Dekada Muzeum Czerwca ’56. Potrzebna jest nowa siedziba

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Dekada Muzeum Czerwca ’56. Potrzebna jest nowa siedziba

Błażej Dąbkowski

Dziesięć lat temu w Poznaniu otworzono Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956. Od 2007 r. placówkę odwiedziło ponad 150 tysięcy gości.

Choć Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 w ramach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu powołano w 1997 r,, dopiero dziesięć lat później oficjalnie otwarto placówkę mieszczącą się do dziś w przyziemiu Zamku Cesarskiego.

- To wszystko toczyło się powoli, z namysłem, początkowo bez siedziby. Pierwszą, niewielką ekspozycję udało się otworzyć dopiero w 2002 r., ale trzy lata później tuż przed 50. rocznicą Poznańskiego Czerwca rozpoczęto szukać pomieszczeń dla placówki. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora WMN Lecha Dymarskiego i prezydenta Macieja Frankiewicza udało się pozyskać przyziemie Zamku

- opowiada Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Kinga Przyborowska, kierownik muzeum
Grzegorz Dembiński W środę zaprezentowano specjalne wydawnictwo „Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956”

Po dekadzie funkcjonowania placówki, Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 może pochwalić się zebraniem 1300 eksponatów i frekwencją na poziomie 150 tys. odwiedzających.

Tylko w ostatnim roku udało się m.in. pozyskać księgę pamiątkową z wystawy fotograficznej zorganizowanej w 1981 r. na 25. rocznicę wybuchu powstania, czy obraz Edwarda Dwurnika.

- Niedawno otrzymaliśmy też osiem archiwalnych zdjęć wykonanych przez gościa targowego podczas czerwcowych wydarzeń - mówi Kinga Przyborowska, kierownik muzeum. Aby uczcić okrągłą rocznicę jego powstania wydano katalog „Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956”.

- Przygotowując się do 60. rocznicy wybuchu powstania postanowiliśmy przygotować folder, który ostatecznie bardzo się rozrósł do obszernego katalogu. Jest on nie tylko przewodnikiem po naszej ekspozycji, ale także zapisem starań o powstanie placówki

- kontynuuje K. Przyborowska.

Znajdują się w nim również opisy wszystkich wystaw, relacja z uroczystości ostatniej okrągłej rocznicy Poznańskiego Czerwca, wspomnienia dziesięciu bohaterów - kombatantów. Publikacja została wydana w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej oraz węgierskiej. Ma ona 250 stron, na których rozmieszczono 170 archiwalnych i współczesnych zdjęć. Katalog można nabyć w cenie 25 zł w siedzibie muzeum.

Oprócz zaprezentowania wydawnictwa w środę w Sali pod Zegarem Zamku odbyły się oficjalne uroczystości związane z jubileuszem placówki. Jaka czeka ją przyszłość?

- Warto otworzyć szeroką dyskusję o jego przyszłości. Muzeum osiągnęło już spory poziom nasycenia, dlatego w obecnej przestrzeni niewiele już da się zrobić. W mojej ocenie potrzebna jest dla niego nowa siedziba, bardziej przestronna i dostępna dla turystów - podsumowuje Tomasz Łęcki.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.