Debata "Poznań kocha czyste powietrze". W walce o czyste powietrze najważniejsza jest edukacja [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
MRT

Debata "Poznań kocha czyste powietrze". W walce o czyste powietrze najważniejsza jest edukacja [ZDJĘCIA, WIDEO]

MRT

27 czerwca w Poznaniu odbyła się debata pod hasłem „Poznań kocha czyste powietrze”. Eksperci, przedstawiciele władz, a także stowarzyszeń ekologicznych wspólnie zastanawiali się jak poprawić jakość powietrza w stolicy Wielkopolski.

Poznań jest trzecim miastem, w którym odbyła się konferencja organizowana przez Polski Komitet Energii Elektrycznej, poświęcona problemowi złego stanu powietrza. Wybór był nieprzypadkowy. Poznań jest jednym z wielu miast, które zmagają się z problemem smogu. Zwłaszcza w sezonie grzewczym przekraczane są dopuszczalne normy szkodliwych dla zdrowia pyłów znajdujących się w powietrzu.

- Na szczęście w Wielkopolsce jest lepiej niż w Małopolsce czy na Śląsku. Ale i tutaj zdarzają się przekroczenia dopuszczalnych norm dla pyłu PM 10 oraz benzo(a)pirenu. Chociaż wyniki się poprawiają i z roku na rok są coraz lepsze, to i tak konieczne są skuteczne działania w walce ze smogiem - podkreślił na początku spotkania dr inż. Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert PKEE.

Energetyka kocha czyste powietrze

To właśnie dr Zyśk jest jednym ze współautorów raportu „Energetyka kocha czyste powietrze”, od którego prezentacji rozpoczęła się poznańska debata. Z raportu jasno wynika, że na przestrzeni lat sektor energetyczny i przemysł dobrze poradziły sobie z przystosowaniem się do rygorystycznych norm środowiskowych, zarówno unijnych, jak i krajowych. Co najważniejsze - dane z raportu potwierdzają, że w około 90 procentach przypadków przyczyną złej jakości powietrza w miastach jest tzw. niska emisja, czyli głównie spalanie złej jakości paliw i odpadów.

- Okazuje się, że w 80 procentach emisja benzo(a)pirenu do powietrza pochodzi właśnie z gospodarstw domowych. Jeśli zaś mówimy o pyłach, to odpowiadają one za 40 procent emitowanych do powietrza pyłów zawieszonych PM10

- zwraca uwagę dr inż. Janusz Zyśk.

Obok niskiej emisji za zanieczyszczenie powietrza odpowiada przede wszystkim transport. Jak wynika z raportu, w skali kraju emisja wynosi od 5 do 8 procent szkodliwych substancji, zaś w dużych miastach to nawet kilkadziesiąt procent.

Stacje pomiarowe a czujniki

W Poznaniu pomiary prowadzone są w czerech stacjach: dwóch manualnych i dwóch automatycznych. Zasięg wszystkich stacji pozwala na uzyskanie szczegółowych danych z terenu całego Poznania. Wynika z nich jednoznacznie, że w mieście wielokrotnie przekraczano normy stężenia pyłów PM 10 i PM 2.5 (np.: w punkcie przy ulicy Dąbrowskiego 43, a przy Szyma-nowskiego 32 razy w ciągu roku).

Zdaniem niektórych cztery stacje pomiarowe to jednak wciąż zbyt mało.

- Pomiary muszą być wykonywane w oparciu o przepisy unijne oraz zalecenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zakupując i instalując przy domach niskokosztowe czujniki, które są sprzętem bez wymaganych referencji, należy mieć na uwadze, iż pomiary te mogą zawierać duży margines błędu (ich wyniki są często zawyżone). Nie dostaliśmy zielonego światła, by WIOŚ montował tego typu czujniki i z nich korzystał. Jednakże prowadzone są badania pod nadzorem laboratorium WIOŚ i uczelni wyższych nad czujnikami referencyjnymi - tłumaczy Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Przedstawicielka WIOŚ zwraca także uwagę na specyficzne położenie Poznania - Poznań, chociaż otoczony klinami zieleni, które filtrują powietrze, jest narażony na tzw. zanieczyszczenia napływowe. Większość podpoznańskich gmin nie ma cieplika miejskiego, a więc ogrzewa się indywidualnie. Tam także powinny być prowadzone działania antysmogowe, podobne do tych w Poznaniu.

