Budynek przy ul. Bernata stoi, a oni od ponad roku nie mogą wprowadzić się do mieszkań, za które zapłacili w inwestycji Śródka OdNowa

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Monika Kaczyńska

Budynek przy ul. Bernata stoi, a oni od ponad roku nie mogą wprowadzić się do mieszkań, za które zapłacili w inwestycji Śródka OdNowa

Monika Kaczyńska

W styczniu 2019 roku mieli wprowadzić się do nowych mieszkań przy ul. Bernata w Poznaniu. Budynek jest gotowy, ale pozwolenia na użytkowanie wciąż nie ma. - Już wkrótce - zapewnia deweloper. - Wiele już było zapewnień - odpowiadają mieszkańcy.

Budynek przy ul. Bernata 4 w Poznaniu miał zostać oddany do użytku w styczniu 2019 roku. Choć stoi, mieszkańcy nie mogą się do niego wprowadzić. Kiedy to nastąpi? Mimo półtora roku opóźnienia konkretnej daty wciąż nie ma. Kilkadziesiąt osób, które za mieszkania zapłaciło, a ciągle nie mają dachu nad głową jest już u kresu cierpliwości.

- Co jeszcze stoi na przeszkodzie? - pyta Piotr Bigus, który kupił mieszkanie w budynku Śródka OdNowa przy ul. Bernata 4.

- Zaczęło się od problemów z kanalizacją, kolejne posypały się jak kostki domina

- tłumaczy.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner stawiającej budynek nie zaprzecza, że pojawiły się problemy:

- Nasza inwestycja jest pierwszą przy ulicy Bernata, dlatego wykonywaliśmy na swój koszt i ryzyko prace konieczne do przyłączenia sieci wodno-kanalizacyjnych oraz ciepłociągu w ulicy, a trzeba było je doprowadzić z odległych miejsc. Niestety napotkaliśmy na etapie uzgadniania i wykonywania wiele nieprzewidzianych sytuacji związanych z problemami projektowanych instalacji sieci.

I dodaje: - Aktualnie wszystkie media zostały już do budynku doprowadzone, klienci rozpoczęli prace wykończeniowe mieszkań.

To jednak zamiast poprawić sytuację, jeszcze ją zaogniło.

- Co z tego, że dostałem klucze we wrześniu lub październiku ubiegłego roku - pyta kolejny wciąż niedoszły mieszkaniec budynku.

- Teraz mam mieszkanie wykończone na tip top, w którym nikt nie może zamieszkać, bo nie ma pozwolenia na użytkowanie

- zaznacza.

Mężczyzna podkreśla, że gdy rozpoczynał wykańczanie mieszkania deweloper zapewniał go, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie to kwestia miesiąca, najwyżej półtora. Od tego czasu minęło dziewięć miesięcy.

- Jesteśmy bezradni - mówi. - Podpisując umowę nie zwróciliśmy uwagi na brak kar umownych. Teraz możemy tylko grzecznie czekać, bo dochodzenie swego na drodze prawnej jest bardzo utrudnione - twierdzi.

Piotr Bigus, który nie zdecydował się odebrać kluczy od mieszkania, do którego nie można się wprowadzić dodaje, że kontakt z deweloperem jest trudny.

- Dodzwonić się nie sposób, maile pozostają bez odpowiedzi - podkreśla - Teraz deweloper twierdzi, że problem tkwi w nieodebranej przez ZDM z powodu pandemii drodze dojazdowej do osiedla, ale z tego co wiem to nie jedyna przeszkoda.

Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przyznaje, że wniosek o pozwolenia na użytkowanie wpłynął.

- 5 maja skierowaliśmy do dewelopera pismo, w którym wezwaliśmy go do uzupełnienia braków we wniosku. Te są poważne - informuje.

- Brakuje sześciu dokumentów: m.in. decyzji Urzędu Dozoru Technicznego o zgodzie na użytkowanie windy, oświadczeń kierowników robót branżowych. Od czasu wysłania tego pisma ze strony inwestora nie było żadnego kontaktu. Chcę podkreślić, że jesteśmy otwarci na udzielanie wyjaśnień i rozwiewanie wątpliwości.

Deweloper zapewnia, że ma wszystkie dokumenty, których uzupełnienia żąda PINB, z wyjątkiem decyzji ZDM o odbiorze wykonania ulicy Bernata.

- Dokumenty zostaną złożone w komplecie, gdy spłynie decyzja odbiorowa ulicy Bernata. Opóźnienie odbioru drogi wynika z niedokonywania odbiorów przez ZDM w czasie pandemii. Nastąpiło to w ubiegłym tygodniu

- informuje Michał Wawrzyniak.

ZDM twierdzi, że czeka na poprawienie niedoróbek przez dewelopera. A niedoszli mieszkańcy wciąż czekają.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.