Czerwonak: Otwarcie przedszkola Rubi nastąpi w październiku. Fundacja Familijny Poznań przy wsparciu gminy zapewniła dzieciom opiekę

Czytaj dalej
Fot. Urząd Gminy w Czerwonaku
Bogna Kisiel

Czerwonak: Otwarcie przedszkola Rubi nastąpi w październiku. Fundacja Familijny Poznań przy wsparciu gminy zapewniła dzieciom opiekę

Bogna Kisiel

Publiczne Przedszkole Rubi przy ulicy Św. Wojciecha w Czerwonaku buduje i będzie prowadzić Fundacja Familijny Poznań. Placówka miała być gotowa na 3 września. Niestety, jej otwarcie nastąpi dopiero 1 października.

– Brak ludzi i materiałów budowlanych, a także trochę problemów z pogodą spowodowały, że inwestycja opóźniła się o miesiąc

– tłumaczy Mateusz Krajewski, wiceprezes Fundacji Familijny Poznań. I podkreśla: – Dzięki pomocy gminy Czerwonak dzieciom zostały zapewnione miejsca w placówkach zastępczych. Są pod opieką naszych nauczycieli, przebywają w docelowych grupach koleżanek i kolegów.

Dzieci z placówki Rubi zostały przyjęte przez dwa gminne przedszkola w Koziegłowach – „Bajkowe Ludki” przy ulicy Kanałowej oraz „Krasnala Hałabały” na osiedlu Leśnym.

Otwarcie Publicznego Przedszkola Rubi nastąpi 1 października
Urząd Gminy w Czerwonaku Obecnie do przedszkola Rubi zapisanych jest 90 dzieci

– Dla nas najważniejszą sprawą było zapewnienie im opieki – mówi M. Krajewski.

– W tej trudnej sytuacji wszyscy stanęli na wysokości zadania – gmina, z którą współpraca układa się bardzo dobrze oraz rodzice, którzy ze zrozumieniem podeszli do tego problemu. Chcieliśmy w jakiś sposób zrekompensować rodzicom te niedogodności, dlatego za wrzesień nie będą uiszczać opłaty za wyżywienie oraz pobyt dzieci w przedszkolu.

Obecnie do placówki Rubi jest zapisanych 90 maluchów.– W budynku powstanie także żłobek, ale nie cieszy się on wielkim zainteresowaniem. Zapisanych jest do niego zaledwie kilkoro dzieci – twierdzi wiceprezes Krajewski.

Rubi powstaje na granicy trzech miejscowości: Czerwonaka, Kicina i Koziegłów. Teren należy do gminy, która postanowiła oddać go w wieczyste użytkowanie temu, kto zdecyduje się za własne pieniądze wybudować oraz poprowadzić przedszkole i żłobek. Ofertę Fundacji Familijny Poznań wybrano w przetargu. To pierwszy taki projekt realizowany na terenie gminy Czerwonak.

– Przedszkole ma status publiczny co oznacza, że rodzice płacą za pobyt dziecka tyle, ile w innych gminnych placówkach

– podkreśla Jacek Sommerfeld, wójt gminy Czerwonak.

Ta część gminy szybko się rozbudowuje, dlatego samorząd stara się z wyprzedzeniem myśleć o potrzebach nowych mieszkańców. Gdy wszedł w życie obowiązek przyjęcia trzylatków do przedszkoli, Czerwonak był na to gotowy, bo już we wrześniu 2016 r. uruchomił dwa nowe oddziały dla trzylatków w przedszkolu Krasnala Hałabały. Na rozbudowę tej placówki pozyskano prawie milion złotych dotacji unijnej.

Rozbudują szkołę w Poznaniu
M. Krajewski zapowiada, że zaraz po zakończeniu inwestycji w Czerwonaku rozpocznie się rozbudowa placówki przy ulicy Sierakowskiej w Poznaniu, którą także prowadzi Fundacja Familijny Poznań. – Projekt i pozwolenie już mamy – dodaje M. Krajewski.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.