Biało-Czerwoni ruszają na podbój Tajwanu. Będą wśród nich Wielkopolanie

Czytaj dalej
Fot. Janusz Romaniszyn
Radosław Patroniak

Biało-Czerwoni ruszają na podbój Tajwanu. Będą wśród nich Wielkopolanie

Radosław Patroniak

Już w poniedziałek uda się na uniwersjadę pierwsza część ekipy Biało-Czerwonych. W 250-osobowej reprezentacji nie zabraknie Wielkopolan.

Około 180 polskich studentów wystartuje w 29. Letniej Uniwersjadzie, która odbędzie się w dniach 19-30 sierpnia w stolicy Tajwanu, Tajpej. W uniwersjadzie - drugiej po igrzyskach olimpijskich największej imprezie sportowej na świecie - spodziewany jest udział około 8 tys. sportowców z ponad 150 krajów świata.

Rywalizacja toczyć się będzie w 14 obowiązkowych dyscyplinach i siedmiu dodatkowych, które wybrał gospodarz. Zawody rozgrywane będą na 38 obiektach zlokalizowanych w Tajpej i sąsiednich miastach (do dyspozycji będzie także 35 obiektów treningowych). Do zdobycia będzie 275 kompletów medali.

Akademicka reprezentacja Polski wystartuje w 14 dyscyplinach. Polaków zabraknie jedynie w siatkówce, piłce nożnej, piłce wodnej, gimnastyce artystycznej, baseballu, wrotkarstwie, wushu i bilardzie, który będzie dodatkową dyscypliną pokazową.

Najliczniejszą, bo ponad 50-osobową reprezentację, Polacy wystawią w lekkoatletyce. W Tajpej wystartuje kilkunastu polskich medalistów z uniwersjady, która w 2015 r. odbyła się w koreańskim Gwangju. Filarem ekipy będzie Paweł Fajdek, który w konkursie rzutu młotem zamierza wygrać po raz czwarty z rzędu. Wśród gwiazd zobaczymy m.in. także Roberta Soberę, Konrada Bukowieckiego, Rafała Omelko, Justynę Święty, Malwinę Kopron, brązową medalistkę w MŚ w rzucie młotem i Joannę Fiodorow (AZS Poznań).

Pierwszy raz od kilku uniwersjad reprezentacja Polski wystawi pełną obsadę we wszystkich konkurencjach szermierczych. Na sukcesy Biało-Czerwoni liczą zwłaszcza w zmaganiach drużynowych, które na poprzedniej uniwersjadzie skończyły się pechowo, bo trzema miejscami tuż za podium. W składzie jest m.in. Marta Puda, która w Gwangju wywalczyła dla Polski jedyny medal na planszach szermierczych (brąz w szabli).

13-osobową ekipę taekwondo olimpijskiego tworzą przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy AZS Poznań i AZS AWF Warszawa. Najwyżej w światowym rankingu są Aleksandry - Kowalczuk i Krzemieniecka. To one będą kandydatkami do walki o pierwsze w historii polskie podium w tej dyscyplinie.

Jedynym przedstawicielem polskich gier zespołowych w Tajpej będą koszykarki (wśród nich środkowa Enei AZS Poznań, Daria Marciniak). Drużyna prowadzona przez trenera pierwszej reprezentacji Teodora Mołłowa będzie w połowie reprezentacją młodzieżową ze względu na limit wieku do 25 lat.

Radosław Patroniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.