Biało-Czerwoni ruszają na podbój Tajwanu. Będą wśród nich Wielkopolanie

Czytaj dalej
Fot. Janusz Romaniszyn
Radosław Patroniak

Biało-Czerwoni ruszają na podbój Tajwanu. Będą wśród nich Wielkopolanie

Radosław Patroniak

Już w poniedziałek uda się na uniwersjadę pierwsza część ekipy Biało-Czerwonych. W 250-osobowej reprezentacji nie zabraknie Wielkopolan.

Około 180 polskich studentów wystartuje w 29. Letniej Uniwersjadzie, która odbędzie się w dniach 19-30 sierpnia w stolicy Tajwanu, Tajpej. W uniwersjadzie - drugiej po igrzyskach olimpijskich największej imprezie sportowej na świecie - spodziewany jest udział około 8 tys. sportowców z ponad 150 krajów świata.

Rywalizacja toczyć się będzie w 14 obowiązkowych dyscyplinach i siedmiu dodatkowych, które wybrał gospodarz. Zawody rozgrywane będą na 38 obiektach zlokalizowanych w Tajpej i sąsiednich miastach (do dyspozycji będzie także 35 obiektów treningowych). Do zdobycia będzie 275 kompletów medali.

Akademicka reprezentacja Polski wystartuje w 14 dyscyplinach. Polaków zabraknie jedynie w siatkówce, piłce nożnej, piłce wodnej, gimnastyce artystycznej, baseballu, wrotkarstwie, wushu i bilardzie, który będzie dodatkową dyscypliną pokazową.

Najliczniejszą, bo ponad 50-osobową reprezentację, Polacy wystawią w lekkoatletyce. W Tajpej wystartuje kilkunastu polskich medalistów z uniwersjady, która w 2015 r. odbyła się w koreańskim Gwangju. Filarem ekipy będzie Paweł Fajdek, który w konkursie rzutu młotem zamierza wygrać po raz czwarty z rzędu. Wśród gwiazd zobaczymy m.in. także Roberta Soberę, Konrada Bukowieckiego, Rafała Omelko, Justynę Święty, Malwinę Kopron, brązową medalistkę w MŚ w rzucie młotem i Joannę Fiodorow (AZS Poznań).

Pierwszy raz od kilku uniwersjad reprezentacja Polski wystawi pełną obsadę we wszystkich konkurencjach szermierczych. Na sukcesy Biało-Czerwoni liczą zwłaszcza w zmaganiach drużynowych, które na poprzedniej uniwersjadzie skończyły się pechowo, bo trzema miejscami tuż za podium. W składzie jest m.in. Marta Puda, która w Gwangju wywalczyła dla Polski jedyny medal na planszach szermierczych (brąz w szabli).

13-osobową ekipę taekwondo olimpijskiego tworzą przede wszystkim zawodniczki i zawodnicy AZS Poznań i AZS AWF Warszawa. Najwyżej w światowym rankingu są Aleksandry - Kowalczuk i Krzemieniecka. To one będą kandydatkami do walki o pierwsze w historii polskie podium w tej dyscyplinie.

Jedynym przedstawicielem polskich gier zespołowych w Tajpej będą koszykarki (wśród nich środkowa Enei AZS Poznań, Daria Marciniak). Drużyna prowadzona przez trenera pierwszej reprezentacji Teodora Mołłowa będzie w połowie reprezentacją młodzieżową ze względu na limit wieku do 25 lat.

Radosław Patroniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.