Chory na schizofrenię Julian trafił do aresztu i zamkniętego szpitala. Teraz może wyjść na wolność

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Chory na schizofrenię Julian trafił do aresztu i zamkniętego szpitala. Teraz może wyjść na wolność

Łukasz Cieśla

Julian Komar-Szulczyński, poznaniak cierpiący na schizofrenię, najpierw trafił do aresztu pod zarzutem rozboju na byłej dziewczynie. Potem został zamknięty w szpitalu psychiatrycznym w Gnieźnie. Teraz odzyska wolność po wielu miesiącach spędzonych w izolacji. Okazało się, że jednak może przebywać na wolności.

Kłopoty Juliana, cierpiącego na schizofrenię, rozpoczęły się w marcu ubiegłego roku. Podczas kłótni wyrwał telefon byłej dziewczynie. Nie mógł pogodzić się z rozstaniem.

Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto zakwalifikowała to zdarzenie jako rozbój. Zarzuciła mu także nękanie młodej kobiety. Śledczy wnioskowali o areszt, a poznański sąd się do tego przychylił. Po kilku miesiącach śledztwa, wskutek opinii biegłych, okazało się, że z powodu choroby psychicznej nie może odpowiadać za swoje czyny. Był niepoczytalny w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów. Dlatego prokuratura sprawę umorzyła, a pod koniec ubiegłego roku sąd stwierdził, że Juliana należy zamknąć w szpitalu psychiatrycznym w Gnieźnie.

Teraz lekarze wskazali, że stan zdrowia młodego poznaniaka nie wskazuje na konieczność jego dalszej izolacji. Lekarze z Gniezna uznali, że może się leczyć na wolności. W efekcie kilka dni temu sąd przychylił się do opinii psychiatry i psychologa z gnieźnieńskiego szpitala. Na wolności Julian będzie poddany dozorowi elektronicznemu - zostanie mu założona opaska. Ma także zakaz zbliżania się do byłej dziewczyny. Musi chodzić na terapię.

Matka Juliana: przeszliśmy przez morze cierpienia

Jego rodzice nie ukrywają satysfakcji. Ale uważają, że zarzuty wobec ich syna były wyolbrzymione, a długą izolację stosowano „profilaktycznie”.

W dalszej części artykułu przeczytasz, jak sprawę komentują rodzicie i adwokat Juliana. 

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.