Branża IT wymaga ciągłego rozwoju

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Mikołaj Romanowski

Branża IT wymaga ciągłego rozwoju

Mikołaj Romanowski

W mało której dziedzinie następują tak szybkie zmiany w tej specjalności, dlatego praca w branży IT wymaga nieustannego bycia na bieżąco.

Profesja informatyka pojawiła się w latach 80. ubiegłego wieku i z upływem czasu 
- wraz z rosnącą popularnością komputerów i rozwojem technologicznym - nieustannie się rozwija i ewoluuje. To jedna z tych branż, gdzie zmiany postępują w błyskawicznym tempie. To, co wczoraj było nowością, dziś jest standardem, a wkrótce najprawdopodobniej będzie przestarzałe. Dlatego specjaliści tej branży nieustannie muszą być na bieżąco, znać zagadnienia nie tylko od strony teoretycznej, ale mieć praktyczne umiejętności, które przydają im się w praktyce.

Choć samym określeniem „informatyk” wciąż wszyscy się posługują, to powoli odchodzi ono do lamusa, gdyż stało się zbyt ogólne, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii powstało wiele specjalistycznych profesji, jak np. administrator sieci komputerowych, programista, projektant stron i witryn internetowych, game developer, projektant systemów informatycznych i inne. 
- Informatyk jest tak oględnym terminem, jak humanista i tyle samo znaczy przy określeniu profesji - pisze na jednym z internetowych forów pan Paweł, który od jest zawodowym programistą.

Branża IT jest wielowymiarowa, a osoby, które chcą związać z nią swoją przyszłość mają wiele możliwości. Uczący się w technikum zdobywają wiedzę i umiejętności w takich obszarach wiedzy informatycznej, jak montaż i eksploatacja urządzeń komputerowych i peryferyjnych, projektowanie i administrowanie lokalnymi sieciami komputerowymi, tworzenie i administrowanie bazami danych, tworzenie aplikacji internetowych. Już po ukończeniu technikum zatrudnienie można znaleźć wszędzie tam, gdzie użytkowane są komputery. Informatykiem można też zostać, kończąc studia. „Jeżeli masz podstawową wiedzę o sprzęcie i oprogramowaniu komputerowym, chcesz rozwijać swoje umiejętności i łakniesz odkrywania, a przede wszystkim - tworzenia nowych systemów informatycznych, to skieruj swoje kroki na Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy” - czytamy na stronie uczelni. Naukę podjąć mogą te osoby, które pozytywnie zdały egzamin maturalny (w starej lub nowej formie).

W trakcie studiów przyszli informatycy nauczą się między innymi programowania, poznają języki C++, C#, Delphi, Java, PHP, pracować będą z oprogramowaniem Oracle, Solid Works, AutoCad, Derive, Matlab, pakietami biurowymi (Microsoft Office, Open Office), graficznymi i multimedialnymi (Audacity, GIMP, Corel Draw), zdobędą wiedzę o systemach zarządzania przedsiębiorstwami w wybranych obszarach działalności - systemy IFS Application, interLAN, GTJ 2000 czy EdgeCAM.

Wykształcenie kierunkowe z pewnością jest największym atutem osoby, która wiąże swoją przyszłość z branżą IT. Jednak ci, którzy nie ukończyli studiów czy nie kształcili się w technikum, nie pozostają bez szans. W pracy informatyka niezwykle istotnymi są osobiste możliwości kandydata do pracy, jego predyspozycje i zainteresowania. Zdarza się, że niewykształceni pasjonaci nowych technologii, na bieżąco śledzący nowe trendy w branży często mają większą wiedzę niż absolwenci studiów, którzy nie wykazują chęci samodokształcania się.

Podnosić swoje kwalifikacje można w różny sposób. Informacji o kursach i szkoleniach można szukać w urzędach pracy, w Regionalnych Ośrodkach EFS (Europejskich Funduszy Społecznych) lub przez internet. Szkolenia prowadzą także szkoły wyższe, uczelnie oraz agencje pracy.

Mikołaj Romanowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.