Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu: Niektórzy mieszkańcy są przeciw budowie

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja: czsk.edu.pl
Mikołaj Woźniak

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu: Niektórzy mieszkańcy są przeciw budowie

Mikołaj Woźniak

Paraliż komunikacyjny, zniszczenie charakteru dzielnicy, zanieczyszczenie i masowa wycinka zieleni - tego obawiają się mieszkańcy skupieni wokół inicjatywy Zielony Grunwald. Mają oni zastrzeżenia do powstania Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

To inwestycja, która przez najbliższe ponad dziesięć lat ma powstawać na Starym Grunwaldzie. Obecnie przy ul. Przybyszewskiego znajduje się stary Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego. Docelowo ma się za nim znaleźć właśnie Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny, czyli kompleks zajmujący ponad pięć hektarów powierzchni i łączący w sobie trzy dziś funkcjonujące szpitale. Oprócz dotychczasowego, także Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego oraz Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi. Każdy z nich prowadzi Uniwersytet Medyczny.

Inwestycja jest podzielona na etapy. W pierwszym ma powstać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, obsługujący potrzeby dzisiejszego szpitala przy ul. Przybyszewskiego. Przez następne lata dobudowywane będą kolejne części, a wspomniane szpitale, stopniowo przenoszone do nich.

SOR ma powstać w 2021 roku. Łącznie, gotowy CZSK będzie miał ponad 1000 łóżek, 100 tys. mkw powierzchni i rocznie obsłuży 100 tys. pacjentów.

Zastrzeżenia dla powstania takiego kolosa mają mieszkańcy Starego Grunwaldu zrzeszeni w inicjatywie Zielony Grunwald. Wymieniają oni, że nowy szpital, to w praktyce 3 tys. samochodów parkujących dziennie w wąskich uliczkach, całkowity paraliż komunikacyjny, wycinka drzew, większe zanieczyszczenie powietrza czy zaburzenie układu urbanistycznego i architektury Grunwaldu.

W dalszej części tekstu:

 • Jak stowarzyszenie Zielony Grunwald tłumaczy swoje racje?
 • Co ma chronić mieszkańców przed uciążliwymi skutkami powstania szpitalnego kolosa?
 • Ile kosztować ma inwestycja?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.