Byłeś użytkownikiem wieczystym, jesteś właścicielem gruntu z budynkiem mieszkalnym. Co warto wiedzieć o opłacie przekształceniowej?

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Bogna Kisiel

Byłeś użytkownikiem wieczystym, jesteś właścicielem gruntu z budynkiem mieszkalnym. Co warto wiedzieć o opłacie przekształceniowej?

Bogna Kisiel

Użytkownicy wieczyści gruntów, na których znajdują się budynki mieszkalne, po 1 stycznia 2019 roku stali się ich właścicielami. Za nieruchomość muszą jednak zapłacić dotychczasowemu właścicielowi – Skarbowi Państwa lub miastu. Mogą to zrobić, wnosząc jednorazową opłatę lub spłacając należność przez 20 lat. Roczna opłata przekształceniowa równa jest wysokości rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego jaka obowiązywałaby na dzień 1 stycznia 2019 r. Należy ją uiścić do 31 marca.

Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania wydał większość zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w odniesieniu do gruntów stanowiących przed przekształceniem własność Miasta Poznania.

Czytaj też: Byli użytkownikami wieczystymi gruntów, na których stoją ich domy. Teraz są właścicielami, ale w Poznaniu wiele osób ma wątpliwości

Wniesienie opłaty przed uzyskaniem zaświadczenia o przekształceniu nie oznacza, że później po otrzymaniu zaświadczenia trzeba będzie ponownie ją uiścić. Dokonana wpłata będzie zaliczona na poczet należnej rocznej opłaty przekształceniowej lub jednorazowej czy też na poczet dotychczasowej opłaty za użytkowanie wieczyste, gdyby z jakichś powodów nie nastąpiło przekształcenie.

Opłata przekształceniowa z 75-procentową bonifikatą

W przypadku jednorazowej opłaty przekształceniowej – tak w odniesieniu do gruntów Skarbu Państwa, jak i miasta – poznaniacy zyskują 75-procentową bonifikatę.

Dowiedz się co postulują mieszkańcy Sołacza:

- W przypadku zgłoszenia zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia o przekształceniu bonifikata będzie przysługiwała za cały okres 20 lat

– wyjaśnia Magda Albińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. - Zamiar wniesienia opłaty jednorazowej trzeba zgłosić na piśmie. Wniosek należy złożyć po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu. Nie można złożyć wniosku drogą mailową.

Sprawdź także: Poznaniacy o najniższych dochodach mają problem z uiszczeniem opłaty rocznej za przekształcenie wieczyste. Czy dostaną bonifikatę socjalną?

Uwaga! Bonifikata przysługuje tym, którzy w dniu zgłoszenia nie mają zaległości w opłatach rocznych za użytkowanie wieczyste (wobec nieruchomości przekształconej), w rocznych opłatach przekształceniowych (wobec nieruchomości przekształconej) oraz podatku od nieruchomości. Ponadto w dniu zgłoszenia prawo wnioskodawcy do nieruchomości, którą chce przekształcić na własność, powinno być odnotowane w księdze wieczystej.

- Bonifikata w wysokości 75 procent udzielana jest tylko do jednego lokalu lub budynku – zaznacza Albińska. I dodaje: - W przypadku gruntów Skarbu Państwa obowiązuję jeszcze tak zwane bonifikaty ustawowe, niezależnie od ilości posiadanych lokali.

Osoby, które nie złożyły wniosku po otrzymaniu zaświadczenia, nadal mogą korzystać z bonifikaty. W przypadku wniosków złożonych do 31 marca 2021 roku bonifikata będzie liczona od wartości obejmującej 18 lat.

Opłata przekształceniowa z 99-procentową bonifikatą

Prawo do 99-procentowej bonifikaty mają:

Ważne! Orzeczenie o grupie inwalidzkiej wydane przez ZUS nie wystarczy, aby dostać bonifikatę w wysokości 99 proc. Wymagane jest orzeczenie powiatowego (wojewódzkiego) zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Poznaniak, który wniesie opłatę przekształceniową jednorazowo, otrzyma z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami zaświadczenie. Jest ono istotne, dołącza się je do wniosku do sądu rejonowego, aby wykreślić roszczenie o opłatę z księgi wieczystej.

Brak informacji o wysokości opłaty jednorazowej. Co zrobić?

Co mają zrobić mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku złożyli wniosek o chęci uiszczenia opłaty przekształceniowej jednorazowo, a nie otrzymali odpowiedzi, ile ona wynosi? Wskazane jest, aby uiścili opłatę za 2021 rok, bo jeśli nie zostanie im przyznana bonifikata, to będą musieli zapłacić także odsetki. W przypadku uzyskania prawa do bonifikaty, wpłacone za 2019, 2020 i 2021 rok pieniądze zostaną zaliczone na poczet jednorazowej opłaty przekształceniowej.

- Mieszkańcy nie stracą finansowo

– jeszcze raz podkreśla Albińska. I przypomina: - Aby bonifikata objęła pełen okres 20 lat, konieczne jest złożenie wniosku w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia o przekształceniu.

Trzeba pamiętać, że w Poznaniu było ponad 50 tysięcy użytkowników wieczystych, wielu z nich zadeklarowało wniesienie opłaty przekształceniowej jednorazowo. Z tego powodu czas oczekiwania na odpowiedź urzędu może wynosić kilka miesięcy.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.