Burza na Śląsku i Zagłębiu: Brak prądu, oberwanie chmury i trąby powietrzne [ZDJĘCIA + WIDEO POGODA]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Michał Nowak

Burza na Śląsku i Zagłębiu: Brak prądu, oberwanie chmury i trąby powietrzne [ZDJĘCIA + WIDEO POGODA]

Michał Nowak

POGODA NA SOBOTĘ I NIEDZIELĘ Uwaga burza! Gwałtowna burza przeszła nad Częstochową i Sosnowcem. W Kobiórze pociąg najechał na drzewo. W Sosnowcu woda przerwała ruch na S86 w stronę Katowic. 24 tys. mieszkańców nie ma prądu. Centrum Zarządzania Kryzysowego uaktualniło ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami oraz możliwymi powodziami. Po intensywnych ulewach gwałtowne wzrosty stanu wód mogą nastąpić na Sole, Małej Wiśle i Przemszy. Sobotnie burze to nie koniec. Następne już nocą i w niedzielę. Nedzielne burze mogą być niszczycielskie i objąć znaczny obszar kraju. Niewykluczone są nawet silne trąby powietrzne.

BURZA NA ŚLĄSKU I WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Gorące powietrze znad Afryki dotarło do nas już w piątek, dzięki czemu możemy się cieszyć prawdziwie letnią pogodą. Natomiast dzisiaj od strony zachodniej nadciągnie do nas front z zimnym powietrzem. Kiedy ciepłe masy zetkną się z zimnymi, nastepują burze z silnymi porywami wiatru.

Niewykluczone, że linia nawałnic, która w ten sposób powstanie, będzie też powodowała opady gradu.

Prognozy synoptyków niestety się sprawdziły. Ponad 24 tysiące odbiorców obecnie bez prądu w woj. śląskim. To efekt gwałtownych burz, jakie przeszły nad regionem w sobotnie popołudnie i wieczór.

Problemy w największej mierze dotyczyły mieszkańców Gliwic i Częstochowy.

Przyczyną awarii są gwałtowne burze z silnym wiatrem i gradem, które przechodzą nad miastami regionu. Tylko w Sosnowcu strażacy interweniowali około 30 razy w związku z zerwanymi przez wiatr liniami energetycznymi lub drzewami, które spadały na kable.

Jak ostrzegają synoptycy, w niedziellę sytuacja z soboty może się powtórzyć. Na południu Polski istnieje spore ryzyko opadów dużego gradu i bardzo silnych porywów wiatru.

AKTUALIZACJA GODZ. 22:15:
Uwaga kierowcy. Przejazd przez Sosnowiec drogą krajową 94 w kierunku Katowic ponownie zablokowany. Na wysokości Będzińskich Zakładów Energetycznych doszło do kolizji dwóch aut. Droga jest nieprzejezdna. Strażacy już pracują na miejscu.

AKTUALIZACJA GODZ. 21:00:
Sytuacja na S86 w Sosnowcu wróciła do normy. Trasa jest przejezdna.

AKTUALIZACJA GODZ. 20:14:
Wypadek na S86 w Sosnowcu Całkowicie zalana jest trasa w kierunku na Katowice.

Uwaga kierowcy. Zjazd z S 86 w kierunku DK 94 w Sosnowcu zablokowany. Po intensywnych burzach, jakie przeszły nad miastem zalany został ten odcinek drogi. Na miejscu już pracują zastępy straży pożarnej. Starają się jak najszybciej przywrócić możliwość przejazdu.

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA:
TRASA S 86 KOMPLETNIE ZALANA. RUCH ZATRZYMANY

A oto filmik z trasy między Orzeszem a Mikołowem

ZOBACZ KONIECZNIE:

AKTUALIZACJA GODZ. 19:30:
Zaledwie kilkuminutowe opady deszczu w Rybniku spowodowały zalanie części ul. Gliwickiej
RYBNIK PO BURZY: ULICA GLIWICKA TONIE W DESZCZU

Zmiany pogodowe warto kontrolować na bieżąco.

ZOBACZ KONIECZNIE GDZIE JEST BURZA
* BURZOWA MAPA POLSKI Z MIEJSCAMI WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH
* GDZIE JEST BURZA? ZOBACZ RADAR BURZOWY

AKTUALIZACJA GODZ. 19:05
Na szlaklu kolejowym Kobiór - Pszczyna pociąg najechał na powalone drzewo. Od około godz. 18.40 występują utrudnienia w ruchu pociągów na odcinku Bielsko-Katowice.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:50:
Gwałtowna burza przechodzi nad Sosnowcem, Katowicami i Dąbrową Górniczą. Drogi są zalane. Torowiska tramwajowe w centrum miast nieprzejezdne.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:30:
Gwałtowna burza przeszła nad Częstochową
BURZA Z GRADEM W CZĘSTOCHOWIE ZOBACZ ZDJĘCIA

AKTUALIZACJA GODZ. 13:45:
Centrum Zarządzania Kryzysowego woj. śląskiego wydało dwa niezależne ostrzeżenia. Pierwsze dotyczy możliwości gwałtownego wzrostu stanu wód w Małej Wiśle, Przemszy i Sole. Drugie dotyczy wystąpienia silnych burz z opadami deszczu do 50 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie przewiduje się opady gradu. Zjawiska te mogą wystąpić już o godz. 15.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:15:
W wyniku gwałtownej burzy, jaka przeszła nad Będzinem, w wielu domach nie ma prądu. Po uderzeniu pioruna brakuje energii elektrycznej.

