Centrum Historii i Sztuki powstanie pod Poznaniem!

Czytaj dalej
Fot. Swarzędz
Marta Danielewicz

Centrum Historii i Sztuki powstanie pod Poznaniem!

Marta Danielewicz

W budynku dawnej remizy strażackiej ma mieścić się Centrum Historii i Sztuki. Koszt inwestycji to prawie 2 mln zł. Obiekt ma być gotowy już w przyszłym roku.

Dawna remiza strażacka w Swarzędzu, znajdująca się na rynku ma zyskać w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zupełnie nowe oblicze. Powstanie tam Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki. Pierwsze prace budowlane już ruszyły.

- Dawna, zabytkowa zresztą, remiza strażacka już od jakiegoś czasu nie służyła strażakom, którzy przenieśli się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Tam swoją siedzibę mają też ratownicy medyczni. Budynek pozostał pusty, a myśl o stworzeniu Centrum Historii i Sztuki przyświecała nam od dawna. Brakowało jednak zawsze miejsca i pieniędzy

- opowiada Maciej Woliński, rzecznik urzędu gminy Swarzędz.

Stworzenie muzeum ma być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego gminy na 2017 rok. To był jeden z głównych projektów, który w głosowaniu zyskał 1710 głosów mieszkańców.

Koszt inwestycji to prawie 2 miliony złotych. Przetarg dotyczący przebudowy został już rozstrzygnięty. Wykonawcą została spółka Inwest Im z Plewisk, z którą burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek, podpisał umowę w zeszłym tygodniu.

W dawnej remizie ma powstać kilka pomieszczeń, w których mieścić się będą ekspozycje stałe i czasowe, odnoszące się do historii Swarzędza.

Główne wejście do Centrum Historii i Sztuki zlokalizowane ma być na parterze przyległej zabytkowej kamienicy z 1903 roku. Siedzibę tam znajdzie także bardzo aktywnie działające w gminie Towarzystwo Miłośników Ziemi Swarzędzkiej. Wydzielona ma zostać też sala biblioteki regionalnej, sala główna ze stałą ekspozycją. Natomiast w strażackiej wieży ma się znaleźć miejsce również na sale wystawowe.

- Dziś zbiory opowiadające historię naszego miasta, gminy są w różnych miejscach, w różnych rękach. Swarzędz potrzebuje więc muzeum, by je wszystkie zgromadzić i udostępnić zwiedzającym. Dodatkowo ma też powstać sala interaktywna, dlatego nie będą to tylko suche wystawy, a także ekspozycje multimedialne

- zapowiada Maciej Woliński i dodaje. - Historia Swarzędza jest bardzo bogata. Chcemy o niej przypomnieć. Te tereny niegdyś zamieszkiwali Żydzi, Romowie. Zamierzamy też pokazać pamiątki związane z historią swarzędzkiego rzemiosła meblowego.

W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy.

- Potrzebne jest miejsce na organizację różnego rodzaju wystaw stałych i okresowych, z pewnością możliwe byłoby przygotowanie np. multimedialnej wystawy o historii miasta - uważają mieszkańcy.

Pierwsze prace związane z przebudową budynku i adaptacją go na Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki już się rozpoczęły. Kolejnym krokiem będzie przetarg na jego wyposażenie. Cały obiekt ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku - na inaugurację obchodów 380-lecia miasta.

- Otwarcie Centrum Historii i Sztuki będzie jednym z głównych elementów tych obchodów

- zaznacza Maciej Woliński.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.