Budżet Komornik: Są pieniądze na kulturę, oświatę i drogi

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Budżet Komornik: Są pieniądze na kulturę, oświatę i drogi

Mikołaj Woźniak

Wydatki na oświatę, budowa dróg, czy zakończenie projektu Centrum Tradycji i Kultury. Wszystko to znajdziemy w uchwalonym pod koniec zeszłego roku, budżecie gminy Komorniki.

W tegorocznym budżecie gmina Komorniki wychodzi „na plus”. Do gminnej kasy wpłyną bowiem ponad 132 miliony złotych. Na wydatki przeznaczono około milion mniej.

- Budżet jest wyższy niż poprzednie, ale w tym roku jest tak właściwie w każdej gminie. Wszystko z powodu programu 500+. W Komornikach zależy nam na tym, żeby mieć zbilansowany budżet. Wiemy na co możemy sobie pozwolić - tłumaczy Tomasz Stelmaszyk, zastępca wójta Komornik.

A dziać będzie się w gminie dużo. Powstaną nowe drogi, szkoły i rozpocznie się budowa czegoś, czego mieszkańcom do tej pory brakowało - miejsca spotkań i wydarzeń, czyli Centrum Tradycji i Kultury.

Wydatki na oświatę i kulturę
- Nasza gmina ma jeden z najwyższych wskaźników migracji w kraju. Liczba młodych małżeństw z dziećmi gwałtownie rośnie. To bardzo nas cieszy, powoduje rozwój Komornik, ale też wymaga od nas przyspieszenia działań - mówi Stelmaszyk. Chodzi oczywiście głównie o te związane z edukacją najmłodszych mieszkańców.

W tym roku gmina przeznaczy na oświatę aż 55 mln zł. Przede wszystkim trzeba przygotować nowe miejsca dla dzieci w szkołach. Reforma edukacji sprawi, że w szkołach podstawowych potrzebne będzie więcej miejsc. Rozbudowa czeka więc placówki w Wirach i Chomęcicach.

- Niedługo zakończy się budowa szkoły w Plewiskach. W lutym przyszłego roku w szkole podstawowej w Chomęcicach muszą się zacząć zajęcia. Planujemy powstanie dwunastu kolejnych sal lekcyjnych - wylicza zastępca wójta Komornik.

Zaznacza, że oprócz inwestycji w oświatę ważne będą także te kulturalne. Chodzi tu przede wszystkim o Centrum Kultury i Tradycji.

- Dostaliśmy od parafii piękny teren przy ul. Kościelnej. W Komornikach nareszcie pojawi się dom kultury. W tym roku planujemy zakończyć projekt i być może rozpocząć budowę Centrum - wyjaśnia Tomasz Stelmaszyk.

Budowa CKiT powinna się zakończyć do 2020 roku.

Nie zapominają o drogach
Zastępca wójta zwraca także uwagę na jak będzie się zmieniać infrastruktura drogowa: - Pojawił się Plan Budowy Dróg na lata 2017-2026. Pracowaliśmy nad nim kilka miesięcy.

I tak każdego roku na drogi przeznaczone będzie około 15 mln zł. W 2017 r. w Komornikach powstanie długo wyczekiwana inwestycja o wartości niemal 6 mln zł - budowa całkiem nowej drogi łączącej ulicę Młyńską z Żabikowską.

- Bardzo usprawni ona ruch. Trzy tysiące osób będą miały alternatywny wyjazd z Komornik - zapowiada Tomasz Stelmaszyk.

Przebudowie ulegną także drogi w Głuchowie (ul. Morelowa i Rosnowska), Szreniawie (ul. Vivaldiego) i Chomęcicach (ul. Polna). W Plewiskach zaplanowano budowę zintegrowanego węzła komunikacyjnego na ul. Grunwaldzkiej.

A to jeszcze o nie wszystkie zmiany na tej ulicy. Zostanie tam także wybudowana kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne.

Oprócz inwestycji w oświatę, kulturę i drogi, w gminie Komorniki powstaną jeszcze m. in. nowe mieszkania socjalne.

Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.