Cheung Chau i jego bałkańskie rytmy. W czym tkwi ich największa siła?

Czytaj dalej
Fot. materiały artysty
Marek Zaradniak

Cheung Chau i jego bałkańskie rytmy. W czym tkwi ich największa siła?

Marek Zaradniak

Bałkańska muzyka ludowa ma najbardziej skomplikowane rytmy w całej muzyce europejskiej – mówi Cheung Chau, dyrygent i wiolonczelista, założyciel orkiestry Sinfonietta Polonia.

Niedawno Sinfonietta Polonia obchodziła 15-lecie swojej działalności. Czy zakładając ten zespół był pan przekonany, że przetrwacie tak długo?
Zakładaliśmy orkiestrę edukacyjną i naszym założeniem było doskonalenia orkiestrowego grania i poznawanie ciekawego repertuaru, różnego od tego, który studenci poznawali na akademii. Ale w miarę dojrzewania naszych muzyków, orkiestra przekształciła się w profesjonalny zespół, aczkolwiek ciągle otwarty na młodych, ambitnych muzyków. Cały czas działaliśmy i te 15 lat było bardzo ciekawe. Dwa razy byliśmy na tournée w Chinach, kilka razy graliśmy w Niemczech, w tym dwa razy w Berlinie, w prestiżowej Sali radia Berlin-Brandenburg, ale także w Hanowerze. Byliśmy we Francji i we Włoszech w Rzymie, a także w Czechach. W Poznaniu graliśmy pierwszy koncert utworów chińskich. Był to Koncert fortepianowy „Yellow River”, a także wykonywaliśmy „Pieśń o Ziemi” Gustava Mahlera z oryginalnym chińskim tekstem z VIII wieku. Teraz przygotowujemy się do przyszłorocznych występów z „Alicją w Krainie Czarów” w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah. Wystąpimy tam w sali operowej Smith Theatre w Noorda Centre for the Performing Arts. Amerykańska premiera jest koprodukcją Utah Valley University i Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. Do USA lecą 44 osoby z Polski: soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, młodzi tancerze ze Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź oraz muzycy Sinfonietty Polonii. Ze strony USA wystąpi ok. 80 osób.

Było wiele znakomitych koncertów, ale waszą specjalnością stały się Wiedeńskie Koncerty Noworoczne. Tym razem odbędą się one po raz trzynasty. Jak się zapowiadają?
Byliśmy w tym roku w Bułgarii i podziwialiśmy świetny zespół taneczny Tracian Gift. Zaprosiliśmy ich na nasze koncerty. Wykonują oni zresztą nie tylko bułgarskie tańce ludowe, ale tańce z całych Bałkanów, a nawet tańce z Ukrainy i właśnie płynący przez Bułgarię Dunaj zainspirował nas do tego, aby najbliższe koncerty zatytułować „Z biegiem Dunaju”. Będą tancerze, ale będą też znakomici soliści śpiewacy: sopranistka Barbara Gutaj-Monowid i tenor Hubert Stolarski. Będzie muzyka bułgarska, rumuńska, węgierska, słowacka, niemiecka, a nawet mołdawska, ukraińska i armeńska. Dodam, że bałkańska muzyka ludowa ma najbardziej skomplikowane rytmy w całej muzyce europejskiej. Jest niezwykle energetyczna i pełna wigoru. Warto ją poznać.

Gdzie i kiedy zagracie?
Zaczynamy 1 stycznia o godzinie 18 w kościele Świętego Jakuba w Obrze koło Wolsztyna. 2 stycznia o godzinie 19 zagramy w Grodziskiej Hali Sportowej w Grodzisku Wielkopolskim. 3 stycznia o godzinie 19 zaplanowaliśmy koncert w Teatrze Miejskim Regionalnego Centrum Kultury w w Pile, a 4 stycznia o godzinie 18 wystąpimy w hali sportowej w Pleszewie. 5 stycznia o godzinie 17 koncertować będziemy w sali Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. W Poznaniu w Auli UAM wystąpimy 6 stycznia.

Jakie plany na przyszły rok, oprócz wspomnianej już „Alicji w Krainie Czarów” w Stanach Zjednoczonych?
Na razie przygotowania do „Alicji w Krainie Czarów” pochłaniają nas całkowicie. Potem to trzeba będzie rozliczyć. Myślimy raczej o jakichś kameralnych koncertach i małym festiwalu kameralnym latem przyszłego roku. Zaprosimy do Polski solistów ze Stanów Zjednoczonych, z którymi współpracujemy na Festiwalu Beethovenowskim. Zamierzamy też zagrać z Blanką Bednarz „Koncert podwójny” Johannesa Brahmsa, który ostatnio wykonywaliśmy z Vidin Sinfoniettą, a także w USA z Utah Valley University Symphony pod batutą niemieckiego dyrygenta Hansa Eulera. A do Bułgarii powrócimy, aby uczyć w Letniej Akademii. To unikatowy projekt, podczas którego jego uczestnicy codziennie mają próby z orkiestrą i po każdym tygodniu grają koncert z orkiestrą dla mieszkańców Vidin i turystów. Jestem też stałym gościnnym dyrygentem Changsha Symphony Orchestra (poprzednia nazwa to Hunan Symphony Orchestra).

Ostatnie bilety na koncert w Poznaniu można nabyć w Centrum Informacji Kulturalnej oraz online na Kupbilecik.pl. Informacje pod nr tel.: 609 969 666.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.