Chcemy, aby było bezpiecznie, dlatego będzie kameralnie - rozmowa z Anną Hryniewiecką, dyrektor CK Zamek

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Marek Zaradniak

Chcemy, aby było bezpiecznie, dlatego będzie kameralnie - rozmowa z Anną Hryniewiecką, dyrektor CK Zamek

Marek Zaradniak

Z Anną Hryniewiecką, dyrektor CK Zamek rozmawiamy o funkcjonowaniu tej instytucji latem.

Rozpoczęły się wakacje. Zwykle w lipcu i w sierpniu przychodziliśmy do CK Zamku na koncerty plenerowe. Bywały też projekcje plenerowego kina czy spektakle, a wewnątrz można było oglądać wystawy. Jak jest w tym roku, kiedy mamy pandemię i CK Zamek powraca po dłuższej przerwie?

Anna Hryniewiecka: Faktycznie wracamy powoli do aktywności. Od początku czerwca działa już kino ze swoim repertuarem. Plaujemy też w lipcu i w sierpniu pojedyncze, bo wszystko zależy od pogody, pokazy plenerowe na Dziedzińcu Zamkowym. Zrealizujemy też program pokazów filmowych poprzedzanych dyskusjami zatytułowany "Obrazy wrażliwe". Dotykać będą one ważnych zagadnień społecznych - takich jak sprawy mniejszości seksualnych, naszego stosunku do uchodźców, problemu zmian klimatycznych. Będziemy rozmawiać o wadze zaangażowania społecznego i naszym wpływie na zmianę świata. Niezwykle ważne w tegorocznym letnim programie jest otwarcie po prawie dwuletnim remoncie i pracach konserwatorskich zachodniego skrzydła Zamku. Od 13 lipca zapraszamy tam gości zainteresowanych zwiedzaniem tych niezwykle ciekawych przestrzeni.

Co będzie można zobaczyć?

Wnętrza Zamku na trzech poziomach: parterze, pierwszym i drugim piętrze, na których znajdują się sale, hole i korytarze z architekturą pochodzącą z lat 40. ubiegłego stulecia. Po pracach konserwatorskich lśnią one nowym blaskiem. W tych przestrzeniach będzie można zobaczyć wystawę na temat historii Zamku ilustrowaną obiektami z różnych jego czasów. Udostępnienie zachodniego skrzydła Zamku to dla nas ogromne wydarzenie i nowa jakość naszego działania. Będzie to także miejsce realizacji naszego programu kulturalnego. W sierpniu planujemy tam premierowe pokazy spektaklu specjalnie przygotowanego przez teatr Usta Usta. Premiera 6 sierpnia. Planujemy też specjalne koncerty związane z udostępnieniem tej przestrzeni.

A czy tradycyjnie odbędą się tego lata koncerty na Dziedzińcu Zamkowym?

Na inaugurację 8 lipca proponujemy koncert solowy Czesława Mozila. Potem będą dwa wydania JazZamku. 15 lipca zagra Stanisław Słowiński, a 29 lipca Patryk Lichota. Natomiast na sierpień przygotowujemy bardzo intensywny program razem z wytwórnią Karrot Kommando. W sierpniu również w naszych przestrzeniach odbędzie się festiwal Short Waves.

A co dla najmłodszych?

Od 14 lipca rozpoczniemy "Zamkowe lato dla dzieci". Będą jednak kameralne spektakle teatralne i warsztaty. A więc liczba ich uczestników będzie ograniczona.

Te ograniczenia wprowadzono w związku z aktualną sytuacją?

Wszystkie wydarzenia, które planujemy, przygotowywane są z pełnym przestrzeganiem warunków, w jakich funkcjonujemy. Zależy nam na tym, aby były one maksymalnie bezpieczne. Dlatego przygotowywane są na niedużą liczbę uczestników. Na Dziedzińcu będzie mogło być maksymalnie 150 osób. Zamek jest duży, wnętrza przestronne i możemy się czuć w nim bezpiecznie.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.