Coraz więcej zachorowań na żółtaczkę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Coraz więcej zachorowań na żółtaczkę

Błażej Dąbkowski

W całym województwie odnotowano już 56 przypadków zachorowań. Nadzorem epidemiologicznym objęte są w tej chwili 363 osoby.

W całym województwie z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zachorowań na żółtaczkę. Na początku tygodnia w powiecie poznańskim odnotowano kolejne cztery przypadki. Oznacza to, że w Wielkopolsce znajduje się w tej chwili 56 osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

– Z kolei nadzorem objęto 363 osoby

– informuje Ewelina Suska z wielkopolskiego sanepidu.

Wśród osób, które zostały zgłoszone w poniedziałek znajdują się sami mężczyźni, w tym jedno, 9-letnie dziecko. Chłopiec pozostawał w kontakcie domowym z chorym wcześniej zgłoszonym, natomiast w przypadku drugiego chorego potwierdzono kontakt seksualny z osobą chorą w ognisku. – W przypadku dwóch kolejnych trwa dochodzenie epidemiologiczne mające ustalić ewentualny związek epidemiologiczny – dodaje E. Suska.

Dwaj mężczyźni hospitalizowani są w Oddziale Zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, jeden w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem przy ul. Nowowiejskiego, natomiast jeden z chorych leczony ambulatoryjnie.

Ale nie tylko w powiecie poznańskim odnotowano w poniedziałek kolejny przypadek zachorowania sporadycznego na żółtaczkę. Pojawił się on w powiecie średzkim. Chory mężczyzna aktualnie także przebywa w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Jak podaje sanepid, najbardziej prawdopodobna przyczyną zakażenia się wirusem jest droga pokarmowa oraz kontaktowa (kontakt domowy lub seksualny).

– Większość chorych w wywiadach epidemiologicznych podała informację o spożywaniu sałatek jarzynowych, surówek, oraz surowych warzyw, takich jak sałata lodowa, mix sałat paczkowany, czy kapusta pekińska

– wymienia E. Suska. Inspektorzy prowadzą nadzór epidemiologiczny nad chorymi, osobami z kontaktu domowego oraz pracownikami sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych.

Badaniami diagnostycznymi objęto łącznie 184 pracowników firmy wytwarzającej artykuły spożywcze, w której zatrudnione są osoby, u których wykryto zachorowania. – Natomiast 151 osób spośród nich objęto szczepieniami ochronnymi przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – kontynuuje E. Suska.

Epidemia żółtaczki pokarmowej rozpoczęła się 6 lutego. Wówczas ostrowski sanepid stwierdził pierwszy od lat w regionie przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę pokarmową.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.