Cegielski obiera kurs na branżę zbrojeniową. I zmienia prezesa

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marta Danielewicz

Cegielski obiera kurs na branżę zbrojeniową. I zmienia prezesa

Marta Danielewicz

Zakłady Cegielskiego w Poznaniu konstruować będą teraz pojazdy dla polskiej armii. Jednocześnie Wojciech Więcławek przestaje być prezesem HCP.

Po latach przerwy Zakłady Cegielskiego znów obierają kurs na zbrojeniówkę. Znów, jak za dawnych czasów świetności fabryki, będą produkować pojazdy dla polskiej armii. Cegielski ze zbrojeniówką miał wiele wspólnego od czasów I wojny światowej. Dopiero w 2002 roku produkcja specjalna w fabryce została zawieszona. Do tej pory zakład zmagał się z wieloma problemami. Część sporego majątku została wyprzedana, a ze spuścizny Hipolita Cegielskiego pozostały już tylko wspomnienia. Ostatnio fabryka produkowała jedynie dźwigi dla niemieckiej firmy, które trafiały następnie na amerykański rynek.

Powrót do korzeni stał się realny, kiedy to zarząd Cegielskiego podpisał umowę z przedstawicielami czeskiego holdingu zbrojeniowego Czechoslovak Group na Międzynarodowych Targach Technologii Obrony IDET 2017. W Poznaniu mają być produkowane bojowe pojazdy 4x4 dla różnych formacji polskiego wojska, przy współpracy z czeskim partnerem - Tatra Defence Vehicle, firmą specjalizującą się w projektowaniu opancerzonych pojazdów specjalnych, a także ich modernizacji i serwisowaniu.

- H. Cegielski - Poznań posiada niemal 80 lat doświadczenia w produkcji specjalnej. W halach Cegielskiego w Poznaniu i Rzeszowie produkowane były już od I wojny światowej pociski, karabiny, działka, a nawet pociągi pancerne. Podpisana umowa, to powrót Cegielskiego do dobrze znanej w firmie dziedziny

- mówi Wojciech Więcławek, były już prezes spółki.

Dodatkowo w poniedziałek, podpisano list intencyjny z firmą Otokar na produkcję i sprzedaż kołowych pojazdów opancerzonych w technologii Cobra. Do tej pory w branży zbrojeniowej w Wielkopolsce przodowały Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, które zajmują się modernizacją czołgów Leopard 2A5 dla polskiej zbrojeniówki.

- W przyszłości nie wykluczamy współpracy z WZM - zdradza Wojciech Paczyński, rzecznik Ceglorza.

Jeden z trzech filarów

Jednocześnie Zakłady Cegielskiego nie rezygnują ze swoich wcześniejszych planów współpracy z Ursusem, by wprowadzić na rynek najnowocześniejszy, polski samochód elektryczny. To jednak tylko jeden, z trzech filarów, którymi w przyszłości ma zająć się spółka.

Z naszych informacji wynika, że Cegielski zamierza także zająć się produkcją produktów z branży OZE. Fabryka rozszerza swoją działalność o projekty najnowocześniejszych, usprawniających instalacji do biogazowni, które mają przyczyniać się do bardziej efektywnego przetwarzania surowców na gaz.

- Produkcja specjalna to nie tylko realizacja strategicznej - z punktu widzenia państwa - misji gospodarczej, ale również poważny krok w stronę jej dalszego rozwoju.

Jest mi niezmiernie miło, że Cegielski wraca do znanych mu branż, ale z nowymi produktami, które pozwolą firmie zająć znaczące miejsce wśród producentów technologii zbrojeniowych, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju - dodaje Więcławek.

Nowe plany, nowy prezes

To nie jedyna zmiana, jaka nastąpiła w H. Cegielski-Poznań w ostatnich dniach. Zmienia się także zarząd spółki. Dotychczasowy prezes Wojciech Więcławek zrezygnował ze stanowiska. Zostaje jednak w Cegielskim, teraz ma być odpowiedzialny tylko za branżę zbrojeniową spółki.

Skąd taka zmiana, gdy Cegielski w końcu wychodzi na prostą?

- W związku ze strategią zarządu firmy, zakładającej powrót HCP do produkcji specjalnej zorganizowałem w ramach Cegielskiego

dedykowany zespół ludzi, którego pracami będę kierował. Od prawie roku nadzoruję działania w tym zakresie. Zamierzam to doprowadzić do końca

- tłumaczy Więcławek.

Kto zastąpi go na nowym stanowisku? Tego dowiemy się w lipcu. Na dniach ma zostać ogłoszony konkurs na to stanowisko.

Zakłady Cegielskiego będą produkowały samochód elektryczny:

Źródło: gloswielkopolski.pl / x-news

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.