Coraz więcej zachorowań na żółtaczkę

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Błażej Dąbkowski

Coraz więcej zachorowań na żółtaczkę

Błażej Dąbkowski

W całym województwie odnotowano już 56 przypadków zachorowań. Nadzorem epidemiologicznym objęte są w tej chwili 363 osoby.

W całym województwie z dnia na dzień pojawia się coraz więcej zachorowań na żółtaczkę. Na początku tygodnia w powiecie poznańskim odnotowano kolejne cztery przypadki. Oznacza to, że w Wielkopolsce znajduje się w tej chwili 56 osób chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

– Z kolei nadzorem objęto 363 osoby

– informuje Ewelina Suska z wielkopolskiego sanepidu.

Wśród osób, które zostały zgłoszone w poniedziałek znajdują się sami mężczyźni, w tym jedno, 9-letnie dziecko. Chłopiec pozostawał w kontakcie domowym z chorym wcześniej zgłoszonym, natomiast w przypadku drugiego chorego potwierdzono kontakt seksualny z osobą chorą w ognisku. – W przypadku dwóch kolejnych trwa dochodzenie epidemiologiczne mające ustalić ewentualny związek epidemiologiczny – dodaje E. Suska.

Dwaj mężczyźni hospitalizowani są w Oddziale Zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, jeden w Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem przy ul. Nowowiejskiego, natomiast jeden z chorych leczony ambulatoryjnie.

Ale nie tylko w powiecie poznańskim odnotowano w poniedziałek kolejny przypadek zachorowania sporadycznego na żółtaczkę. Pojawił się on w powiecie średzkim. Chory mężczyzna aktualnie także przebywa w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Jak podaje sanepid, najbardziej prawdopodobna przyczyną zakażenia się wirusem jest droga pokarmowa oraz kontaktowa (kontakt domowy lub seksualny).

– Większość chorych w wywiadach epidemiologicznych podała informację o spożywaniu sałatek jarzynowych, surówek, oraz surowych warzyw, takich jak sałata lodowa, mix sałat paczkowany, czy kapusta pekińska

– wymienia E. Suska. Inspektorzy prowadzą nadzór epidemiologiczny nad chorymi, osobami z kontaktu domowego oraz pracownikami sklepów spożywczych i lokali gastronomicznych.

Badaniami diagnostycznymi objęto łącznie 184 pracowników firmy wytwarzającej artykuły spożywcze, w której zatrudnione są osoby, u których wykryto zachorowania. – Natomiast 151 osób spośród nich objęto szczepieniami ochronnymi przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – kontynuuje E. Suska.

Epidemia żółtaczki pokarmowej rozpoczęła się 6 lutego. Wówczas ostrowski sanepid stwierdził pierwszy od lat w regionie przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę pokarmową.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.