Dla tych, którzy chcą leczyć wielbłądy, konie, krowy...

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Karolina Koziolek

Dla tych, którzy chcą leczyć wielbłądy, konie, krowy...

Karolina Koziolek

W sobotę, 18 marca Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach organizuje drzwi otwarte dla przyszłych studentów. To jeden z najstarszych wydziałów na Uniwersytecie Przyrodniczym. Rozmawiamy z prof. Piotrem Ślósarzem, dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach organizuje drzwi otwarte dla przyszłych studentów. To jeden z najstarszych wydziałów na Uniwersytecie Przyrodniczym.
Zgadza się. W ubiegłym roku wydział obchodził 65-lecie, a pod obecną nazwą funkcjonuje od 2015 roku. Z upływem lat wydział stopniowo rozrastał się i poszerzał profil naukowo-dydaktyczny. Sztandarowy kierunek, jakim jest zootechnika, został z czasem uzupełniony o biologię, agroturystykę oraz międzyuczelniany kierunek neurobiologia. Prowadzimy też anglojęzyczne studia magisterskie Animal Production Management. Sześć lat temu uruchomiliśmy studia na kierunku weterynaria. W tym roku mamy już pierwszych absolwentów.

Władze uczelni, zmieniając nazwę wydziału, położyły akcent na weterynarię. Weterynaria zyskuje na popularności?
Wszystkie nasze kierunki studiów cieszą się zainteresowaniem, weterynaria jest kolejnym krokiem w rozwoju oferty. Choć rzeczywiście na weterynarię notujemy najwięcej chętnych. Warto podkreślić, że unikalne w skali Polski jest połączenie w strukturze jednego wydziału kompleksowych studiów z zakresu nauk o zwierzętach: weterynaryjnych, zootechnicznych i biologicznych. Sprzyja to zdobywaniu gruntownego wykształcenia i realizacji własnych zainteresowań.

Pod względem zaplecza weterynaria w Poznaniu należy do najnowocześniejszych w kraju.
Mamy nowoczesną bazę. W 2015 r. zostało otwarte Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, które łączy funkcje zakładu leczniczego, obiektu dydaktycznego dla studentów oraz obiektu naukowego. Celem jest zapewnienie studentom kontaktu z praktyką weterynaryjną na najwyższym poziomie. Lecznica jest dostępna dla każdego, kto ma chore zwierzę, niezależnie od miejsca zamieszkania. Działa tu nowoczesny sprzęt diagnostyczny, mamy też ambulans, który można zamówić do przetransportowania chorego zwierzęcia. Centrum jest ważnym ośrodkiem szkoleniowym dla lekarzy weterynarii, m.in. z zakresu stomatologii weterynaryjnej, okulistyki, anestezjologii, desmurgii i ortopedii, a studenci mają możliwość uczestniczenia w tych wydarzeniach.

W centrum leczone są zarówno zwierzęta małe, jak i duże, znane, jak i egzotyczne. Czy studenci mają w tym swój udział?
Tak. Działalność dydaktyczna jest naszym priorytetem. Studenci odbywają w Centrum cykl zajęć i praktyk klinicznych, wynikających z programu studiów. Ponadto, codziennie kilkoro studentów pełni dyżur, uczestnicząc w bieżących zabiegach oraz opiekując się zwierzętami. Współpracujemy w szerokim zakresie z poznańskim zoo. Leczyliśmy kilka skomplikowanych przypadków, m.in. tamtejszego wielbłąda. Od początku marca br., na podstawie umowy z Urzędem Miasta, w Centrum zlokalizowany jest tzw. „ptasi azyl”, służący leczeniu i rehabilitacji rannych lub porzuconych dzikich ptaków.

Czy to prawda, że wśród studentów wydziału widać coraz więcej miłośników koni? Hodowle koni zyskują popularność.
Tak, wielu naszych studentów interesuje się tym gatunkiem zwierząt i sportowym użytkowaniem koni. Widać ich szczególnie na kierunku zootechnika. To kierunek szczególny, będący w ofercie edukacyjnej od początku istnienia wydziału. Właśnie uzyskał ocenę wyróżniającą, czyli najwyższą z możliwych, przyznawanych przez Polską Komisję Akredytacyjną. To potwierdzenie jakości prowadzonej dydaktyki. Niewiele kierunków może się pochwalić tak wysoką notą.

Gdzie znajdują pracę absolwenci wydziału?
To oczywiście zależy od ukończonego kierunku, ale warto podkreślić, że nasi absolwenci stosunkowo łatwo znajdują pracę. W Wielkopolsce rolnictwo jest bardzo nowoczesną i silną gałęzią produkcji, jest więc bardzo wiele dobrych firm związanych z hodowlą zwierząt, które stanowią naturalne miejsce pracy dla zootechników i lekarzy weterynarii. Z kolei absolwenci biologii znajdują zatrudnienie w laboratoriach diagnostycznych, jednostkach naukowych i szkolnictwie. Absolwenci agroturystyki są przygotowani do pracy w szeroko rozumianym sektorze turystycznym.

Co kandydaci na studia będą mogli zobaczyć podczas drzwi otwartych w najbliższą sobotę?
Chcemy przede wszystkim pokazać młodzieży nasz wydział. Studenci z kół naukowych i doktoranci oprowadzą młodzież po najważniejszych obiektach wydziału, gdzie mamy przygotowane pokazy aparatury i eksperymentów badawczych. Chcemy umożliwić bezpośrednie kontakty z wykładowcami i studentami. Zależy nam, by kandydaci na studia poczuli panującą u nas atmosferę i przekonali się, że warto tu studiować. Zaczniemy od dziekanatu, następnie przejdziemy do Kolegium Gawęckiego, gdzie znajdują się kluczowe katedry dla kierunku zootechnika. Kolejnym punktem będzie Instytut Weterynarii i Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, dalej biblioteka i Katedra Turystyki Wiejskiej. Na końcu zwiedzimy Kolegium Cieszkowskich, gdzie znajduje się Instytut Zoologii, z atrakcyjną ofertą dotyczącą m.in. zwierząt amatorskich i towarzyszących. W sobotę można nas odwiedzać między godziną 9 a 12 zapraszamy wszystkich chętnych, by zgłaszali się do dziekanatu, w budynku Collegium Maximum, ul. Wojska Polskiego 28, na pierwszym piętrze, pokój 119.

Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.