Czy warto ufać firmom, które obiecują, że Twoje długi „znikną”? Zobacz, co radzi prawnik

Czytaj dalej
Fot. 123rf
(oprac. ika)

Czy warto ufać firmom, które obiecują, że Twoje długi „znikną”? Zobacz, co radzi prawnik

(oprac. ika)

Na pytanie Czytelnika dotyczące zadłużeń oraz postępowania komorniczego odpowiada prawnik Hanna Kucharska

- Mam ogromne długi bankowe i wobec mnie prowadzone jest kilka postępowań egzekucyjnych przez kilku różnych komorników, w różnych miastach. Jeden z nich (poza miejscem mojego zamieszkania) zajął mi wynagrodzenie. Trafiłem w internecie na ogłoszenie firmy, która działa pod hasłem „STOP KOMORNIK”. Z uzyskanej telefonicznie informacji wynika, że pomagają pozbyć się komornika właściwie w każdej sprawie. Opłata wstępna wynosi 400 złotych. Czy można w to wierzyć? Czy lepiej, żeby moje sprawy były prowadzone przez różne kancelarie (w różnych miastach) czy lepiej przenieść je do jednej? Której? Jak to zrobić? Czy jako dłużnik mogę wybrać komornika?

- Co do firm działających pod przewodnim hasłem „STOP KOMORNIK” - wszystko jedno za jaką kwotę oferują swoje usługi – radzę podchodzić z dużą rezerwą. Komornicy są urzędnikami państwowymi, działającymi na podstawie ustaw i wyposażonymi w ustawowe instrumenty, które pozwalają na prowadzenie przewidzianej w przepisach działalności, zmierzającej do wyegzekwowania roszczeń wierzyciela. Jeżeli komornik działa w granicach przepisów prawa, jeżeli tego prawa nie łamie ani nie nadużywa stanowiska – żadna firma ani żadna osoba fizyczna nie jest w stanie powstrzymać jego ustawowych działań za jakąkolwiek opłatę, poza wierzycielem, który swoim wnioskiem zainicjował to postępowanie.

Oczywiście są takie instytucje prawa cywilnego – jak np. przedawnienie – których zastosowanie w sposób odpowiedni i w odpowiednim czasie może zatrzymać, wręcz zakończyć egzekucję komorniczą. Są też inne środki prawne, które – podobnie jak przedawnienie – służą do walki nie tyle z komornikiem, co z nieuprawnionymi roszczeniami wierzyciela. Możliwość zastosowania takich instytucji w konkretnej sprawie – należy zawsze skonsultować z prawnikiem, żeby uniknąć rozczarowania i niepotrzebnych kosztów. Co do drugiego zagadnienia - i dla pana i dla wierzycieli lepiej, żeby wszystkie sprawy prowadzone były przez jednego komornika. Nie ma pan możliwości wyboru komornika, ponieważ liczy się to, który komornik pierwszy wszczął egzekucję, on ma pierwszeństwo.

Oczywiście możliwe jest (teoretycznie) przeniesienie wszystkich spraw do jednego komornika (np. według miejsca zamieszkania dłużnika), jeżeli ten prowadzi wiele spraw danego dłużnika, ale nie w pana sytuacji, tzn. nie w sytuacji kiedy egzekucja jest skuteczna, bo komornik który już zajął świadczenie nie zwolni go (przed zakończeniem swojej egzekucji), po to żeby zajął go inny komornik z tytułu innej wierzytelności.

(oprac. ika)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.