Daria Kubiak

Dłużnicy stracą sprzęt RTV i trafią poza miasto

Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy  stosowane są środki  radykalne Fot. Michał Gaciarz Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy stosowane są środki radykalne
Daria Kubiak

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu poszukuje coraz skuteczniejszych metod windykacji, aby zlikwidować olbrzymie zadłużenie lokatorów niepłacących czynszu. Obecnie należności lokatorów budynków komunalnych wynoszą ponad 31,6 mln zł. W rzeczywistości zadłużenie jest jednak dwa razy większe.

- Poza zadłużeniem bieżącym, wynoszącym 31,6 mln zł jest jeszcze kwota należności przekazanych do komornika. wynosząca 30,4 mln zł. Tak więc długi lokatorów wobec MZBM w Kaliszu wynoszą ponad 60 mln zł - wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor MZBM w Kaliszu.

Kaliski MZBM radzi sobie z dłużnikami z pomocą komornika, Wobec odrzucających współpracę stosuje metody radykalne

Sytuacja jest niezwykle trudna, gdyż bardzo wielu lokatorów nie płaciło i nadal nie płaci czynszu. Wśród najemców mieszkań 667 osób ma dług wynoszący powyżej 30 tys. zł a 44 osoby mają do spłacenia powyżej 100 tys. zł. Dług jednego z lokatorów osiągnął ponad 160 tys. zł.

MZBM podejmuje rozmaite działania, aby odzyskać należności, od miękkiej windykacji aż po kroki bardziej zdecydowane.

- Staramy się rozkładać dług na raty oraz umożliwiamy odpracowanie należności. Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy, co powoduje, że nie są w stanie spłacić ogromnego zadłużenia działamy radykalnie. Są to zajęcia komornicze na przykład sprzętu RTV i AGD.

W ostateczności występujemy do sądu z wnioskiem o eksmisję

- dodaje Marzena Wojterska.

Wobec dłużników, którzy nie skorzystali z pomocy  stosowane są środki  radykalne
Daria Kubiak Marzena Wojterska (z lewej) zapewnia, że MZBM skutecznie odzyskuje długi. Prezydenci Grzegorz Sapiński i Karolina Pawliczak mówią, że ich celem jest odzyskanie długów i skrócenie kolejki oczekujących

Ostatnio MZBM w porozumieniu z firmą zewnętrzną przeprowadził eksperymentalne eksmisje do pomieszczeń tymczasowych znajdujących się w miejscowości Petryki w gm. Stawiszyn. Zastosowano je wobec 6 osób z wyrokami eksmisyjnymi bez prawa do lokalu socjalnego. Jednak żadna z nich nie została tam przeprowadzona.

Eksmitowani, przerażeni wizją opuszczenia miasta, znaleźli sobie lokum w Kaliszu w budynkach prywatnych. W ten sposób miasto odzyskało tak bardzo potrzebne mieszkania. MZBM zapewnia, że podobny środek będzie stosowany wobec kolejnych dłużników.

Tylko w 2016 roku zarejestrowano 54 wyroki eksmisyjne. Ogółem takich wyroków jest 330.

Daria Kubiak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.