Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Norbert Kowalski

Były wielkie obietnice i plany, ale stary dworzec kolejowy wciąż bez zmian. Teraz wróci pomysł sprzed lat?

Budynek starego dworca od lat był nieużywany. Obecnie mieści się w nim Food Hall. Jednak poznańscy społecznicy domagają się jego renowacji. Dlatego też Fot. Łukasz Gdak Budynek starego dworca od lat był nieużywany. Obecnie mieści się w nim Food Hall. Jednak poznańscy społecznicy domagają się jego renowacji. Dlatego też w piątek zorganizowali pikietę
Norbert Kowalski

Miał być hotel, biurowce, nowa kładka nad peronami i przywrócone funkcje dworcowe w starym budynku poznańskiego dworca kolejowego. Zamiast tego od pięciu lat nie dzieje się w nim prawie nic, zaś PKP prawdopodobnie wrócą do koncepcji... sprzed lat.

– Są jakieś obietnice o kilkudziesięciu milionach złotych na modernizację dworca, które miałyby starczyć na przebudowę Starego Dworca. Tymczasem

to co się dzieje, to jest kpina z pasażerów i mieszkańców. Żądamy normalnego dworca w Poznaniu.

Chcemy powrotu normalnego, ładnego Poznania Głównego – grzmi Paweł Sowa ze stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania.

W piątek rano miejscy społecznicy zorganizowali pod budynkiem starego dworca pikietę mającą na celu zwrócenie uwagi na obecną sytuację. Budynek starego dworca od lat się praktycznie nie zmienia, choć wobec niego pojawiały się już różne plany.

– Prezydent Poznania był w stanie wynegocjować z koleją przywrócenie funkcji tego budynku. Po oddaniu tego budynku było założenie, że powstanie tu jakiś obiekt komercyjny, sprzyjający pasażerom i mieszkańcom Poznania – mówi Lech Mergler ze stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Budynek starego dworca został zamknięty w październiku 2013 roku po tym, jak całkowicie oddano do użytku Poznań City Center. Szybko zaczęto mówić o tym, że budynek zostanie odnowiony, a ponadto w tym miejscu powstaną nowoczesne biurowce oraz hotele. Za inwestycję miała wspólnie odpowiadać kolej ze spółką TriGranit, która wybudowała nowy dworzec i galerię handlową.

Początkowo zakładano, że inwestycja miałaby zakończyć się pod koniec 2018 roku. Te plany stały się jednak nieaktualne już w 2016 roku, kiedy wojewoda wielkopolski odmówił ustalenia lokalizacji rozbudowy poznańskiego dworca według koncepcji TriGranit, zaś kolej zrezygnowała ze współpracy ze spółką i postanowiła samodzielnie wyremontować dworzec.

– W PKP było za dużo zmian personalnych i koncepcji. Ta niestabilność spowodowała, że na razie nic z tego nie wyszło. Chociaż współpraca z TriGranitem była kontrowersyjna, były aspekty warte uwagi – mówi Łukasz Mikuła, poznański radny PO.

Od lat niezrealizowany jest też pomysł budowy kładki, która prowadziłaby z budynku nowego dworca do peronów 4, 5 i 6.

– Taka była umowa (z PKP PLK – dod. red.). Jesteśmy zdziwieni, że jeszcze nie została zrealizowana – nie ukrywa Łukasz Mikuła.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - jakie koncepcje remontu dwroca już były?
 • - co dzieje się tam teraz?
 • - czy jest pomysł, co dalej?
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.