Bogdan Kalinowski - kochał nie tylko filmy, ale także szachy, gry i swoją "Marylkę"

Czytaj dalej
Fot. Marek Zakrzewski
Marek Zaradniak

Bogdan Kalinowski - kochał nie tylko filmy, ale także szachy, gry i swoją "Marylkę"

Marek Zaradniak

Pisał wiersze, stworzył własny alfabet, kochał szachy i gry. Ale najbardziej filmy. Razem z żoną obejrzał ich ponad 16 tysięcy! Bogdan Kalinowski, najsłynniejszy polski kinoman, odszedł tydzień temu.

W piątek o godzinie 14.30 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu odbędzie się pogrzeb Bogdana Kalinowskiego. Człowieka, o którym mówiono, że jest najsłynniejszym polskim kinomanem. Zmarł w miniony czwartek. Miał 78 lat. Wraz z jego odejściem skończyła się pewna epoka. Kino jednak nie było jedyną jego pasją. Były nimi także szachy i gry, które tworzył. Pisał wiersze. Stworzył własny alfabet. Pomiędzy nim a jego przyrodnim bratem Adamem Kalinowskim, cenionym polskim malarzem, było 20 lat różnicy.

- Byłem małym dzieckiem, a Bogdan był już dojrzałym młodzieńcem, mężczyzną. Pamiętam z dzieciństwa, jak przychodził i bawił się ze mną

- wspomina przyrodni brat i dodaje, że był bardzo ciepłym człowiekiem. - Był małomówny, powściągliwy, ale jak już coś powiedział, to tak, jakby chwycił byka za rogi. Miał bardzo trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Niejednokrotnie, jak rozmawialiśmy razem na różne tematy, śmiał się z idiotyzmów, które często są obowiązujące jako norma albo wzór do naśladowania. Miał krytyczny stosunek do rzeczywistości, ale z drugiej strony nie był osobą, która narzekałaby na rzeczywistość, czy na swoją pozycję. Znalazł swoją przestrzeń twórczą.

Jak bardzo potrafił zaskakiwać innych pan Bogdan? Jakie gry wymyślił? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.