Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czy siła jest kobietą? O walce, stereotypach i dyskryminacji rozmawiamy z dr hab. Bahą Kalinowską-Sufinowicz

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Nicole Młodziejewska

Czy siła jest kobietą? O walce, stereotypach i dyskryminacji rozmawiamy z dr hab. Bahą Kalinowską-Sufinowicz

Nicole Młodziejewska

Dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego zaskakuje studentów swoimi pomysłami. Interesuje się dyskryminacją kobiet. Jest także medalistką w kick-boxingu i karate, skrzypaczką, a także matką i żoną.

Jaka jest współczesna kobieta?

Mocno zapracowana. Obserwując siebie i inne kobiety mam wrażenie, że wszystkie gdzieś pędzimy. Współczesna - to taka, która próbuje pogodzić życie zawodowe z rodzinnym. A czasami z życiem osobistym, bo przecież nie każda kobieta ma dzieci. A niektóre już są na takim etapie, że mogą sobie pozwolić na więcej czasu wolnego, bo ich dzieci wyszły z domu. Ogólnie też taka, która bardzo szybko wraca do pracy po urlopie macierzyńskim.

Czy świat wymaga dziś od kobiety bycia wielozadaniową?

Wielozadaniowa - to jest dobre słowo. Wymaga, bo, żeby też zapewnić dzieciom życie na lepszym poziomie niż nasze, to na ogół trzeba połączyć pracę z życiem rodzinnym. A żeby mieć dobre wynagrodzenie, to trzeba ciągle pracować.

Zajmuje się Pani też dyskryminacją kobiet. Czy możemy powiedzieć, że kobiety wciąż są dyskryminowane?

Nie lubię takiego formułowania pytania. Wolę pytanie: „jak są dyskryminowane?”, albo „jakie formy dyskryminacji spotykają kobiety?”. Bo na ogół, jak pytamy kobiety, czy są dyskryminowane, to większość powie, że nie. Ale jak zaczynamy pytać „czy łatwiej będzie ci znaleźć pracę niż mężczyźnie w tym samym wieku, z tym samym doświadczeniem”, no to na ogół odpowiedzą „będzie mi trudniej”. Jeżeli zapytamy: „czy w swojej firmie zarabiasz tyle samo, co mężczyzna na tym samym stanowisku?”, to okazuje się, że często kobieta zarabia mniej. Okaże się, że te szanse, jeżeli chodzi o awans lub dostęp do szkoleń zawodowych, w przypadku kobiet są dużo mniejsze. Pomimo tego, że dzisiaj kobiety są lepiej wykształcone.

Czy kobiety mogą mówić, że czują się niedoceniane, że wymaga się od nich więcej, a trudniej jest im cokolwiek osiągnąć?

To zależy, w której sferze. Bo często w sferze rodzinnej są doceniane i według badań wychodzi, że większość kobiet trzyma budżety domowe. Ale w sferze zawodowej zdecydowanie jest problem. Jednak, na ile to wynika z tego, że są niedoceniane, a na ile też same siebie nie doceniają? Myślę, że tu się trzeba zastanowić nad problemem samodyskryminacji, bo kobiety często same siebie deprecjonują, stwierdzają, że „nie jestem dobra na to stanowisko”, „nie należy mi się ten awans”, „nie należy mi się wyższy poziom wynagrodzenia”.

A czy to nie jest też tak, że społeczeństwo od początku wbija nam, kobietom do głowy to, że musimy być słabsze i bardzo postarać się, by na cokolwiek zasłużyć?

Tak, to jest wychowanie. Już w dzieciństwie mówi się nam „nie wychylaj się, bądź grzeczna, siedź cicho, czekaj, aż cię zauważą”. A chłopcom pokazuje się, że mają się bić, być aktywni, walczyć o swoje. I to później przekłada się na przedsiębiorczość.

Co się stało, gdy dr hab. Baha Kalinowska-Sufinowicz przyszła na uczelnię przebrana za bezdomną i muzułmankę? M.in. o tym przeczytasz w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.