Czerwonak: Darmowa komunikacja na terenie gminy najpierw dla uczniów, potem dla wszystkich mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Czerwonak: Darmowa komunikacja na terenie gminy najpierw dla uczniów, potem dla wszystkich mieszkańców

Bogna Kisiel

– Docelowo planujemy bezpłatną komunikację autobusową dla mieszkańców. To rozwiązanie zamierzamy wdrażać małymi krokami. Na początek chcemy wprowadzić od września darmowy transport dla uczniów – zapowiada Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka. I zastrzega: – W jednym i drugim przypadku tylko na terenie gminy.

Wojciech Skrzekut, przewodniczący Rady Gminy Czerwonak oraz szef komisji gospodarki komunalnej i polityki przestrzennej wskazuje, że podobny pomysł został zrealizowany w Poznaniu.

– Poznańscy uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów na terenie miasta – przypomina Skrzekut.

Obecnie trwają prace nad strategią rozwoju komunikacji na terenie Czerwonaka. Przygotowuje ją gminna spółka Transkom. W skład zespołu, który ją opracowuje wchodzi między innymi radny Skrzekut.

– Jest realna szansa, aby komunikacja w naszej gminie była darmowa – uważa Skrzekut.

Czytaj też: Darmowa przejazdy dla uczniów podstawówek

Jeśli radni zaakceptują tę propozycję, to najpierw za darmo będą jeździć uczniowie.

– Przetestujemy i przekonamy się, jak to finansowo wygląda – mówi wójt Wojtkowiak. – A potem zdecydujemy o bezpłatnej komunikacji dla wszystkich. Wstępne koszty tego przedsięwzięcia szacujemy na 700-800 tysięcy złotych rocznie. Chcę podkreślić, że są to dane bardzo szacunkowe.

Które linie autobusowe będą darmowe na początek? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.