Dębe: Koło Kalisza zbudują więzienie, które ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Kiedy ruszy budowa?

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Paweł Relikowski
Andrzej Kurzyński

Dębe: Koło Kalisza zbudują więzienie, które ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Kiedy ruszy budowa?

Andrzej Kurzyński

Decyzja o tym, że w miejscowości Dębe w powiecie kaliskim powstanie nowy zakład karny, w którym będzie mogło jednocześnie przebywać nawet tysiąc więźniów zapadła już dawno. Wciąż jednak nie ma informacji, kiedy rozpocznie się jego budowa.

W październiku 2017 roku ówczesna kaliska posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka podczas konferencji prasowej z udziałem wójta gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego zapowiedziała budowę nowego więzienia pod Kaliszem.

- Już tak na 98,9 proc. powstanie w okolicach Kalisza najnowocześniejszy ośrodek penitencjarny. Wartość tej inwestycji to 250 milionów złotych

- mówiła wówczas parlamentarzystka.

Jak więc obecnie wyglądają przygotowania do tej inwestycji oraz czy i kiedy ona będzie mogła się rozpocząć? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wójt Gminy Żelazków podpisał z Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Poznaniu list intencyjny w sprawie współpracy zmierzającej do budowy w rejonie wsi Dębe nowej jednostki penitencjarnej. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu posiada decyzję w sprawie przekazania nieruchomości w trwały zarząd wydaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oddział terenowy w Poznaniu.

W nowym zakładzie karnym pracę znajdzie 250 osób.
Andrzej Kurzyński Nowy zakład karny ma powstać w miejscowości Dębe.

W styczniu 2019 roku uprawomocniła się decyzja o przekazaniu na rzecz OISW w Poznaniu działki o powierzchni 0,526 ha – przylegającej do posiadanego terenu i znacząco poprawiającej kształt ogólny nieruchomości i jej użyteczność inwestycyjną, uzyskując w ten sposób tytuł prawny do terenu o powierzchni około 17 ha. Z kolei Gmina Żelazków przeprowadziła procedurę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając w ten sposób realizację przedsięwzięcia.

- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu dysponuje wynikami badań geologicznych terenu przewidzianego pod inwestycję. W czerwcu 2019 roku ustalona została opłata roczna z tytuły trwałego zarządu nad przedmiotowym terenem

- wyjaśnia ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Jak dodaje rzeczniczka, w czerwcu ubiegłego roku zakończył się długotrwały proces oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. W dniu 28 czerwca 2019 roku wydana została przez wójta gminy Żelazków decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

- W wyniku prowadzonych uzgodnień z Energa Operator S.A., w październiku 2019 roku, Starosta Kaliski wydał na rzecz wspomnianej spółki decyzję o pozwoleniu na budowę dotyczącą przebudowy napowietrznych linii elektroenergetycznych oraz budowy stacji transformatorowej. Uzyskanie tej decyzji umożliwi spółce wykonanie robót w zakresie sieci dystrybucyjnej, których realizacja wpłynie na zmniejszenie kolizji elementów sieci z planowaną inwestycją oraz powstanie infrastruktura mogąca zasilić w energię elektryczną planowane przedsięwzięcie - mówi ppłk Elżbieta Krakowska. - Opracowano też koncepcję zagospodarowania działki na potrzeby budowy nowej jednostki penitencjarnej.

Kiedy więc może ruszyć budowa? Realizacja budowy nowej jednostki penitencjarnej w miejscowości Dębe planowana jest po wejściu w życie nowej ustawy modernizacyjnej Służby Więziennej na lata 2021 -2024. Tej jak na razie nie ma.

Więzienie w Dębem pod Kaliszem ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Powstanie nie tylko zakład karny, ale także specjalny „węzeł przesiadkowy” dla osadzonych przewożonych do innych więzień. Pracę w zakładzie ma znaleźć około 250 osób.

Andrzej Kurzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.