Blanka Aleksowska

Coraz więcej ofiar wojny na Ukrainie. "Dziennie giną setki żołnierzy"

Po wycofaniu się rosyjskich żołnierzy z Buczy, odnaleziono masowy grób ofiar cywilnych. Jest on widoczny na zdjęciach satelitarnych. Fot. Fot. Twitter@ChristopherJM, Twitter@fpleitgenCNN Po wycofaniu się rosyjskich żołnierzy z Buczy, odnaleziono masowy grób ofiar cywilnych. Jest on widoczny na zdjęciach satelitarnych.
Blanka Aleksowska

Wojna na Ukrainie trwa już 251 dni. Agresja i zbrodnie wojenne Rosjan przyniosły śmierć tysięcy ukraińskich cywilów. Obie strony tracą też wielu żołnierzy.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad osiem miesięcy. Ostatnie dni przynoszą zaostrzone działania ofensywne obu stron oraz zmasowane ostrzały ukraińskich miast i obiektów, przeprowadzane przez Rosjan. W poniedziałek armia Władimira Putina wystrzeliła z okolic Morza Kaspijskiego kilkadziesiąt rakiet wycelowanych w ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną. W ciągu ostatniej doby na cywilne obiekty w Połtawie spadły także rosyjskie drony. Zmasowane ostrzały cywilnych budynków to “zemsta” Putina za ukraiński ostrzał Sewastopola.

Zaostrzone działania obu stron przynoszą straty w sprzęcie wojskowym oraz ogromne zniszczenia infrastruktury cywilnej, wojskowej i krytycznej. To jednak nic w porównaniu do strat w ludziach. Ile osób zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę?

Dane na temat śmierci wojskowych oraz cywilów po obu stronach nie są precyzyjne i w pełni miarodajne. Jak podkreśla m. in. gromadząca i raportująca je Organizacja Narodów Zjednoczonych, statystyki te są zaniżone - w rzeczywistości ofiar wojny jest niestety dużo więcej, a działania zbrojne utrudniają lepsze, dokładniejsze szacowanie. Dlatego oficjalne liczby są aktualizowane z opóźnieniem. Różnią się też znacząco w zależności od źródła. Swoje dane zbiera i podaje nie tylko ONZ, ale także władze obu państwa oraz organizacje pozarządowe i media.

W ramach ONZ, dane dotyczące ofiar i strat wojennych, zbiera Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). W ostatnim opublikowanym komunikacie czytamy, że od początku inwazji, tj. od 24 lutego, do 30 października 2022, OHCHR odnotowało 16 295 ofiar cywilnych, z czego 6430 to zabici, a 9865 - ranni. Spośród zabitych 2511 osób to mężczyźni, 1716 - kobiety, 167 - dziewczęta i 201 - chłopcy. Pozostałe 1835 osób to dzieci i dorośli, których płeć nie jest znana. Spośród rannych natomiast, jako dzieci zweryfikowano 739 osób.

Jak podaje Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, największą liczbę cywilnych ofiar - ponad 3,2 tys. - przyniósł marzec. ONZ wskazuje, że większość odnotowanych ofiar wśród ludności cywilnej była spowodowana użyciem broni wybuchowej o działaniu na dużym obszarze, w tym ostrzałem ciężkiej artylerii, systemami wielokrotnego wystrzeliwania rakiet, pociskami i nalotami. Tylko od 1 do 30 października OHCHR odnotowało 1043 ofiar cywilnych - 274 zabitych (z czego 5 to dzieci) i 769 rannych (45 dzieci).

Więcej o wojnie na Ukrainie: "Nie było wątpliwości, że Władimir Putin chce inwazji na Ukrainę"

OHCHR zaznacza, że rzeczywiste liczby ofiar są o wiele wyższe, ponieważ dane z Ukrainy docierają z opóźnByły prezydent Ukrainy Petro Poroszenko: "Nie było wątpliwości, że Władimir Putin chce inwazji na Ukrainę"ieniem. Dotyczy to zwłaszcza miast i regionów, w których dokonała się największa masakra cywilnej ludności i w których wciąż znajdowane są ciała. Mowa tu m. in. o Mariupolu (obwód doniecki), Izium (obwód charkowski) oraz Łysiczańsku, Popasnie i Siewierodoniecku (obwód ługański). To powoduje też, że wyższe liczby ofiar podawane są przez władze ukraińskie.

Szacunki dotyczące strat w żołnierzach są jeszcze trudniejsze do ustalenia. Inne dane podaje strona ukraińska, a zupełnie inne - Rosja, która zaniża liczby. Według władz Ukrainy, Rosjanie stracili od początku wojny już blisko 70 tys. żołnierzy. Jak dodają, dziennie na wojnie ginie około 350-400 rosyjskich wojskowych. O liczbie zabitych ukraińskich żołnierzy mówił w sierpniu szef ukraińskiej armii gen. Wałerij Załużny. Jak podał, ich liczba sięgnęła wtedy ponad 9 tysięcy.

Prawdziwy bilans wszystkich ofiar jest trudny do ustalenia. Dane i informacje są wciąż aktualizowane, a organizacje międzynarodowe zalecają ostrożne podejście do wszelkich statystyk.

Czytaj więcej tu: Trybunał dla Putina? Trwają negocjacje w UE

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Blanka Aleksowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.