Dawny kompleks cysterski w Owińskach to perełka i raj dla archeologów!

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Dawny kompleks cysterski w Owińskach to perełka i raj dla archeologów!

Bogna Kisiel

Pocysterski kompleks w Owińskach, składający się z kościoła pw. św. Jana Chrzciciela oraz klasztoru cysterek, pięknieje z roku na rok. Obecnie w jego wnętrzach trwają prace konserwatorskie i remontowe. Archeolodzy zacierają ręce, każda taka modernizacja stwarza możliwość dokonania cennych odkryć.

- Starostwo prowadzi tę inwestycję 10 lat – mówi dr Barbara Stolpiak, kierownik badań archeologicznych. – Dzięki czemu przez cały czas można prowadzić badania, które dostarczają wciąż nowych informacji, uzupełniające dość skąpe średniowieczne zapiski historyczne.

Nie tylko wzbogacają one wiedzę o klasztorze, ale także pozwalają na skonfrontowanie informacji archiwalnych z tym co udało się odkryć.

– Dzięki obecnie prowadzonym pracom mogliśmy dokonać szeregu interesujących odkryć z XIII i XIV wieku. Skarbów nie było, monet też nie. Skarbem są relikty architektoniczne. Ważne są także fragmenty ceramiki czyli rozbitych naczyń glinianych pochodzące z pierwszej fazy korzystania z obiektu przez cysterki. Znaleźliśmy również około półtora tysiąca przepięknych kafli piecowych z ciekawymi dekoracjami, renesansowych i późniejszych

- twierdzi dr Stolpiak.

Po remoncie krużganki, które były do tej pory zamknięte, zostaną otwarte. Będzie je można swobodnie objeść dookoła tak, jak robiono to przed wiekami
Waldemar Wylegalski Do tej pory Starostwo Powiatowe w Poznaniu zainwestowało w kompleks pocysterski w Owińskach 40 milionów złotych

– Mnie się marzy, by po zakończeniu remontu można było to wszystko publicznie prezentować, warto wygospodarować na ten cel jedną z sal – uważa Jan Grabkowski, starosta poznański.

– Jeśli już zainwestowaliśmy w ten kompleks 40 milionów złotych, to pokażmy jak kiedyś to wyglądało, jaka jest historia tego miejsca.

Remont trwa, ośrodek działa

Rewaloryzacja wnętrz obiektu pocysterskiego obejmuje prace konserwatorskie i remontowe, a także poprawę standardu obiektu. Trwa remont na krużgankach, dużego i małego refektarza, kapitularza, biblioteki, auli. Wymieniana jest instalacja elektryczna i sanitarna. Inwestycja jest skomplikowana z kilku powodów.

Co jeszcze znaleziono podczas prac archeologicznych? Jak wyglądają prace konserwatorskie i remontowe? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.