Centrum Medycyny Senioralnej powstanie z poślizgiem. POSUM musiał oddać miastu 62 miliony złotych

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Centrum Medycyny Senioralnej powstanie z poślizgiem. POSUM musiał oddać miastu 62 miliony złotych

Bogna Kisiel

Budowa Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej miała zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 r. Dobrze będzie, jeżeli uda się zrealizować tę inwestycję do końca przyszłego roku. Ponadto może przepaść 6,5 mln zł z unijnej kasy na wyposażenie tego centrum.

– Nie rezygnujemy z tej inwestycji – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta.

– Centrum powstanie, ale niestety z opóźnieniem. Realizacja wydłuży się o około pół roku.

Pomysł rozbudowy POSUM o centrum medycyny senioralnej zrodził się w połowie 2016 r. Jednak wojewoda zanegował celowość tej inwestycji. Miasto odwołało się do ministra zdrowia, który poparł to przedsięwzięcie. Przystąpiono do projektowania, pod koniec ubiegłego roku ogłoszono przetarg, a w styczniu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą. Co więcej POSUM zdobył dofinansowanie unijne na wyposażenie nowej placówki w wysokości 6,5 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisano w marcu. Kilka dni później wszystko się posypało, jak domek z kart.

3 kwietnia Piotr Nycz, dyrektor POSUM złożył rezygnację, a po dwóch tygodniach prezydent zawiadomił CBA o możliwości popełnienia przestępstwa korupcyjnego przez byłego dyrektora POSUM. Wątpliwości dotyczą podpisania umowy z firmą doradczą w sprawie pozyskania dotacji unijnej oraz poświadczenia nieprawdy (wykonawca wystawił rachunek za coś co nie zostało wykonane).

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.