Brawa dla pionierów

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Brawa dla pionierów

Leszek Kalinowski

Kiedy 72 lata temu przyjechali do Zielonej Góry, mieszkali tu razem z Niemcami, Rosjanami. I jak mówią, czuli się szczęśliwi

Wczoraj świętowali pionierzy. I nie tylko. Bo 72. rocznica powrotu Zielonej Góry do Macierzy to doskonała okazja do cieszenia się z tego, że jesteśmy tu teraz razem.

Prezes Stowarzyszenia Pionierów Julian Stankiewicz mówi, że 6 czerwca to pamięta data. Oznacza objęcie przez Polaków władzy w mieście. Na stanowisko burmistrza powołano Tomasza Sobkowiaka, który do Winnego Grodu przyjechał z Leszna.

Dla gospodarza miasta i nowych mieszkańców wszystko zaczynało się od zera.

Stefania Zawacka (Sikorska) miała 18 lat, gdy 72 lata temu związała się z Zieloną Górą.

- W naszym domu mieszkała jeszcze Niemka - wspomina. - Ojciec znał niemiecki, więc nie było problemu z porozumieniem się. Ona przez cały dzień była z koleżankami, bo wtedy w mieście pozostawało jeszcze pięć tysięcy Niemców.

Jak dodaje pani Stefania, wszyscy żyli spokojnie i cieszyli się, że wreszcie wojna się skończyła.

- Myśmy się wtedy wszyscy kochali. Chcieliśmy się bawić - wspomina pionierka, która pierwszą pracę znalazła w sklepie koło hotelu Śródmiejskiego. - Towar był jeszcze poniemiecki, potem dostarczali go rolnicy z okolicznych wsi.

Pani Stefania wspomina kartki na różne produkty. I piękne kamienice, które - pewnie ktoś podłożył ogień - zostały zniszczone np. w miejscu planetarium czy naprzeciw ratusza, na rogu, gdzie obecnie jest bank.

Nie tylko Stefania Zawacka chciał się kształcić, maturę zrobiła w liceum, którego dyrektorem był ojciec Maryli Rodowicz. Ale na tym nie koniec, głód nauki był duży...

Julian Stankiewicz do Zielonej Góry przyjechał w lipcu 1945 r. (miał 13 lat). Wtedy to było zupełnie inne miasto. Wszędzie niemieckie napisy. Pełno magnolii. Wielu pionierów określa je jako „miasto-bombonierka”.

Wanda Skorulska, wiceprezes Stowarzyszenia Pionierów Zielonej Góry, zwraca uwagę, że wspominając pierwsze lata dużo się mówi o uruchamianiu zakładów, powoływaniu do życia polskich szkół.

- Ważna rolę odgrywały organizacje i stowarzyszenia. Wiele osób działało społecznie, by miasto było piękne i wygodne do życia - podkreśla. - Wystarczy wymienić np. Naczelną Organizację Techniczną czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Pani Wanda podkreśla, że pionierzy to skarbnica wiedzy na temat pierwszych lat życia w Zielonej Góry. Zachęca do sięgania po książki wydane pod redakcją Juliana Stankiewicza i Wiesława Pyżewicza „Pionierzy Zielonej Góry - wczoraj i dziś”.

Pionierzy od lat współpracują też prężnie z młodym pokoleniem. Owocem tego są m.in. dwa filmy o pionierach. Pierwsi mieszkańcy miasta to bardzo entuzjastyczne i energiczne osoby.

We wcześniejszej części dokumentu został zaprezentowany przyjazd do miasta i pierwsze lata życia w Winnym Grodzie. W drugiej pokazano dalsze lata i rozwój największych zielonogórskich zakładów.

Radny Paweł Wysocki zdradza, że właśnie kręcone są zdjęcia do trzeciej części filmu o pionierach Zielonej Góry. Ma być ona poświęcona temu, co było przed przyjazdem do miasta.

- Gdyby nie wy, nie byłoby dziś takiej Zielonej Góry - dziękował pionierom prezydent Janusz Kubicki. Młodzież z IV LO w imieniu mieszkańców złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Tomaszowi Sobkowiakowi. Uczniowie przedstawili też spektakl „Powrót Zielonej Góry do Macierzy”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.