Biskup opolski: Liturgia Triduum Paschalnego może się odbywać na zewnątrz kościoła

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda

Biskup opolski: Liturgia Triduum Paschalnego może się odbywać na zewnątrz kościoła

Krzysztof Ogiolda

Biskup opolski Andrzej Czaja uaktualnił dekret na Wielki Tydzień i wydał nowy na czas pandemii. Liturgię Triduum Paschalnego można celebrować więcej niż jeden raz w kościele lub przenieść je na zewnątrz świątyni.

Liturgię Świętego Triduum Paschalnego wolno wyjątkowo poza kościołami parafialnymi, sprawować także w kościołach czy kaplicach filialnych. W związku z tym wolno także zwiększyć liczbę celebracji w parafiach, które dysponują tylko jednym kościołem, przy czym ołtarz, tam, gdzie to jest przewidziane, należy obnażyć jedynie po ostatniej z nich. Nie można powtarzać procesji do Ciemnicy i Bożego Grobu – pisze bp Czaja.

Należy rozważyć tam, gdzie to możliwe, czy celebracji Wielkiego Tygodnia nie prowadzić na przykościelnych placach, ponieważ na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie nakaz zakrywania maską ust i nosa oraz dystansowania się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m - dodaje.

W kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż jedna osoba na 20 m2, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba że wspólnie zamieszkują – przypomina biskup opolski. - Informację o dopuszczalnej liczbie wiernych należy wywiesić na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu.

Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 m. Zobowiązuję wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego bądź w ich otoczeniu. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.