Budżet Komornik: Są pieniądze na kulturę, oświatę i drogi

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Budżet Komornik: Są pieniądze na kulturę, oświatę i drogi

Mikołaj Woźniak

Wydatki na oświatę, budowa dróg, czy zakończenie projektu Centrum Tradycji i Kultury. Wszystko to znajdziemy w uchwalonym pod koniec zeszłego roku, budżecie gminy Komorniki.

W tegorocznym budżecie gmina Komorniki wychodzi „na plus”. Do gminnej kasy wpłyną bowiem ponad 132 miliony złotych. Na wydatki przeznaczono około milion mniej.

- Budżet jest wyższy niż poprzednie, ale w tym roku jest tak właściwie w każdej gminie. Wszystko z powodu programu 500+. W Komornikach zależy nam na tym, żeby mieć zbilansowany budżet. Wiemy na co możemy sobie pozwolić - tłumaczy Tomasz Stelmaszyk, zastępca wójta Komornik.

A dziać będzie się w gminie dużo. Powstaną nowe drogi, szkoły i rozpocznie się budowa czegoś, czego mieszkańcom do tej pory brakowało - miejsca spotkań i wydarzeń, czyli Centrum Tradycji i Kultury.

Wydatki na oświatę i kulturę
- Nasza gmina ma jeden z najwyższych wskaźników migracji w kraju. Liczba młodych małżeństw z dziećmi gwałtownie rośnie. To bardzo nas cieszy, powoduje rozwój Komornik, ale też wymaga od nas przyspieszenia działań - mówi Stelmaszyk. Chodzi oczywiście głównie o te związane z edukacją najmłodszych mieszkańców.

W tym roku gmina przeznaczy na oświatę aż 55 mln zł. Przede wszystkim trzeba przygotować nowe miejsca dla dzieci w szkołach. Reforma edukacji sprawi, że w szkołach podstawowych potrzebne będzie więcej miejsc. Rozbudowa czeka więc placówki w Wirach i Chomęcicach.

- Niedługo zakończy się budowa szkoły w Plewiskach. W lutym przyszłego roku w szkole podstawowej w Chomęcicach muszą się zacząć zajęcia. Planujemy powstanie dwunastu kolejnych sal lekcyjnych - wylicza zastępca wójta Komornik.

Zaznacza, że oprócz inwestycji w oświatę ważne będą także te kulturalne. Chodzi tu przede wszystkim o Centrum Kultury i Tradycji.

- Dostaliśmy od parafii piękny teren przy ul. Kościelnej. W Komornikach nareszcie pojawi się dom kultury. W tym roku planujemy zakończyć projekt i być może rozpocząć budowę Centrum - wyjaśnia Tomasz Stelmaszyk.

Budowa CKiT powinna się zakończyć do 2020 roku.

Nie zapominają o drogach
Zastępca wójta zwraca także uwagę na jak będzie się zmieniać infrastruktura drogowa: - Pojawił się Plan Budowy Dróg na lata 2017-2026. Pracowaliśmy nad nim kilka miesięcy.

I tak każdego roku na drogi przeznaczone będzie około 15 mln zł. W 2017 r. w Komornikach powstanie długo wyczekiwana inwestycja o wartości niemal 6 mln zł - budowa całkiem nowej drogi łączącej ulicę Młyńską z Żabikowską.

- Bardzo usprawni ona ruch. Trzy tysiące osób będą miały alternatywny wyjazd z Komornik - zapowiada Tomasz Stelmaszyk.

Przebudowie ulegną także drogi w Głuchowie (ul. Morelowa i Rosnowska), Szreniawie (ul. Vivaldiego) i Chomęcicach (ul. Polna). W Plewiskach zaplanowano budowę zintegrowanego węzła komunikacyjnego na ul. Grunwaldzkiej.

A to jeszcze o nie wszystkie zmiany na tej ulicy. Zostanie tam także wybudowana kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne.

Oprócz inwestycji w oświatę, kulturę i drogi, w gminie Komorniki powstaną jeszcze m. in. nowe mieszkania socjalne.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.