PROGNOZA POGODY

Zmiany pogodowe warto kontrolować na bieżąco.

ZOBACZ KONIECZNIE GDZIE JEST BURZA
* BURZOWA MAPA POLSKI Z MIEJSCAMI WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH
* GDZIE JEST BURZA? ZOBACZ RADAR BURZOWY

W obliczu tak dynamicznych zmian pogodowych powinniśmy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach, których należy przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, gdzie dzisiaj wypoczywamy, lepiej nie oddalać się po południu od domu czy hotelu. W trakcie burzy najlepiej pozostać w zamkniętym pomieszczeniu.

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące burze będą silniejsze niż te sprzed tygodnia w Rybniku
ZOBACZ KONIECZNIE:
BURZA W RYBNIKU: WIATR ŁAMAŁ DRZEWA, JAK ZAPAŁKI

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED SKUTKAMI BURZ

Jeśli znajdziemy się jednak na otwartej przestrzeni podczas intensywnej nawałnicy, pamiętajmy aby nie stać pod drzewem bądź w pobliżu metalowych elementów. Podczas burzy warto znaleźć nisko położone miejsce i przykucnąć, aby nie być najwyższym punktem w okolicy. Nie powinniśmy się kłaść na ziemi ani siadać. Należy też wyłączyć telefon komórkowy, który jest odbiornikiem radiowym i może przyciągać pioruny.

Unikajmy pobytu w wodzie podczas burzy. Jeśli akurat żeglujemy, należy dobić do brzegu przy pierwszych zaobserwowanych symptomach nadchodzącej burzy. Woda jest doskonałym przewodnikiem elektrycznym.

Będąc w domu, unikajmy obsługi sprzętów elektrycznych, ponieważ uderzenie pioruna w sieć elektroenergetyczną skończy się impulsem rozchodzącym po całej instalacji. Z tego też powodu powinniśmy odłączyć od prądu sprzęt RTV i komputery, które w przypadku uderzenia pioruna mogą się spalić. Jeśli natomiast przebywamy w trakcie burzy w aucie… to w nim pozostańmy. Samochód skutecznie chroni przed uderzeniem pioruna. Na wypadek gradu lepiej jednak pozostawić pojazd w garażu lub pod zadaszeniem.

Pamiętajmy również o zgubnych skutkach wysokich temperatur.
IMiGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia w związku z falą weekendowych upałów. Nakrywajmy głowę, unikajmy wychodzenia na tereny nasłonecznione w godz. 10-15, ubierajmy jasne i przewiewne ubrania oraz unikajmy picia kawy. Tak, kawa powoduje odwodnienie organizmu. Lepiej zaopatrzyć się w butelkę niegazowanej wody mineralnej.

PROGNOZA POGODY


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Michał Nowak

Komentarze

7
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Marek

Gdzie jest gospodarz w Sosnowcu ? Ulice i chodniki brudne, zapiaszczone. Jest kiepsko, gorzej niż za Górskiego. 26 milionów złotych wydaje sie na porządki a miasto wyglada jak za cara. Brak nadzoru nad wydatkami, brak kompetencji Chęcińskiego nie da sie ukryc

...........

Znowu urzędasy zaspali gdzie te wymyślone ostrzeżenia które chyba burmistrzowie dostają jak żyje 60-lat nikt z woj. Śląskiego północnego nie dostał Totalna Bzdura a teraz jest po burzy i gitara.....

...............~

....USA ograniczy emisje o 26-28% do roku 2025, w stosunku do roku 2005. To postęp w stosunku do już obowiązującego celu, ustalonego również za prezydentury Obamy (17% do roku 2020).....
.....Chiny „zamierzają” zacząć redukować emisje począwszy od roku 2030 i zrobią „co w ich mocy”, by szczyt emisji przypadł przed rokiem 2030. Do roku 2030 udział energii innej, niż pozyskiwanej z paliw kopalnych, ma wzrosnąć do 20% całkowitego zużycia energii.....

Asia

Dziękuje KŚ za niezwykłe atrakcje. Najpierw nie mogłam wyjechać z Milówki (ok.godz.14 piorun uderzył w trakcję oraz zwaliło się drzewo na tory). Do Żywca dojechałam busem, wsiadłam w pociąg relacji Żywiec_katowice 15,36. O godz.17 stanął na amen przed Kobiórem (sie spsuł). 40 st.C, brak klimatyzacji, dopiero po godzinie na skutek skomplikowanej niewątpliwie operacji logistcznej na sąsiednim torze stanął pociąg do przesiadki. Bagatela, najpierw skok z ok półtora metra w żwir a potem mimo najlepszych chęci i największego podniesienuia nogi nie dałabym rady się przesiąść gdyby nie pomoc życzliwych podróżnych.

NikkaaNikkaa

akurat byłam w Silesi City Center w Tesco jak zaczęło się gradobicie a akurat rozmawiałam przez telefon.... szczerze, cały ten metalowy dach się trząsł aż strach było przechodzić pod tymi szklanymi częściami a w całym sklepie było słychać strasznie głośno stukanie, aż narzeczony słyszał po drugiej stronie słuchawki....

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.