Uchwała antysmogowa

Poznań ma jednak to szczęście, że jest jednym spośród ośmiu miast na terenie Polski, w którym radni sejmiku wojewódzkiego podjęli uchwałę antysmogową. Weszła ona w życie 1 maja tego roku. W ramach przepisów zakazane jest stosowanie najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto wprowadzone zostały ograniczenia dla kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców.

Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. muszą mieć możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz zachowanie norm emisyjnych. Nie mogą również posiadać rusztu awaryjnego ani możliwości jego zamontowania.

- Piece nowszej generacji to jedno. Ale, jeśli na rynku będą dostępne kiepskiej jakości paliwa to ludzie i tak będą je spalać w piecach

- zwróciła uwagę Hanna Grunt, za-ca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Poznaniu.

Rozwiązania sektora energetyki
Podczas debaty przedstawiciele sektora energetycznego zapewnili, że oferowane przez nich rozwiązania antysmo-gowe stanowią ciekawą alternatywę dla sposobów ogrzewania, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu.

- Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie i dlatego aspekt ekologiczny oraz poprawa jakości powietrza są dla nas ważne. Chcemy budować świadomość Klientów w zakresie ochrony środowiska i walki ze smogiem. W naszej ofercie dostępne są produkty takie jak np. Enea Eco i Enea Smart Pakiet Ogrzewanie, które są ciekawą rozwiązaniem i alternatywą dla tych, którzy chcą rozpocząć korzystanie w swoich domach z ogrzewania elektrycznego i ładować pojazdy elektryczne w godzinach nocnych, a także zarządzać zużyciem energii w oparciu o rozwiązania inteligentnego domu - powiedział Sławomir Krenczyk, dyrektor Departamentu PR i Komunikacji Enei.

Edukacja najważniejsza

W Poznaniu działa program „Kawka Bis”, dzięki któremu można starać się o dofinansowanie wymiany pieców. - Świadomość społeczna na temat smogu zwiększa się. Jednak potrzeba działań długotrwałych i kompleksowych, byśmy mogli pełną piersią oddychać czystym powietrzem. Trzeba także, by część ludzi po prostu zmieniła swoje przyzwyczajenia. Powinny zostać opracowane kwestie wsparcia nie tylko wymiany urządzeń, ale dopłat dla wszystkich tych, których nie stać na wkład własny - podkreśliła Hanna Grunt.

Zdaniem Filipa Rdesińskiego, prezesa Polskiego Radia Poznań, kluczową rolę w walce o czyste powietrze muszą również odegrać, poza wymienionymi podmiotami - media. - Oprócz informowania, rolą mediów jest także edukacja. Powinniśmy spytać kandydatów na prezydenta miasta jak oni chcą walczyć ze smogiem - podkreślił.

Wśród słuchaczy obecni byli również przedstawiciele Polskiego Klubu Ekologicznego i Koalicji Antysmogowej.

Całość dyskusji podsumował Wicedyrektor Biura PKEE, Tomasz Kosiński: - Nasze debaty organizujemy dla ludzi, dla mieszkańców. Zawsze cieszymy się wtedy gdy osoby z sali, tak jak w Poznaniu, zadają nam pytania i dzielą się z nami swoimi wątpliwościami. Jako Polski Komitet Energii Elektrycznej przekazujemy rzetelną wiedzę, informacje i wyniki badań, ale do skutecznej walki o czyste powietrze niezbędne jest zaangażowanie i współpraca ze społeczeństwem, stąd debaty właśnie na poziomie regionalnym.

MRT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.