Deweloper Gant miał oszukiwać inwestorów i mieszkańców, także Poznania. Byli szefowie zatrzymani

Czytaj dalej
Fot. Mateusz Pilarczyk
Marta Danielewicz

Deweloper Gant miał oszukiwać inwestorów i mieszkańców, także Poznania. Byli szefowie zatrzymani

Marta Danielewicz

Dawni prezesi znanej firmy deweloperskiej Gant mieli wykraść ze spółki co najmniej 650 mln złotych - donosi "Gazeta Wrocławska". Takie zarzuty zostały przedstawione zatrzymanym prezesom spółki przez wrocławską prokuraturę. Zdaniem śledczych przez lata oszukiwali inwestorów, ale także mieszkańców, którym Gant sprzedał mieszkania. Pokrzywdzeni mieli być też poznaniacy, którzy sprawę skierowali do sądu już kilka lat temu.

Grupa Kapitałowa Gant z Legnicy przez lata uchodziła za jedną z największych firm deweloperskich w Polsce i tej części Europy. Notowana na giełdzie, sprzedawała mieszkania m. in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Legnicka spółka w Poznaniu wybudowała osiedle przy ulicy Karpiej. W różnych latach powstało pięć „klasycznych budynków z przyjemną kolorystyką”. Łącznie 471 mieszkań o powierzchni od 22 do 101 m2.

W 2013 roku spółka zaczęła mieć spore kłopoty finansowe, jej akcje spadły, a wierzyciele zaczęli domagać się spłaty należności, kierowali wnioski o o upadłość likwidacyjną dewelopera. Pozew zbiorowy złożyli do sądu we Wrocławiu także poznańscy mieszkańcy. Dotyczył on m. in. wad budowlanych.

- Pozew został złożony przez wrocławską kancelarie parę lat temu. Gant niewłaściwie rozliczył wielkość użytkową lokali - np. włączając w nią ściany wewnętrzne, tym samym budując nam mieszkania mniejsze, niż umowa zakładała

- mówi Krzysztof Wojciechowski mieszkaniec osiedla i członek zarządu wspólnoty przy Karpiej 17 i 17A.

Ostatecznie w 2014 roku spółka zbankrutowała i ogłosiła upadłość.

Co się stało z pieniędzmi wyprowadzonymi ze spółki i mieszkaniami, które firma Gant zbudowała w Poznaniu? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.