Dlaczego sportowcy muszą mieć ważne badania lekarskie?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Łukasz Gdak
Radosław Patroniak

Dlaczego sportowcy muszą mieć ważne badania lekarskie?

Radosław Patroniak

Wielkimi krokami zbliżami się do poznańskiego półmaratonu (26 marca). Postanowiliśmy więc zapytać specjalistę o znaczenie badań lekarskich.

Przy okazji poznaliśmy także ich koszt oraz obowiązkowy charakter w życiu wyczynowych sportowców oraz amatorów. Marzec to też zazwyczaj miesiąc przedłużania o kolejne pół roku wstępnych badań, pozwalających na uprawianie sportu.

Organizatorzy imprez biegowych, triathlonowych czy pływackich zazwyczaj nie wymagają od uczestników ważnych badań lekarskich. - W niedzielę startowałem w maratonie w Barcelonie i tam, podobnie jak w polskich biegach, organizatorzy przy zapisach nie pytają się o stan zdrowia. Inaczej jednak to wygląda przy zgłoszeniach do biegów masowych w Hamburgu, Berlinie czy Wiedniu – tłumaczył nam poznaniak Robert Rataj.

Temat ważnych badań lekarskich w Polsce ze zdwojoną siłą wypływa przy okazji tragicznych sytuacji. Jeśli dojdzie do zgonu albo poważnego zasłabnięcia niemal wszyscy pytają się o badania, które nie są jednak obowiązkowe. Ten stan rzeczy miało zmienić wprowadzenie karty biegacza przez PZLA, ale z różnych względów projekt ten nie został wcielony w życie.

– Problem pogłębia fakt, że świadomość startujących w imprezach masowych jest u nas bardzo mała. Z własnej woli w naszej Poradni takie same badania jak sportowcy zrzeszeni w Związkach Sportowych robi zaledwie 10-15 osób w roku. Wykonywane w trakcie badań kwalifikacyjnych badania EKG nie są aż tak specyficzne, by mogły wykryć wszystkie dolegliwości sercowe . Po infekcji górnych dróg oddechowych może dojść np. do zapalenia mięśnia sercowego. Ryzyko doprowadzenia do tragicznej sytuacji zawsze jednak warto zminimalizować i zadbać przed wyczerpującym biegiem chociażby o podstawowe badania –stwierdził Przemysław Kubala, kierownik Wielkopolskiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej w Poznaniu.

Co ciekawe wstępne badania do wydania zgody na uprawianie sportu (składają się one z badań moczu, krwi, EKG, ciśnienia, ostrości wzroku, stomatologicznych, laryngologicznych, ortopedycznych, internistycznych i neurologicznych) nie obowiązują maratończyków, a obowiązują  ...szachistów, brydżystów i wędkarzy sportowych.

– Obowiązek wykonania badań sportowo-lekarskich w naszym prawie narzuca ustawa o sporcie.

Ważne badania muszą przedstawić wszyscy zawodnicy, uczestniczący w rozgrywkach organizowanych przez związki sportowe. Badania wstępne maja na celu stwierdzenie stanu zdrowia sportowca i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań, a okresowe kontrolują przebieg treningu i jego wpływ na stan zdrowia. Obowiązek sprawdzania ważności badań spoczywa zarówno na trenerach, jak i sędziach. Trzeba pamiętać ,że okres ważności badania wynosi 6 miesięcy, a zdolność powiązana jest z warunkami ubezpieczenia zawodnika. Ustawodawca zapewnił dzieciom i młodzieży do 23 roku życia możliwość wykonania tych badań bezpłatnie w placówkach, posiadających kontrakty z NFZ. Jest ich w naszym województwie – 9. Od 2 do 3 procent zgłaszających się na badania nie otrzymuje zdolności z uwagi na stan zdrowia – dodał dr. Kubala.

Jest on jednym z jedenastu lekarzy-specjalistów medycyny sportowej w Poznaniu. Badania sportowców (ale tylko do 23 roku życia) mogą też przeprowadzać lekarze orzecznicy, posiadający certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (w naszym regionie jest ich 39) .

– Ważne jest aby te badania wykonane były rzetelnie. To nie jest tylko „ pieczątka” jak uważają niektórzy, ale odpowiedzialność za zdrowie, a często życie sportowców– zauważył kierownik Wielkopolskiej Przychodni Sportowo-Lekarskiej, jednej z największych w Polsce.

Radosław Patroniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.