Bejmy Wielkopolan - część 5. Zarobki w służbach mundurowych [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Łukasz Cieśla, Joanna Labuda

Bejmy Wielkopolan - część 5. Zarobki w służbach mundurowych [INFOGRAFIKA]

Łukasz Cieśla, Joanna Labuda

Służbom mundurowym przysługują pewne przywileje, które są związane zwłaszcza z wiekiem emerytalnym. Jednak w praktyce różnie bywa z tymi przywilejami.

Bejmy Wielkopolan - część 5. Zarobki w służbach mundurowych [INFOGRAFIKA]

Praca w policji to daje pewne uprawnienia, które nie są dostępne dla przedstawicieli innych zawodów. Chodzi m.in.o tzw. mundurówkę, dodatki za staż pracy oraz o wcześniejszą emeryturę. Jak się okazuje, wiele z tych bonusów to jednak mity, a bycie policjantem nie jest już taką atrakcją.

- Policjanci mają takie same uprawnienia, jak wszyscy inni pracownicy. Otrzymują równowartość za umundurowanie, tak jak osoby, które pracują w zakładach, gdzie potrzebna odzież roboczą czy zwrot kosztów dojazdu. Natomiast mają też prawo do mieszkania służbowego, którego w rzeczywistości często nie otrzymują

– mówi Andrzej Szary, szef związku zawodowego policjantów w Wielkopolsce.

W tej kwestii porównaliśmy sytuację policjantów i żołnierzy. Funkcjonariusz policji, który zrezygnuje z mieszkania, którego nie otrzymuje, dostaje ok. 4,5 tys. zł. Żołnierz zawodowy w takiej samej sytuacji może liczyć na jednorazowe świadczenie ok. 80 tys. zł.

A co z systemem emerytalnym? Choć policjanci mają prawo na emeryturę przejść wcześniej, to w tej chwili okres służby jest wydłużony (kiedyś wystarczyło, by funkcjonariusz przepracował 15 lat). Aktualnie funkcjonariusze, którzy zaczęli służbę po 1 stycznia 2013 roku będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby i jeśli ukończą 55 rok życia.

Sprawdź, ile zarabia się w służbach mundurowych w Wielkopolsce!

Zobacz INFOGRAFIKĘ

BEJMY WIELKOPOLAN - CZĘŚĆ 5.
Create bar charts
Łukasz Cieśla, Joanna Labuda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.