Budżet Obywatelski: Zwycięskie projekty nie będą realizowane?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Joanna Labuda

Budżet Obywatelski: Zwycięskie projekty nie będą realizowane?

Joanna Labuda

Projekt budowy oświetlenia nad Wartą bez wiedzy jego autora został włączony do zadania „Wartostrada”. Inne koncepcje w ogóle nie będą realizowane.

„Budowa oświetlenia na Wartą” – taki projekt wygrał Budżet Obywatelski w rejonie staromiejskim na 2016 rok. Poznaniacy oddali na niego w sumie 2800 głosów. Na oczekiwane oświetlenie terenów nadwarciańskich przeznaczono z PBO prawie pół mln zł. Jak się okazuje, inwestycja zostanie zrealizowana, ale nie wiadomo, czy w takiej formie, jaką zakładał pierwotny projekt. Zarówno sama koncepcja jak i pieniądze zostały włączone do szerszego zadania, jakim jest „Wartostrada”. Autor projektu nic o tym nie wiedział.

Bez odpowiedzi

– Nie miałem żadnej informacji o tym, że projekt i pieniądze, zostaną włączone do innej koncepcji. W kwietniu wysłałem do koordynatora PBO oficjalne pismo, na jakim etapie jest jego realizacja, jednak do tej pory nie dostałem odpowiedzi – mówi Krzysztof Sroczyński z rady osiedla Stare Miasto, autor projektu.

Projekt, który wygrał PBO, zakładał budowę oświetlenia dwulampowego, które miałoby jednocześnie oświetlać górną jak i dolną terasę rzeki Warty pomiędzy mostem Chrobrego a mostem św. Rocha. Pomysł spodobał się poznaniakom i zebrał najwięcej głosów w rejonie staromiejskim.

– To pokazuje, jak mieszkańcy tego chcą i liczą na rozwiązanie problemu nad rzeką. Oświetlenie nad Wartą jest niezbędne

– mówi Krzysztof Sroczyński. I dodaje: Pytanie: jaki jest cel Budżetu Obywatelskiego? Po co wydawać pieniądze na kampanię, zbierać głosy, skoro później niektóre projekty nie są realizowane, a inne włączane do innych koncepcji?

Wartostrada

Urząd Miasta Poznania przekonuje, że projekt zostanie zrealizowany, ale z opóźnieniem. Natomiast zarówno sama koncepcja, jak i pieniądze zostały już włączone do szerszego zadania „Wartostrada”.

– Prace projektowe przedłużyły się przez konieczność dokonania bardzo dużej liczby uzgodnień – zaczynając od pozwoleń Miejskiego Konserwatora Zabytków, przez decyzję Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, uzgodnienia z Zarządem Zieleni Miejskiej, po złożenie wniosku do Enea Operator o przyłączenie do sieci – tłumaczy Patryk Pawełczak, zastępcę dyrektora Gabinetu Prezydenta. – Projekt zostanie zrealizowany, ale jego realizacja przedłużyła się – dodaje.

– Ciekawi mnie, jak mój projekt, na który zagłosowali poznaniacy, będzie się miał do założeń zadania „Wartostrada” – komentuje autor projektu.

Bez zgody na realizację

Koncepcja montażu oświetlenia i pieniądze na ten cel włączono do zadania, jakim jest „Wartostrada”
Grzegorz Dembiński Winnice Poznania zdobyły głosy poznaniaków, ale realizacji się nie doczekają.

Projekty, które nie zostaną zrealizowane, a zostały wybrane w PBO16 do realizacji to Winnice Poznania i Taras widokowy na Ratuszu Miejskim. Na ten pierwszy poznaniacy oddali 2105 głosów, a w PBO na realizację inwestycji zarezerwowano 500 tys. zł. Po ogłoszeniu wyników okazało się jednak, że żaden z pomysłów nie zostanie zrealizowany.

– W przypadku Winnic wykonana została ekspertyza dotycząca analizy uwarunkowań przestrzennych, klimatycznych i glebowych przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To potwierdziło, że nie ma możliwości realizacji winnic w miejskich terenach zieleni otwartej i ogólnodostępnej, a zwłaszcza na skarpach Ostrowa Tumskiego – tłumaczy Przemysław Pawelczak.

Adam Kurasz współautor projektu przekonuje jednak, że pomysł jest przez miasto po prostu niechciany:

– Mamy duże zastrzeżenia, co do samej koordynacji PBO. Myślę, że miasto szuka sposobu, aby go wyeliminować

– mówi Adam Kurasz. Jak przekonuje współautor koncepcji, urzędnicy na początku mieli problem z jednostką odpowiedzialną za realizację projektu. Następnie przez długi czas nie udostępniano autorom przygotowywanych opinii.

– Prosiliśmy o spotkanie, ale miasto odmawiało. Ekspertyza, od której zależy czy projekt może zostać zrealizowany, została napisana przez pięć dni. My się z nią nie zgadzamy – mówi Kurasz. – Takie projekty, jak budowa kładki pieszo-rowerowej, są realizowane. Jeśli miasto nie ma ochoty na realizację nietypowych koncepcji, to w takiej formie PBO nie ma sensu – dodaje.

Koncepcja montażu oświetlenia i pieniądze na ten cel włączono do zadania, jakim jest „Wartostrada”
Waldemar Wylegalski Możemy spodziewać się rozbudowy kryteriów oceny projektów PBO.

Urząd Miasta przekonuje z kolei, że zasady PBO co roku są doprecyzowane. Podczas kolejnej edycji możemy się zatem spodziewać bardziej rozbudowanych kryteriów oceny projektów.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.