Czerwonak: W Puszczy Zielonce, na drodze powiatowej porzucono niebezpieczne płyty eternitowe

Czytaj dalej
Fot. Czytelnik
MRT

Czerwonak: W Puszczy Zielonce, na drodze powiatowej porzucono niebezpieczne płyty eternitowe

MRT

Przy drodze przebiegającej przez środek Puszczy Zielonki porzucono płyty eternitowe, zdjęte najprawdopodobniej z dachu. Mieszkańcy gminy Czerwonak boją się szkodliwego działania azbestu. Ten może powodować choroby nowotworowe i negatywnie oddziaływać na przyrodę.

Płyty eternitowe, które używano do wykonania przede wszystkim pokryć dachowych wykonane są z azbestu i cementu. Przez lata wydawało się, że to materiał idealny. Okazało się, że eternit jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi, a to ze względu na występujący w nim właśnie azbest. Ten szkodliwy materiał może wywołać międzybłoniaka opłucnej i otrzewnej oraz inne choroby układu oddechowego. Dodatkowo działanie azbestu zwiększa ryzyko zachorowań na raka.

Czytaj:

Zgodnie z unijną dyrektywą do 2032 roku azbest ma całkowicie zniknąć z dachów i ścian domów. Obowiązek pozbycia się azbestu spoczywa na właścicielach nieruchomości. Jego utylizacja jest kosztowna i mimo form wsparcia niektórzy decydują się szkodliwe odpady porzucić. Na takie znalezisko natknął się w Puszczy Zielonce pan Stanisław.

- Już ponad dwa tygodnie leży porzucony w lesie eternit, między Mielnem a Owińskami, przy drodze powiatowej, przebiegającej przez Puszczę Zielonkę - informuje pan Stanisław. - Skandal. To jest trucizna, silnie oddziałująca na człowieka, zwierzęta i przyrodę. A przecież jest tyle programów utylizacji eternitu. Należy to jak najszybciej usunąć i szukać sprawcy - dodaje.

Przy drodze przebiegającej przez środek Puszczy Zielonki porzucono płyty eternitowe, zdjęte najprawdopodobniej z dachu. Mieszkańcy gminy Czerwonak boją
Czytelnik Przy drodze przebiegającej przez środek Puszczy Zielonki porzucono płyty eternitowe, zdjęte najprawdopodobniej z dachu. Mieszkańcy gminy Czerwonak boją się szkodliwego działania azbestu. Ten może powodować choroby nowotworowe i negatywnie oddziaływać na przyrodę.

Pana Stanisława bulwersuje fakt, że eternit został porzucony w Puszczy Zielonce.

O sprawie wie jednak Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu, który poczynił już kroki w celu ustalenia sprawcy i usunięcia niebezpieczeństwa. Sprawa została zgłoszona policji, a teren został ogrodzony szarfą.

- Bezzwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia rozpoczęliśmy poszukiwania firmy, która specjalizuje się w usuwaniu tego typu odpadów. Wysłaliśmy zapytania, ofertę złożyła tylko jedna firma. Zlecenie na usunięcie zostało już wystawione - informuje Katarzyna Fertsch, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. - Pragnę zaznaczyć, że do usunięcia takich odpadów wymagane są specjalne uprawnienia, dlatego szukaliśmy firmy, która będzie mogła je usunąć i zutylizować - dodaje.

Od lat koszty pozbycia się tego szkodliwego materiału mogą być zrefundowane w ramach gminnych programów dofinansowania. Także powiat poznański organizuje bezpłatną likwidację azbestu z nieruchomości na terenie powiatu. Wystarczy jedynie złożyć wniosek. W ciągu ostatnich lat udało się zutylizować ponad 9,5 ton tego szkodliwego materiału.

- Jako pierwsi w kraju, 12 lat temu rozpoczęliśmy program, który nadal cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Na początku mieszkańcy powiatu pokrywali 30 procent kosztów całej operacji. Dziś gminy, powiat i fundusz ochrony środowiska ponoszą 100 procent kosztów związanych z demontażem, przewozem i unieszkodliwieniem tych niebezpiecznych materiałów. Nasze działania obejmują także ich, jeśli wcześniej został np. zdjęty z dachu. Cała akcja prowadzona jest przez wyspecjalizowane firmy.

MRT

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.