizją opuszczenia miasta, znaleźli sobie lokum w Kaliszu w budynkach prywatnych. W ten sposób miasto odzyskało tak bardzo potrzebne mieszkania. MZBM zapewnia, że podobny środek będzie stosowany wobec kolejnych dłużników.

Tylko w 2016 roku zarejestrowano 54 wyroki eksmisyjne. Ogółem takich wyroków jest 330.

Daria Kubiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.