Bohaterowie 60 Pułku Piechoty z Ostrowa zostali upamiętnieni na tablicy

Czytaj dalej
Fot. Marek Weiss
Marek Weiss

Bohaterowie 60 Pułku Piechoty z Ostrowa zostali upamiętnieni na tablicy

Marek Weiss

60 Pułk Piechoty stworzony został na bazie czterech ochotniczych kompanii powstania wielkopolskiego. Przed wojną stacjonował w Ostrowie, a w jego szeregach służyło wielu mieszkańców regionu. We wrześniu 1939 roku żołnierze podjęli bohaterską walkę z najeźdźcą. Tych, którzy przypłacili to życiem, upamiętnia tablica odsłonięta kilka dni temu przed konkatedrą.

Inicjatorem stworzenia tablicy był kapitan Henryk Rybak, nestor środowiska kombatanckiego, jeden z zaledwie trzech żyjących członków ostrowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jak mówi, tablica była spełnieniem jego marzenia i zobowiązaniem wobec poległych. Znajdują się na niej nazwiska żołnierzy 60 Pułku Piechoty, wywodzących się z Ostrowa i okolic, którzy zginęli podczas walk z wojskami niemieckimi.

60 Pułk Piechoty do Ostrowa został przeniesiony w grudniu 1920 roku. Odtąd był ściśle związany z miastem i bardzo szybko zyskał szacunek mieszkańców. Społeczeństwo miasta i powiatu ofiarowało pułkowi nowy sztandar. Uroczystego wręczenia dokonał 27 maja 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki. Było to najważniejsze wydarzenie w życiu jednostki w okresie międzywojennym. Do kampanii wrześniowej pułk miał sześciu dowódców, a ostatnim przed wojną został mianowany ppłk Marian Frydrych, były żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej.

1 września 1939 roku nad ranem pułk rozpoczął marsz na Turek i Uniejów, tocząc ostre walki o utrzymanie mostów na Warcie. Kilka dni później wziął udział w uderzeniu znad środkowej Bzury w kierunku południowym. Żołnierze 60 Pułku Piechoty uczestniczyli w zajęciu Łęczycy, a potem w ataku na Wróblew

Jakie były dalsze losy pułku w czasie II wojny światowej? Jak potoczyło się życie Henryka Rybaka, syna oficera pułku, który był inicjatorem powstania tablicy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weiss

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.