Bejmy Wielkopolan - część 10. Zarobki duchownych [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Karolina Koziolek

Bejmy Wielkopolan - część 10. Zarobki duchownych [INFOGRAFIKA]

Karolina Koziolek

Ile zarabiają duchowni? Wiemy tylko częściowo. Większość księży nie chce mówić o zarobkach. Jako powód podają brak zaufania. Wiadomo jednak, że księżom w Polsce nie dzieje się krzywda. Są zwolnieni z podatków, a ubezpieczenie zdrowotne opłacane jest z Funduszu Kościelnego. Księża nie płacą też za mieszkanie oraz prąd, wodę czy ogrzewanie. Za to płaci parafia.

Bejmy Wielkopolan - część 10. Zarobki duchownych [INFOGRAFIKA]

Wikary w Poznaniu zarabia około 3,2 tys. zł. na rękę, jeśli pracuje w szkole. W parafii zarabia około 1500 zł miesięcznie (30 dni razy 50 zł, czyli średnia ofiara za odprawienie mszy św.). Etat w szkole to 1700 zł netto. Od tego należy odjąć to, co wikaremu zabiera proboszcz: 500 zł za mieszkanie i wyżywienie oraz 100 zł na seminarium oraz 100 zł na dom księży emerytów, co miesiąc. Po przeliczeniu wikaremu zostaje 2,5 tys,. Zł na własne wydatki co miesiąc. To pieniądze na samochód, telefon, ubrania.

Dodatkowe pieniądze dla wikarego pochodzą z odprawionych pogrzebów.

Żaden z proboszczów w Poznaniu, z którymi rozmawialiśmy, nie chciał powiedzieć , jakie są zarobki na tym szczeblu hierarchii kościelnej. Także kuria poznańska nie chciała ujawnić jakie są zarobki duchownych – pracowników kurii, w tym biskupów.

Proboszcz z jednej z parafii spod Poznania powiedział nam, że zarabia od 2 do 3 tys. zł. Miesięcznie w zależności od miesiąca i ofiarności parafian. To kwota na jego wydatki, która nie zawiera kosztów utrzymania, za te płacą parafianie. Proboszcz nie płaci za mieszkanie, opłaty takie jak prąd, ogrzewanie, woda.

Dodatkową formą zarobkowania jest dla księży publikowanie książek, głoszenie rekolekcji w innych parafiach, zastępstwa za proboszczów w ich parafiach (gdzie jest np. jeden kapłan).

W ciągu roku znacznym zastrzykiem finansowym są pieniądze pochodzące z kolędy. Jedne z naszych rozmówców powiedział, że w jego parafii to 28 tys. zł. (parafia wiejska). Z tego ksiądz na własne wydatki może wg uznania wziąć jedną trzecią. W przypadku, gdy parafia zbiera np. na remont kościoła jest to jedna piąta.

Zarobki księży zależą od parafii. Dla przykładu proboszcz z okolic Gniezna, z którym rozmawialiśmy, zarabia ok 2 tys. zł. Księża z Krotoszyna 1,8 tys. zł oraz 2,1 tys. zł. Wikary z Wolsztyna zarabia 1,95 tys. zł. Proboszcz w średniej parafii w Kaliszu zarabia 4,2 tys. zł.

Sprawdź, ile zarabiają duchowni w Wielkopolsce!

Zobacz INFOGRAFIKĘ

Copy: BEJMY WIELKOPOLAN - CZĘŚĆ 10.
Create bar charts
Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.