Chodzież: Po cementowaniu kręgosłupa pacjent staje na nogi w dwa dni

Czytaj dalej
Fot. Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak

Chodzież: Po cementowaniu kręgosłupa pacjent staje na nogi w dwa dni

Anna Karbowniczak

Cementowanie kręgosłupa - tak potocznie określa się zabiegi wertebroplastyki, które są od niedawna wykonywane w Szpitalu Powiatowym w Chodzieży. Dzięki tej metodzie osoba, która doznała kompresyjnego złamania kręgosłupa (czyli takiego, w którym doszło do zgniecenia kręgów), może stanąć na nogi już w ciągu dwóch dni!

A to nie jedyna nowość, którą udało się wprowadzić dzięki projektowi pod nazwą „Opieka koordynowana w zakresie ortopedii i rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym im. Romana Drewsa w Chodzieży”. Jego głównym założeniem - jak mówi dyrektor Krzysztof Szplit - było stworzenie kompleksowego systemu opieki nad pacjentami: począwszy od wizyty w poradni przyszpitalnej (do której kieruje chorego lekarz rodzinny lub specjalista i w której pacjenci są kwalifikowani do zabiegów), przez pobyt w samym szpitalu, a następnie rehabilitację i powrót do poradni na ocenę efektów leczenia.

Nowoczesny sprzęt

Koszty funkcjonowania poradni przyszpitalnych pokrywa szpital - poza poradnią rehabilitacyjną finansowaną przez NFZ.

Chodzieski szpital ma nowy sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą przeprowadzać zabiegi, jakich dotychczas u nas nie wykonywano. Mowa o tak zwanym cementowaniu
Anna Karbowniczak Wojciech Włodarczyk i Michał Najderek szkolili się w Szwajcarii, Włoszech, Niemczech i we Francji

- Zależało nam na tym, aby te poradnie powstały, bo miało to być przedłużenie koncepcji, którą zaczęliśmy wdrażać wraz z budową oddziału rehabilitacji - tłumaczy Krzysztof Szplit.

Jej uzupełnieniem i kontynuacją jest projekt, związany z opieką koordynowaną. Jego łączna wartość to 6 335 149,41 zł, w tym 4 350 861,74 zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego (wkład własny szpitala wyniósł 1 984 287,67 zł).

Dzięki projektowi szpital wzbogacił się o nowoczesny sprzęt, który pozwala na przeprowadzanie zabiegów, których dotychczas w Chodzieży nie wykonywano. Mowa m.in. o cyfrowym ramieniu C, czyli śródoperacyjnym aparacie rentgenowskim, który jest dużym wsparciem dla lekarzy w trakcie operacji. Na salę operacyjną trafił ponadto nowy, ortopedyczny stół operacyjny, pozwalający na operowanie kręgosłupa. Dzięki aparatowi do kriolezji można natomiast „zamrażać” zakończenia nerwowe i przynosić ulgę osobom, które cierpiały z powodu przewlekłego bólu, utrudniającego im codzienne funkcjonowanie.

Pierwsza pacjentka

Z pomocą nowego toru wizyjnego ortopedzi Wojciech Włodarczyk i Michał Najderek przeprowadzili w listopadzie dwa zabiegi wertebroplastyki, czyli cementowania kręgosłupa. Oba odbyły się z dobrym skutkiem i były pierwszymi tego typu zabiegami w chodzieskim szpitalu.

Pierwszą pacjentką była pani Halina Nowaczyk. Doznała urazu kręgosłupa po niegroźnym z pozoru upadku we własnej kuchni.

- Byłam przekonana, że jedynie się potłukłam. Wypadek miał miejsce wieczorem, więc z pomocą męża jakoś doszłam do łóżka. Niestety rano okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna, a ból nie do zniesienia. Trzeba było wzywać pogotowie

- opowiada.

W szpitalu, dokąd zawiozła kobietę karetka, lekarze zaproponowali jej cementowanie kręgosłupa. Pani Halina już na drugi dzień po operacji była w stanie wstać z łóżka! Kolejnego dnia wypisano ją do domu. Teraz czeka ją jeszcze rehabilitacja, ale jest w stanie samodzielnie funkcjonować.

- Jestem ogromnie wdzięczna lekarzom: panom Włodarczykowi i Najderkowi. Obawy oczywiście były, jak to przed operacją, ale okazało się, że strach ma wielkie oczy - mówi.

Bez bólu i cierpienia

Nowy sprzęt przydaje się też przy zabiegach artroskopii łokcia, barku czy bioder. Jak mówią Wojciech Włodarczyk i Michał Najderek, operowanie łokci nie jest łatwe, bo staw łokciowy jest bardzo mały. Podgląd śródoperacyjny pozwala ograniczyć ryzyko powikłań.

Chodzieski szpital ma nowy sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą przeprowadzać zabiegi, jakich dotychczas u nas nie wykonywano. Mowa o tak zwanym cementowaniu
Anna Karbowniczak Chodzieski szpital ma nowy sprzęt, dzięki któremu lekarze mogą przeprowadzać zabiegi, jakich dotychczas u nas nie wykonywano. Mowa o tak zwanym cementowaniu kręgosłupa czy o kriolezji, którą stosuje się do leczenia bólu

- W Wielkopolsce artroskopię łokcia wykonują pojedyncze oddziały ortopedyczne. To w naszym regionie dość rzadki zabieg - mówią ortopedzi.

Pacjenci z powiatu chodzieskiego nie muszą już na niego jeździć do szpitali w innych miastach. Jedynym minusem jest czas oczekiwania. W tak zwanych przypadkach stabilnych, na artroskopię czeka się w Chodzieży średnio 1,5 roku. Osoby po urazach i wypadkach operowane są „od ręki”.

- Na kolejki nie mamy wpływu, bo wszystko zależy od środków, przydzielanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi dyrektor Krzysztof Szplit.

Nowością w naszym szpitalu jest ponadto wdrażany od niedawna program leczenia bólu. Chodzi o ulżenie pacjentom po operacjach, ale też osobom, cierpiącym z powodu bólu przewlekłego. Lekarze stosują w tym celu kriolezja – mało inwazyjny zabieg „zamrażania” zakończeń nerwowych.

- Efekty utrzymują się 9-12 miesięcy, a pacjenci, którzy wcześniej nie mogli na przykład przewrócić się w łóżku, zyskują zupełnie nową jakość życia

- mówi dyrektor.

Anna Karbowniczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Głosu Wielkopolskiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.