Bilet Bus-Tramwaj-Kolej zwiększa zasięg i proponuje nowe bonusy

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Joanna Labuda

Bilet Bus-Tramwaj-Kolej zwiększa zasięg i proponuje nowe bonusy

Joanna Labuda

Od 1 września będzie można kupić bilet Bus-Tramwaj-Kolej w nowej, ulepszonej formule. Zasięg wspólnego biletu, który upoważnia do przejazdów pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich oraz tramwajami i autobusami w Poznaniu, zostanie rozszerzony o około 50 km.

Bilet Bus-Tramwaj-Kolej zwiększa zasięg z 30 do 50 kilometrów od Poznania i automatycznie staje się biletem sieciowym na strefę A komunikacji miejskiej w Poznaniu

BTK to kolejowy, imienny bilet miesięczny, który obecnie obowiązuje na obszarze około 30 km od Poznania.

W 2012 roku wprowadziły go Przewozy Regionalne wspólnie z Kolejami Wielkopolskimi oraz Zarządem Transportu Miejskiego w Poznaniu. Posiadacz BYK może dojechać do Poznania pociągiem, a następnie korzystać z przejazdów autobusami i tramwajami. Bilet ma formę papierową. Znajduje się na nim informacja, że jego posiadacz może poruszać się komunikacją miejską w Poznaniu.

Teraz, dzięki zwiększeniu zasięgu BTK, z oferty będą mogli skorzystać również mieszkańcy takich miast, jak: Gniezno, Wągrowiec, Kościan oraz Jarocin. Z tych miejscowości wiele osób dojeżdża do Poznania do pracy lub na uczelnię. Do tej pory musieli kupować dwa osobne bilety: na kolej i komunikację miejską. 1 września będą mogli zastąpić je jednym.

Prace trwały kilka miesięcy zarówno od strony prawnej, jak i analiz ekonomicznych. Rezultat jest taki, że od 1 września oferujemy mieszkańcom Poznania i Wielkopolski wspólny bilet dostępny dla pasażerów podróżujących w promieniu 50 kilometrów od centrum Poznania

– mów Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

I dodaje: Dodatkowo jest to zasięg planowanej kolei aglomeracyjnej. Zakładamy, że będzie ona docierała na wszystkich torach wychodzących z Poznania właśnie na taką odległość.

Dodatkowo pasażerowie, którzy posiadają ważny bilet okresowy, sieciowy ZTM ze strefą A otrzymają nowy środek transportu. Od 1 września będą mogli podróżować po Poznaniu pociągami POLREGIO i Kolei Wielkopolskich między stacjami posiadającymi w nazwie Poznań oraz Kiekrz. Niewykluczone, że dzięki temu część poznaniaków będzie mogło zupełnie zrezygnować z BTK. Wszystko po to, aby komunikacja zbiorowa działała jeszcze sprawniej.

Bilet Bus-Tramwaj-Kolej zwiększa zasięg i proponuje nowe bonusy
Adrian Wykrota Dla nas najważniejsze jest dobro pasażerów i ich pozytywne postrzeganie komunikacji publicznej - mówi wiceprezydent Wudarski

– Dla nas najważniejsze jest dobro pasażerów i ich pozytywne postrzeganie komunikacji publicznej, a kolej jest jej ważnym elementem. Dla Poznania liczy się to, że być może mieszkańcy z obszarów tego rozszerzonego zasięgu nie będą musieli korzystać z samochodu, a do stolicy Wielkopolski przyjadą pociągiem – mówi Maciej Wudarski, wiceprezydent Poznania. I dodaje:

Zrobiliśmy kolejny istotny krok w zakresie budowy kolei aglomeracyjnej.

Czy w związku ze zmianami możemy spodziewać się podwyżek cen biletów? W tej chwili na pewno nie zmienią się ceny biletów okresowych w Poznaniu.

Wicemarszałek Jankowiak przekonuje, że inwestycja będzie się opłacać szczególnie pasażerom dojeżdżającym spoza stolicy Wielkopolski.

Przypomnijmy, że bilet Bus-Tramwaj-Kolej obowiązuje tylko na liniach przewoźników: Przewozy Regionalne oraz Koleje Wielkopolskie. Oferta nie dotyczy PKP Intercity.

Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.