Czy uchwała antysmogowa rozwiąże problem smogu? Za kopcenie możesz otrzymać nawet 5 tys. zł kary

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Marta Danielewicz

Czy uchwała antysmogowa rozwiąże problem smogu? Za kopcenie możesz otrzymać nawet 5 tys. zł kary

Marta Danielewicz

Dzięki uchwale antysmogowej, która weszła w życie w maju tego roku, zanieczyszczenie powietrza powinno być jeszcze mniejsze niż w latach ubiegłych. To pierwszy sezon grzewczy, w czasie którego zaczęła obowiązywać uchwały antysmogowa dla Poznania, Kalisza i reszty Wielkopolski. Ci, którzy nie przestrzegają jej zapisów muszą się liczyć z kontrolami i karami. Ale kto je przeprowadza i kto wlepia mandaty? Straż miejska alarmuje, że z wystawianiem mandatów jest problem.

Rozpoczął się sezon grzewczy. Czy to oznacza, że znów w niektórych częściach aglomeracji poznańskiej będzie nam się źle oddychać? Niestety, jak alarmuje Poznański Alarm Smogowy, pod koniec września zostały już odnotowane pierwsze godzinowe przekroczenia niebezpiecznych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM10. Zwłaszcza na obrzeżach Poznania, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna, nie ma cieplika miejskiego, a ludzie wciąż palą w piecach.

– Od kilkunastu dni służby dyżurne straży miejskiej odbierają dziennie po kilkanaście zgłoszeń dotyczących zadymienia okolicy. W większości przypadków powodem jesiennych interwencji jest spalanie części mebli, głównie z płyt wiórowych

– informuje Przemysław Piwecki, rzecznik SM.

Uchwała antysmogowa dla Poznania, Kalisza i Wielkopolski

Stan powietrza miał się poprawić po wejściu w życie uchwał antysmogowych na początku maja tego roku. Zgodnie z ich zapisami mieszkańcy mają zakaz stosowania paliw najgorszej jakości, w tym miałów, węgla brunatnego, czy flotokoncentratu, powinni też wymienić przestarzałe systemy grzewcze na te nowszej generacji.

W dalszej części artykułu przeczytasz m.in. jaki problem z nową uchwałą mają strażnicy miejscy. Dowiesz się też, jakie jest stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marta Danielewicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Ramonpol

Oczywiście, ze ustawa nie rozwiąże problemu. Szanowna Pani Redaktor-dlaczego to wyjaśnia post na facebooku Koalicja Antysmogowa Bye Bye Smog. Starszy post krytyka uchwały na etapie tzw. konsultacji społecznych w XX 2017, fasadowych) i aktualny, po kilku miesiąca funkcjonowania uchwały i rozporządzeniu resortu ws. norm dla paliw stałych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.